ООН все още не може да квалифицира действията на руските военни в Украйна като геноцид, заяви ръководителят на Независимата комисия на ООН за разследване на нарушенията в Украйна Ерик Мьозе, съобщава Радио Свобода.
„В момента не разполагаме с достатъчно доказателства, които да отговарят на законовите изисквания на Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид“, обясни Мьозе, добавяйки, че за да се признае едно престъпление за геноцид, трябва да има намерение да унищожи физически или биологично определена група.
В същото време ръководителят на комисията подчерта, че според наличните данни руската армия вероятно е извършила много военни престъпления в Украйна, като призова руските власти да гарантират, че всички виновни ще бъдат изправени пред правосъдието.
На 18 септември Международният съд ще разгледа иска на Украйна срещу Русия по делото за нарушаване на Конвенцията за предотвратяване и наказване на престъплението геноцид.
Представители на украинските власти многократно са обвинявали Русия, че мащабната инвазия, започнала през февруари 2022 г., има признаци на геноцид. В същото време те конкретно посочиха принудителното извеждане на деца от Украйна – по подозрение за участие в него беше издадена заповед за арест на Владимир Путин от Международния наказателен съд в Хага. Сред повдигнатите към него обвинения обаче няма геноцид.
В края на август Службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека публикува месечен доклад, според който броят на цивилните жертви в Украйна от началото на пълномащабната руска инвазия надхвърля 9500 души, повече от 17 000 са ранени . Сред загиналите – 549 деца. В същото време от ООН подчертават, че става дума само за документирани случаи. Реалният брой на жертвите може да е много по-голям, тъй като е трудно да се получи информация от места, където се водят интензивни боеве, както и от райони, които са окупирани от руски войски.