Започвайте да учите руски! Така Държавната дума реагира на думите на генералния секретар на НАТО, че страните от ЕС ще трябва да научат руски език, ако не увеличат разходите за отбрана.
Жителите на западните страни да започват да учат руски език, заяви пред RTVI ръководителят на комисията по отбрана в Държавната дума Андрей Картаполов.
Така той коментира предупреждението на генералния секретар на НАТО, че ако страните от ЕС не увеличат разходите си за отбрана, скоро ще им се наложи да говорят на руски език.
„Бих препоръчал вече да започнат да учат руски език. Защото нищо не може да бъде без Русия, нищо няма да бъде направено в света без Русия и всеки трябва да разбере това много добре. Колкото по-скоро го научат, толкова по-добре ще бъде за тях“, посъветва Картаполов.
По време на заседание на Европейския парламент на 13 януари генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че ако държавите-членки на ЕС не увеличат разходите си за отбрана, през следващите няколко години, жителите им ще трябва да научат руски език.
„Ако не го направим, след четири или пет години ще трябва да ходим на курсове по руски език или да отидем в Нова Зеландия“, предупреди ръководителят на Северноатлантическия алианс.
Рюте също така призова Брюксел да не пречи на европейските държави, които не са част от ЕС, но са членки на НАТО, да увеличават разходите си за отбрана и да инвестират в развитието на отбранително-промишления комплекс. Създаването на ограничения по техния път, според генералния секретар на алианса, ще затрудни иновациите в отбранителния сектор. Освен това Рюте напомни на страните членки на НАТО от Европейския съюз, че в съответствие с целите на алианса те ще бъдат задължени да увеличат разходите за отбрана до 3,7% от БВП. Въпреки това, подчерта генералният секретар, разходите могат да бъдат намалени чрез иновации и координиране на съвместните поръчки.
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп неведнъж е критикувал европейските членове на НАТО, че изостават от целите за разходите за отбрана.
Преди около година той заплаши, че ще „насърчи Русия“, ако тя иска да влезе в конфликт с алианса или с някой от неговите членове, за да накара Европа „да си плати сметките“.
С подобни заплахи, включително разговори за евентуално излизане на САЩ от НАТО, политикът се опитва да увеличи рентабилността на алианса като комерсиален проект, казва Александър Перенджиев, военен политолог и доцент в катедра „Политически анализ и социални и психологически процеси“ на Руския икономически университет „Плеханов“.
На срещата на върха на НАТО във Вилнюс през лятото на 2024 г. беше постигнато съгласие за увеличаване на разходите за отбрана на държавите членки на военния блог от сегашните 2% на 5% от БВП. Експерти, интервюирани от Ройтерс, обаче установиха, че тази цифра е непостижима за повечето от 32-те държави – членки на НАТО, при сегашните условия.
Източник – RTVI.com/Превод:SafeNews