ИСТИНАТА за цената на хляба: Колко струва насъщния в съседните страни и с какъв ДДС е обложен? В България ставката на данък добавена стойност на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб.
Мярката беше в помощ на бизнеса и на хората заради пандемията.
Хлябът в Гърция е част от „Домакинска кошница“, която представлява списък с категории продукти, който се изготвя от гръцкото Министерство на развитието. Големите вериги супермаркети са длъжни да изберат един конкретен продукт от всяка категория и да го предлагат за определен период на най-ниска цена, без да я променят.
Това е част от мерките, които предприема гръцкото правителство в борбата с поскъпването.
В Гърция може да се намери бял хляб на цена от 1,19 евро (2,33 лв.) за килограм, въпреки че в повечето вериги най-евтините предложения са по-скоро в порядъка на 1,90 – 2 евро (3,72 – 3,91 лв.).
Брашното в Гърция поскъпна от 230 евро за тон през август 2021 г. до 400 евро на тон през юни 2022 г., след което започна понижение на цените.
По отношение на облагането на хляба и хлебните продукти, в Гърция те са в категорията, за която се дължи намален данък добавена стойност. Докато основната ставка на ДДС в страната е 24 процента, хлябът и основните храни спадат към групата на стоките, върху които се начислява 13 процента.
Хлябът и хлебните изделия в Румъния се облагат с намален ДДС от 9 процента спрямо стандартната ставка от 19 на сто. Мярката влезе в сила на 1 септември 2013 г.
На румънския пазар се предлагат различни видове хляб, но най-масовият бял хляб се предлага в магазините на цена от 9,85 до 13-14 леи за килограм (3,80 лв.-5,10/5,40 лв.).
Непакетиран хляб може да бъде купен от 8,97 леи за килограм (3,40 лв.) до близо 30 леи на килограм (около 12 лв.) в зависимост от брашното, набухвателите, семена и други съставки.
Заради високия бюджетен дефицит, който се очаква да възлезе на 8,6 процента от БВП, румънските власти обмислят повишаване на ДДС, като се коментира увеличение до 25 процента спрямо сегашните 19 на сто.
В Турция в момента ДДС върху хляба и най-различен вид тестени изделия в Турция е само 1 процент.
Цената на хляб с тегло 200 грама е 12,5 турски лири (0,67 лв.), т.е. 62,5 турски лири или 3,38 лв. за килограм, докато предишните месеци с продаваше за 10 лири (0,54 лв.).
Хлебопроизводителите аргументираха решението за увеличаването на цената на хляба с увеличаването на минималната работна заплата в Турция с 30 на сто.
ДДС в размер 1 на сто се прилага в Турция за основните хранителни продукти, сред които са хлябът и тестените изделия, млякото, сиренето.
Данък добавена стойност за основните хранителни стоки бе намален от 8 на сто на 1 процент на 14 февруари 2022 г. в съответствие с публикуван президентски указ.
В Турция стандартният ДДС е от 20 процента, но данъкът се прилага с различни ставки в зависимост от това дали стоките се разглеждат като стоки от първа необходимост не.
В Сърбия цената на основния тип хляб е регламентирана с Наредба за задължително производство и търговия на хляб от брашно „Т-500“. През ноември сръбското правителство реши максималната цена на дребно на хляба от брашно „Т-500“ да остане още шест месеца 59 динара (0,98 лв.), т.е. 118 динара (1,97 лева) за килограм. Максималната производствена цена остава 50,60 динара.
Общата ставка на ДДС за стоки и услуги в Сърбия е 20 процента.
За някои усули и стоки, сред които е и хлябът, ДДС е 10 процента. По-ниската ставка важи също така за мляко и млечни продукти, захар, олио, мед и някои други хранителни продукти, а така също за лекарства, учебници, ежедневници, билети за културни събития, кино, театър и други.
Към момента ДДС за хляба и тестените изделия в Република Северна Македония е 5 процента при стандартна ставка на ДДС в страната от 18 на сто. Миналата година опозиционната партия СДСМ предложи в парламента законови изменения, с които да се премахне ДДС за хранителните продукти, подобно на временна мярка, въведена през 2022 г. заради пандемията от Ковид-19. Ако предложението бъде прието, ставката на хляба, както и други основни хранителни продукти ще стане 0 процента.
Цената на хляба в югозападната ни съседка варира между 30 и 50 денара (0,95 и 1,59 лева), в зависимост от разфасовката и производителя.
Периодично правителството на РСМ въвежда временна мярка, в която влизат основните хранителни продукти, сред които и хлябът.
SafeNews припомня още по темата:
Източник: БТА