Открита е Зеландия – скритият континент, изчезнал мистериозно преди 375 години. С такава новина гръмнаха учените.
В продължение на близо 400 години учените спекулират за съществуването на Зеландия – огромен континент, който мистериозно изчезва под океана. Сега официално признат за осмия континент на Земята, този потопен свят пренаписва това, което знаем за географията на нашата планета.
Какви тайни крие той под вълните?
След векове на спекулации учените официално потвърдиха съществуването на Зеландия – огромен потопен континент, който е бил изгубен за историята в продължение на близо 400 години. Този „изчезнал“ континент, простиращ се на невероятните 1 890 000 квадратни мили, лежи предимно под водата, скрит под 2 километра океан. за континента, известен още като Те Риу-а-Мауи на езика маори, е предположено за първи път през 1642 г. от холандския изследовател Абел Тасман, но съществуването му се изплъзва на изследователите до последните постижения на геологията и технологиите. Това забележително откритие не само преосмисля разбирането ни за географията на Земята, но и повдига интригуващи въпроси за историята на континентите и силите, които оформят нашата планета.
История на Зеландия: От Гондвана до океанското дъно
Историята на Зеландия започва преди близо 500 милиона години като част от суперконтинента Гондвана, който включва и днешните Антарктида, Австралия, Южна Америка и Африка. Преди около 100 милиона години геоложките сили започват да разкъсват Гондвана и Зеландия бавно се отделя от Източна Австралия. Но, за разлика от повечето други континенти, в Зеландия се наблюдава значително потъване. Приблизително 94% от сушата потъва под океана, като само части от днешните Нова Зеландия и Нова Каледония остават над водата.
Точните причини за драматичното потъване на „Зеландия“ остават загадка. Учените предполагат, че основна роля е изиграла комбинация от тектонично разтягане и изтъняване на земната кора. Тези процеси са оставили континента скрит под пластове океански седименти, което е направило локализирането му изключително трудно.
Търсенето на изгубения континент
Концепцията за Зеландия придобива популярност през 2017 г., когато изследователи от GNS Science, Новозеландския изследователски институт за геология, използват съвременни техники за картографиране на морското дъно и сондиране, за да очертаят границите на потопения континент. Въпреки това научната общност се колебаеше дали официално да признае Зеландия за континент поради уникалните ѝ характеристики. Едно от основните предизвикателства при изучаването на Зеландия беше нейната дълбочина, тъй като голяма част от земната маса лежи на повече от 2 км под водата.
„Доста е трудно да се правят открития, когато всичко е на 2 километра под водата, а слоевете, от които трябва да се вземат проби, са и на 500 метра под морското дъно“, обяснява Робърт Съдърланд, професор по геофизика в университета „Виктория“ в Уелингтън. „Наистина е предизвикателство да излезеш и да изследваш такъв континент. Така че просто са необходими много време, пари и усилия, за да се излязат кораби и да се изследват региони.“
Въпреки тези пречки учените успешно са събрали доказателства в подкрепа на статута на Зеландия като континент. Това включва нейния отличителен геоложки състав, който съответства на критериите, използвани за определяне на континентите.
Преоткриване
Преоткриването на Зеландия е пример за това как най-големите тайни на Земята могат да останат скрити в очите, противопоставяйки се на общоприетата мъдрост и очаквания. Въпреки огромните си размери – почти две трети от площта на Австралия – нейната потопена природа я прави лесна за пренебрегване.
„Това е пример за това как нещо много очевидно може да отнеме известно време, за да бъде открито“, обяснява Анди Тълок, водещ учен в GNS Science.
Уникалните геоложки характеристики на Зеландия, включително нейната по-дебела кора в сравнение със заобикалящото я океанско дъно, са първите улики, че тя не е просто поредното парче океанска кора, а част от изгубен континент. Предизвикателството се състояло в скриването ѝ под 2 км вода, като важните седиментни слоеве са били скрити още по-надолу. Проучванията изискват усъвършенствана технология за картографиране, сондажно оборудване и значителни финансови инвестиции. Въпреки тези пречки учените успели да сглобят картина на Зеландия, потвърждавайки статута ѝ на осми континент на Земята. Нейното откриване напомня, че дори в ерата на високотехнологичните изследвания разбирането ни за географията на Земята остава непълно.
„То показва, че вероятно има много повече неща, които все още предстои да научим за Земята, като голяма част от тях потенциално са били под носа ни през цялото време“, отбеляза Тълок.
Какво означава Зеландия за науката
Признаването на Зеландия за континент е важен етап в геологията, който предлага нови перспективи за формирането и еволюцията на земните масиви. Учените се надяват, че изучаването на Зеландия ще даде важна информация за това как континентите се разпадат и потъват, осветлявайки геоложките процеси, които са оформили нашата планета в продължение на стотици милиони години. Разбирането на уникалната история на Зеландия може да хвърли светлина и върху подобни потънали обекти в други части на света.
Връзката на Зеландия с древния суперконтинент Гондвана я прави безценен ресурс за реконструиране на историята на движението на тектоничните плочи.
Геоложкият ѝ състав, включващ континентална кора с различен минерален състав, предлага доказателства за това как се е отделила от Източна Австралия и Антарктида. Освен това дългият период на потапяне би могъл да разкрие важни данни за взаимодействието между земните маси и покачващото се морско равнище, давайки представа за изменението на климата в продължение на милиони години. Разкривайки тайните на Зеландия, изследователите могат да изградят по-точни модели на геоложката история на Земята и да прогнозират бъдещите промени на повърхността на планетата.
Освен за тектониката, Зеландия може да се окаже от съществено значение и за разбирането на морските екосистеми.
Като предимно потопен континент, тя е била домакин на уникални среди, които са се адаптирали през хилядолетията. Изследователите смятат, че по-нататъшното проучване на Зеландия може да разкрие нови видове, екосистеми и доказателства за това как морският живот е еволюирал заедно с изместването на континентите.
Нова ера в изследванията
Преоткриването на Зеландия бележи началото на нова ера в научните изследвания, подчертавайки както потенциала на съвременните технологии, така и непреходните загадки на нашата планета. Признаването ѝ за осмия континент на Земята подчертава значението на съвместните международни изследвания и усъвършенстваните изследователски техники. Технологии като картографиране на морското дъно с висока разделителна способност и дълбоководно сондиране позволиха да се открие нещо, което някога е било немислимо – цял континент, скрит пред очите ни.
Откриването на Зеландия повдига и въпроса какви други тайни остават неразкрити под океаните на Земята, които покриват повече от 70% от повърхността на планетата.
Въпреки напредъка на технологиите, голяма част от морското дъно остава непроучена, оставяйки огромни площи, които биха могли да съдържат ключове към миналото, настоящето и бъдещето на Земята. Откриването на Зеландия е напомняне за важността на продължаващите инвестиции в научни изследвания за разкриване на тайните на нашата планета. С навлизането на учените по-дълбоко в историята на Зеландия, нейното значение като естествен архив на геоложки, климатични и биологични процеси става все по-ясно. Зеландия е свидетелство за непрестанното любопитство и изобретателност на човечеството, а преоткриването ѝ вдъхва надежда, че точно под повърхността се крият още революционни открития, които чакат да бъдат открити.
Озточник – Daily Galaxy/Превод:SafeNews