Наскоро бе регистриран най-горещия ден в историята на Земята, откатто се водят статистики. Експертите предупреждават, че навярно рекордът ще бъде счупен многократно през следващите години, дори месеци тъй като климатичната криза води до все по-високи температури.
А това се случва бързо: нов доклад, публикуван миналия месец, ни съобщи, че всичките девет най-горещи месеци юни са се случили през последните девет години.
Изключително горещите дни, това, което може да се счита за най-горещите дни на лятото, са по-чести сега, отколкото през 1970 г. в 195 места, според Climate Central. От тях приблизително 71% сега са изправени пред поне седем допълнителни изключително горещи дни всяка година.
Ефектите са опустошителни.
В един окръг в Тексас най-малко 11 души загинаха за малко повече от седмица по време на безмилостната гореща вълна през юни. В Мексико високите температури са убили най-малко 112 души от март насам. Скорошна гореща вълна в Индия уби най-малко 44 души в щата Бихар.
Ето какво се случва с тялото ви при екстремни горещини, за какво трябва да внимавате и как да се предпазите.
Какво се случва с тялото ви
Обикновено тялото ви е свикнало с определен диапазон от температури, обикновено между 36-37 градуса по Целзий. Когато мозъкът ви усети промяна (по-ниска или по-висока температура от тази) то се опитва да помогне на тялото ви да се охлади или загрее, според д-р Джудит Линден, изпълнителен заместник-председател на отдела по спешна медицина в Бостънския медицински център и професор по отдела за спешна медицина в Медицинския факултет на Бостънския университет.
„Има редица различни начини, по които (мозъкът) се опитва да охлади тялото. Един от начините, най-често срещаният начин, за който се сещаме, е да се потите“, казва Линден пред CNN. „Порите се отварят, тялото се изпотява и потта се изпарява, което охлажда тялото.“
Вторият начин, по който тялото ви се охлажда, е чрез разширяване на съдовете и ускоряване на сърдечната честота, което помага за извеждането на топлина и кръв на повърхността на тялото ви и помага за освобождаването на тази излишна топлина.
Когато сте изложени на високи температури, за тялото ви става по-трудно да се опитва да се справи с охлаждането. А ако сте в среда, където е горещо, но и влажно, потта не се изпарява толкова лесно, което повишава още телесната ви температура, според клиниката Mayo.
„Колкото по-висока е влажността, толкова по-ниски температури са ви необходими за екстремни горещини“, добавя Линден.
Високите телесни температури могат да доведат до увреждане на мозъка и други жизненоважни органи, казват от здравната служба на САЩ. Те също така могат да доведат до няколко заболявания, свързани с топлината.
Видове заболявания, свързани с топлината
Болестите, свързани с лека топлина, включително топлинни крампи, са най-често срещаните, обяснява Линден. Топлинните крампи могат да се развият при хора, които се потят много, включително по време на тренировка. Прекомерното изпотяване изразходва цялата сол и влага в тялото и може да доведе до мускулни болки или спазми, обикновено в корема, ръцете или краката, според американската здравна служба.
Може да се развие и топлинен обрив. Това е дразнене на кожата, причинено от твърде много изпотяване при горещо и влажно време. Той най-често се среща при малки деца. Обикновено е червена група от пъпки или мехури, които се появяват на места като шията, горната част на гърдите или в гънките на лактите.
Когато тялото ви започне да превишава способността си да се охлажда, можете да развиете това, което е известно като топлинно изтощение.
„В този случай наблюдаваме прекомерно изпотяване, защото тялото ви наистина ще се опита да се справи с тази допълнителна топлина. Може да се почувствате замаяни. Често хората изпитват гадене, главоболие и кожата им често изглежда бледа и лепкава, а пулсът им е ускорен“, обяснява Линден. „Това е последният опит на тялото да се охлади, преди наистина да отиде в точка, от която няма връщане.“
Топлинният удар е най-сериозното заболяване, свързано с топлината, и ако не се лекува, може да доведе до смърт.
„Тогава температурата на тялото ви надвишава 40 градуса и механизмите започват да се провалят“, добавя Линден пред CNN.
Предупредителните признаци могат да включват изключително високи телесни температури, зачервена и суха кожа, ускорен пулс, главоболие, замаяност, гадене или загуба на съзнание, според CDC.
„Отличителният белег на топлинния удар е объркване и възбуда“, обяснява Линден. „Така че, когато някой е изложен на високи температури и стане объркан и възбуден, можем да говорим за топлинен удар, докато не се докаже противното. Незабавно трябва да се потърси помощ.“
Кой е най-застрашен
Възрастните хора, хората с хронични заболявания, както и децата са изложени на по-висок риск от тежки заболявания, свързани с горещината. Те са по-малко склонни да усетят и реагират на температурни промени и може да приемат лекарства, които влошават топлинните ефекти.
„Има и много млади хора, защото е вероятно да не разпознаят заболяването, свързано с топлината. При тях е и по-малко вероятно да се измъкнат от топлината, ако започнат да се чувстват прегряли“, казва Линден пред CNN.
Спортистите и домашните любимци също са изложени на по-висок риск, добавя тя.
„В такова време никога, никога, никога не трябва да оставяте дете или домашен любимец в колата дори за минута“, добави Линден.
Как да останем в безопасност
Когато вашата общност е изправена пред екстремни горещини, има няколко неща, които можете да направите, за да предпазите себе си и другите.
Първо, внимавайте за симптоми на топлинно изтощение или други заболявания.
„Ако някой започне да се чувства замаян, да ви се гади или да имаге главоболие, това е моментът, в който трябва да се действа незабавно“, обяснява Линден. „Това означава да намерим хладна среда.“
Даването на течности може да помогне човек да се охлади. Ако някой започне да губи съзнание или има гадене или повръщане, трябва да се потърси спешна медицинска помощ.
„Ако видите някой с каквото и да е объркване, това незабавно е червен флаг“, добавя Линден.
Когато навън е горещо, опитайте се да избягвате дейности на открито – особено между 11 и 15 часа. Ако трябва да излезете навън, носете светли дрехи, покрийте главата си и пийте много течности. Не чакайте да ожаднеете, за да пиете вода – това може да е признак на дехидратация. Линден препоръчва да пиете поне една чаша вода на час.
„Ако започнете да се чувствате замаяни, да се потите повече, а пулсът ви да се ускорява – излезте от жегата незабавно“, препоръчва Линден.
Опитайте се да намерите климатик или места във вашия район, където можете да отидете, за да се охладите, според Ready.gov. Дори прекарването на няколко часа в търговски център или обществена библиотека може да помогне.
Когато сте вкъщи, вентилаторите могат да ви помогнат, но не разчитайте на тях като на единствения си начин за охлаждане – въпреки че може да се чувствате по-удобно, те няма да помогнат за предотвратяване на заболявания, свързани с топлината.
„Ако сте в супер гореща стая и имате вентилатор, полезно ли е? Не“, казва Линден. „Вентилаторите не са безупречни.“