Получен е мистериозен радиосигнал от космоса. Той е такъв, защото издва от място във Вселената, където няма нищо…
Най-новият радиотелескоп на НАСА – ASKAP в Австралия, който се изгражда поетапно, е открил странен източник на радиосигнал, за който все още няма обяснение.
Радиоимпулсът идва до Земята на интервали от 6,5 часа.
Това е толкова дълъг период, че не може да бъде обяснен с настоящата теория за периодични източници като пулсари, магнетари или бели джуджета. И тази загадка все още предстои да бъде разбулена.
Източникът на ASKAP J1839-0756 е в посока, в която няма видими или докладвани преди това астрономически обекти.
Например, това може да е бяло джудже или ядрото на мъртва и охлаждаща се звезда. При определено напрежение това би могло да обясни толкова дълъг интервал между радиоимпулсите, но досега не е намерена връзка с такива обекти. Неутронните звезди, които се свързват с периодични радиосигнали, се въртят много бързо – няколко пъти в секунда. Според теорията те спират да излъчват радиосигнали, когато скоростта им на въртене се забави до около един оборот в минута. Самите радиоимпулси възникват поради отклонението на оста на магнитните полюси, от които се излъчва сигналът, спрямо оста на въртене на неутронната звезда.
Ако изключим пулсарите от списъка на заподозрените, друг кандидат би могъл да бъде магнетар.
Проблемът е, че магнетарите също не могат да се въртят твърде бавно. Освен това, за да излъчват радиосигнал, трябва да са изпълнени определени условия. Астрономите са открили един магнетар, който излъчва сигнал на всеки 6,67 часа, но това са импулси в рентгеновия диапазон. От него не са регистрирани радиосигнали.
И накрая, предполагаемият източник на бавния радиосигнал може да е бяло джудже.
Тези обекти обикновено се въртят много по-бавно от неутронните звезди и по принцип могат да излъчват в радиодиапазона, ако имат силни магнитни полета. Условията обаче също трябва да са подходящи, например това да е двойна система.
Откритият бавен радиоизточник има още една рядка характеристика.
Магнитният му полюс е ориентиран почти точно към Земята. Това означава, че радиотелескопите засичат два импулса – по един от всеки от полюсите му. Първият сигнал е последван след около 3,2 часа от малко по-слаб втори сигнал. Само около 3% от всички радиоизточници са открити в тази ориентация.
Учените определено имат късмет с обекта ASKAP J1839-0756. Той може да бъде изучаван буквално от всички страни, а неясният му статут само подхранва интереса. Намирането на ключ към този феномен със сигурност ще разшири разбирането ни за Вселената.
Източник – Science Alert/Превод:SafeNews