Повечето руснаци вече подкрепят прекратяването на войната на президента Владимир Путин в Украйна. Това става ясно от проучване, публикувано от руския Левада център. Проучването, проведено от 19 до 25 октомври, установи, че 70% от руснаците биха подкрепили Путин, ако реши да прекрати конфликта тази седмица.
Въпреки това, ако прекратяването на войната включва Русия да върне териториите, които е окупирала по време на конфликта, само една трета (34%) от анкетираните са заявили, че биха подкрепили това решение.
Последното проучване на Левада идва след бавна, но сравнително успешна контраофанзива от страна на Украйна. Тя успя да си върне част от териториите, завзети от Русия по време на войната. От друга страна руският министър на отбраната Сергей Шойгу в понеделник изтъкна перспективата за мирни преговори между Киев и Москва.
В последното си проучване Центърът Левада анкетира 1608 души в цяла Русия.
Резултатите показват, че 20 месеца след пълномащабното нахлуване на Путин в Украйна обществената подкрепа за конфликта е намаляла значително
Резултатите са значителни, като се има предвид, че строгите закони, приети в Русия през март 2022 г. Те направиха критикуването на руските военни и войната в Украйна незаконни. Смята се, че мнозина отговарят нечестно на проучвания на общественото мнение по темата, страхувайки се от репресии.
Проучване на Левада Център през август показа, че само 38% от анкетираните „категорично“ подкрепят действията на руските въоръжени сили в Украйна.
Това е в контраст с резултатите от проучване от февруари 2022 г. на изследователската организация, проведено в началото на войната. Резултатите от тази анкета, която задаваше същия въпрос, показаха, че 48% от респондентите казват, че „определено“ подкрепят действията на армията в Украйна.
Украйна заяви, че всяко мирно споразумение трябва да направи невалидни анексиите на нейна територия от Русия. Анексирането на черноморският полуостров Крим също трябва да бъде отменено.
Зеленски прокара „формула за мир“ от 10 стъпки, която включва радиационна и ядрена безопасност
Той настоява за хранителна и енергийна сигурност, както и за освобождаването на всички затворници и депортирани лица. Стъпките включват още прилагане на Хартата на ООН и възстановяване на териториалната цялост на Украйна и световния ред, както и изтегляне на руските войски и прекратяване на военните действия. След това идва възстановяването на справедливостта, противодействието на екоцида и предотвратяване на ескалация. Накрая – потвърждение за края на войната.
Русия твърди, че всяко мирно споразумение трябва да включва „влизането на четири [украински] региона в Русия“, нещо, което Киев едва ли ще отстъпи.
Още новини четете в категорията ни Свят.