Край на помощта за Украйна, начало на преговорите с Русия. Това са двете най-важни решения за Европа, които новият президент на САЩ взе веднага след встъпване в длъжност. Тръмп подписа указ за спиране на помощта за Киев и заявяви, че ще разговаря с Путин.
Спиране на американското финансиране
Заповедта засяга всички американски програми за подпомагане на чужди държави в очакване на „оценка на съответствието с националните интереси на САЩ и целите на американската външна политика“.
„Никаква по-нататъшна чуждестранна помощ от САЩ няма да бъде предоставяна по начин, който не е в пълно съответствие с външната политика на президента на САЩ“, заяви 47-ият президент на САЩ.
Чуждестранната помощ от САЩ е не повече от 1% от бюджета, с изключение на финансирането за Украйна.
По данни на Държавния департамент на САЩ от началото на войната в Украйна за военна помощ за Киев са отпуснати почти 66 млрд. долара, а от 2014 г. насам – почти 70 млрд. долара.
„Не е съвсем ясно каква помощ ще бъде засегната от заповедта, тъй като средствата за много програми вече са отпуснати от Конгреса и са задължени да бъдат изразходвани, ако вече не са изразходвани“, отбелязва публикацията.
Тръмп за разговорите с Путин
На пресконференция след встъпването си в длъжност Тръмп заяви, че планира да се срещне с Владимир Путин. Той заяви, че процесът на подготовка на разговорите вече е в ход.
„Ще се опитаме да го осъществим възможно най-бързо. Знаете, че конфликтът между Украйна и Русия изобщо не трябваше да започва“, каза Тръмп на брифинг в Овалния кабинет.
Украинският президент Володимир Зеленски е готов за сделка за разрешаване на конфликта, каза Тръмп и добави, че Владимир Путин също е готов за сделка.
Тръмп предложи санкциите срещу Русия и други държави да се наричат „мита“.
„Мисля, че думата „мита“ е по-добра дума, защото тя запазва силата на долара. Мисля, че тарифите са по-ефективни“, заяви американският президент, цитиран от CNN.
По-късно назначеният от Тръмп държавен секретар на САЩ Марко Рубио заяви, че прекратяването на огъня в украинския конфликт „ще бъде основен приоритет на президента“.
„Всъщност част от тази работа вече е започнала, надявам се, че част от подготовката вече е извършена“, каза Марко Рубио.
Доналд Тръмп встъпи в длъжност като 47-ия президент на САЩ на 20 януари.
След церемонията в Конгреса той подписа първите укази и заповеди относно назначенията в неговата администрация. На митинг след встъпването в длъжност в присъствието на поддръжници той подписа указ за отмяна на 78 изпълнителни решения на президента Джо Байдън. CBS съобщи, че общо Тръмп е подписал около 200 изпълнителни заповеди, меморандуми и прокламации. През първия му мандат най-значимият международен проект на Доналд Тръмп беше опитът за установяване на мир в Близкия изток. Както всички си спомнят, той не беше успешен.
Повече за подписаните в първите минути укази на Доналд Тръмп вижте в публикацията на SafeNews:
Доналд Тръмп влезе в действие, подписа първите укази веднага след клетвата
Източник – CNN, Associated Press/Превод:SafeNews