Група от страни-членки на НАТО може да решат да пратят въоръжените си сили в помощ на Украйна, ако Алиансът не даде на Киев действени гаранции за сигурност на предстоящата през юли среща във Вилнюс, заяви бившият генерален секретар на организацията Андерс Расмусен. Той смята, че е изключително важно Украйна да получи писмени гаранции за сигурност – още преди срещата, възможно е това да стане извън рамките на НАТО. Гаранциите трябва да включват обмен на разузнавателни данни, увеличаване на производството на боеприпаси, операционна съвместимост с натовските стандарти и доставка на въоръжение в количества, които да спрат нови руски атаки, съобщи руската редакция на БиБиСи.
„Ако НАТО не се споразумее за ясен път за членството на Украйна, съществува възможност някои страни да предприемат индивидуални действия. Знаем например, че Полша планира да окаже индивидуална помощ на Украйна. И не изключвам възможността в този контекст Полша да се включи още повече на национално равнище и ще я последват балтийските страни – което включва и изпращане на войска на бойното поле“, каза Расмусен.
Както съобщи „Гардиън“, Расмусен – официален съветник на украинския президент по въпросите на сигурността, в момента прави обиколка в Европа и САЩ по въпросите за бъдещата архигектура на европейската сигурност на Украйна и да оцени настроението в страните на членки на НАТО преди ключовата среща на 11 юли.
„Смятам, че поляците са готови сериозно да разгледат въпроса за създаване на коалиция на желаещите, ако Украйна не получи гаранции на срещата във Вилнюс – казва Расмусен. – Не трябва да подценяваме полските настроения: те чувстват, че Западна Европа прекалено дълго отказваше да се вслуша в предупрежденията им по повод руския манталитет“.
Думите на Расмусен прозвучаха на фона на изявление на неговия наследник в НАТО Йенс Столтенберг, че въпреки че въпросът за гаранциите за сигурността на Украйна ще бъде включен в дневния ред на среща, според чл.5 на Алианса НАТО осигурява пълна сигурност само на членовете си, пише Сега.
По-рано Зеленски призна, че Украйна няма шанс да стане член на НАТО, докато има война. „Не защото не искаме, а защото е невъзможно – каза той. – Ние сме адекватни хора и разбираме, че не трябва да въвличаме във войната нито една страна“. Но според „Гардиън“ Расмусен е отхвърлил този аргумент. По думите му, отказът да бъде представена пътна карта на Украйна за членство в НАТО преди приключването на войната по същество означава налагане на вето от Путин.