Ако днес излезете на разходка в горите на Централна Европа, ще ви очаква голяма изненада: радиоактивни прасета.
Учените са открили, че дивите свине в горите на Германия и Австрия са толкова радиоактивни, че не са безопасни за ядене. Още по-интересното е, че това не се дължи на катастрофата в Чернобил, както се предполагаше по-рано, пишат от The Times.
Изследователи от Виенския технологичен университет заключиха, че тестовете на ядрени оръжия през десетилетията непосредствено след Втората световна война все още засягат почвата в районите, където живеят глигани в Германия.
Прасетата с бивни и рошави коси бродят в горите на Централна Европа в големи количества, защитени от ловците поради факта, че нивата на радиоактивен цезий в телата им са над нивата, считани за безопасни за консумация от човека.
До скоро се предполагаше, че причината е катастрофата в атомната електроцентрала в Чернобил през 1986 г., замърсяваща местообитанието им с форма на радиоактивния елемент цезий-137.
Изследователите казват, че цезий-137 би трябвало да е намалял сравнително бързо, но са открили, че нивата на цезий в глиганите остават високи
В тяхното проучване, публикувано в списанието Environmental Science and Technology, те разкриват, че глиганите са богати на различна форма, наречена цезий-135, която е по-тясно свързана с ядреното делене в оръжията.
В съобщение на Американското химическо дружество се отбелязва:
„За да определи произхода на радиоактивността, екипът сравни количеството цезий-135 с цезий-137 с усъвършенстван масспектрометър. Предишни проучвания показаха, че това съотношение ясно показва източниците – високото съотношение сочи към експлозии на ядрени оръжия, докато ниското съотношение предполага ядрени реактори.“
Изследването установи, че тестовете на ядрени оръжия представляват между 10% и 68% от замърсяването в глиганите, отбелязвайки:
„В някои проби количеството цезий само от оръжия надвишава нормативните граници. Изследователите предполагат, че оръжейните тестове от средата на 20-ти век са били недооценен източник на радиоактивен цезий за германската почва, която също е била неравномерно засегната от аварията в Чернобил.“
Изследователите казват, че почвата е абсорбирала радиация от тестове на ядрено оръжие по целия свят, особено през 60-те години на миналия век, което би изхвърлило радиоактивен материал в атмосферата.
Те добавят:
„Ключът към този феномен са подземните гъби, еленските трюфели. Те се ядат само или предимно от глигани, не и от други животни. Това е причинено от бавната миграция на цезий през почвата и отнема време на цезия да достигне до трюфелите, оттук и забавянето във времето. Замърсяването от двата източника е поето от храната на дивите свине, като подземните трюфели, което допринася за тяхната постоянна радиоактивност.“
Пробите от трюфели показаха, че 88% са над нивата на радиоактивен цезий, считани за безопасни в храните, което би било лоша новина за глиганите, но въпреки това ги е защитило от хората.