Голяма изненада с цената на свинското месо! Ето колко ще струва през 2025 г.
Свинското месо е най-консумирания вид месо в България. Според официални данни, у нас от всички видове месо, покупките и консумацията на свинско е 53%, следвано от пилешкото – 42% и говеждото – 5%.
На този фон, всички ни интересува дали през 2025 г. би могло да има поскъпване на този вид месо (или пък поевтиняване) и от какво се влияят неговите цени.
„През 2024 спрямо 2023 г., средните изкупни цени от производител у нас на свинско трупно месо се понижиха със 7,4%, като например към 8 юли 2024 г. те са – 253,8 евро за 100 кг. В целия ЕС обаче, средните изкупни цени на свинското през 2024 г. спрямо предходната, са се понижили с 14%, така че на същата дата през миналото лято те са били 215 евро за 100 кг“ по данни на ЕК. Това обяви Димитър Михайлов, изпълнителен директор на Асоциацията на свиневъдите в България.
Това означава, че на практика средните цени на свинското трупно месо през 2024 г., у нас са били с почти 18% по-високи от средните за ЕС. Ще уточним, че не е задължително цените „на дребно“, т.е. в магазините у нас, да са по-високи със същия процент от средните в ЕС – възможно е при различни производители и търговци да е имало и такива, които конкурират европейските.
Според експерта, от основните причини за по-високите цени на свинското у нас, са по-високите разходи за преработка и неоползотворяването на трупа на 100 процента, тъй като в страни от ЕС има кланици и месопреработвателни предприятия, далеч по големи от тези у нас, и те печелят заради икономия от мащаба на производството си. Като цяло, около две трети от себестойността на свинското месо от производител са разходите за фуражи, останалото е за ток, вода, труд, медикаменти и др. Както и в други сфери на селското стопанство, и при свиневъдството не достигат квалифицирани кадри, отбеляза Димитър Михайлов.
Що се отнася до свинефермите у нас, през 2024 г. има 184 регистрирани свинеферми, около 80 са индустриални, работещи по европейски стандарти, които осигуряват 96% от производството за пазара.
През 2024 година у нас е имало около 720-730 хил. прасета, а очакваното добито месо е около 80-82 хил. тона. По думите на експерта, може да се каже, че през миналата година свиневъдството у нас се е възстановило в голяма степен, след трудните две предходни години (през 2022 г. имаше и чума по свинете).
За броя на свинете и добитото месо през настоящата 2025 г., експертът прогнозира, че ще е около или малко повече от 2024 година.
Всъщност, количествата българско свинско месо на нашия пазар осигуряват само 35-40% от цялата годишна консумация на свинско у нас. Останалите около 60% са внос, като от този внос половината са замразени и охладени свински продукти от: Испания, Германия, Франция, Белгия, Унгария, Нидерландия, Полша.
А нашите свиневъди изнасят само малки количества (6,5-7 хил. т) прясно и преработено месо за Румъния и Гърция.
Цените на свинското месо през 2025 година – прогнозата на експерта
Като се има предвид наличната информация към началото на 2025 г., може да се очаква, че през тази година средните изкупни цени на свинското месо в България ще са почти същите, като през 2024 г.
Това обаче не означава, че не може да има промени през годината или пък да настъпят (международни) събития, които да доведат до осезаем „наклон“ в едната или другата посока.
Не трябва да забравяме, че цените на българското свинско месо са пазарни и се влияят в не малка степен от тези в Европа, още повече, че над половината от свинското на нашия пазар е от внос.
Затова трябва да се има предвид, че през последните години износът на свинско от ЕС като цяло е намалял от 23 млн. тона на 20 млн. т, основно заради „завземането“ на азиатските пазари от свинско от производители от САЩ и Бразилия на много по-конкурентни цени, а САЩ се очертава да станат най-големият износител на свинско в света.
„Европейски съюз губи своята конкурентоспособност поради множеството наложени регулации в областта на хуманното отношение към животните и Зелената сделка, които оскъпяват и водят до намаление на общото производство“, обобщи изпълнителният директор на Асоциацията на свиневъдите в България.
Пазарът на свинското у нас остава предвидим. Поне с днешна дата, според бранша.
Забрана за внос на свинско месо от някои райони в Германия беше въведена преди дни – в седмицата от 20 до 24 януари 2025 г. от Българската агенция по безопасност на храните. Причината –установени огнища на шап. Близо 60 процента от свинското месо у нас е внос, именно от Германия и Испания. Ще има ли отражение на тази забрана върху цената на свинското в българските магазини и какви са прогнозите на свиневъдите?
„Първоначално цените на едро падат рязко и след определен период от време се вдигат рязко нагоре“, коментира от своя страна Вихрен Димитров, член на УС на Асоциацията на свиневъдите.
По данни на Асоциацията на свиневъдите през миналата седмица цената едно прасе с тегло до 25 кг в Германия е била 55 евро, а през тази е паднала с 10 евро. В България отражението също е с отрицателен знак.
„В момента се търгуват живите прасета без ДДС на около 2.80 до 3 лева. Но защо ви казвам, че цените падат? Защото нашите колеги от Германия тази информация малко са я скрили и досега са клали животните и са ги вкарвали в консерви или са ги преработвали, така че това краткосрочно така се случва“, допълни той.
Надеждите са цените на свинското у нас да се запазят приблизително на сегашните стойности.
„Имаме капацитет, но казвам , че ни трябва отборна игра и трябва да седнем и да се разберем и с кланиците, и с преработвателите. Аз много вярвам на българските потребители, защото те сами оценяват качеството на нашите продукти, не само на свинско месо, но и на млечни продукти, плодове и зеленчуци“, уточни Димитров.
За да може произведеното от български свинеферми месо да заеме по-голям пазарен дял, са нужни и мерки, казва производителят.
„Нашата амбиция е да задоволим пазара и да започнем да изнасяме. Тогава вече ни трябват модерни кланици и ни трябва закон за браншовите организации – Закон за подкрепа на кооперативите. Трябва да има регулация в тези неща, не може да има регулация за енергоносителите, а да няма регулация за основните храни“, отбелязва той.
И се надява така цените на българското свинско месо да останат стабилни. „Не би трябвало да има повече от десетина дванадесет лева качествено месо винаги и това може да стане в рамките на 2 години. Никакъв проблем“, посочи Димитров.
Източник: Money.bg, Нова телевизия