„Не е добре служебно правителство да внася бюджет. Две седмици след началото на новата година нямаме бюджет, нямаме редовно правителство. Даже нямаме действащ удължителен закон за действие на предишния бюджет до приемането на новия за 2025 гозина.“ Това мнение изрази бившият социален министър Христина Христова.
„Това не е никак благоприятно за държавата, като имаме предвид, че наистина бюджета е най-сериозният, най-силният политически инструмент да се управлява държавата, да се правят политики за хората и за бизнеса. Надяваме се новото правителство да направи може би нов бюджет“, каза тя.
Проблем е, че много бюджетни организации в образованието, здравеопазването, общини не са получили за януари средства за т. нар. делегирани от държавата дейности.
„Много обективни са показателите и за инфлацията, за очаквания БВП, но може да се променят и мерките за приходите, за стабилизиране и увеличаване на приходите и може да се променят мерките за ограничаване на разходите“, допълни Христова.
SafeNews припомня още по темата:
НА ЖИВО-Асен Василев: Независимо дали има или няма правителство, държавата трябва да има бюджет
SafeNews припомня, че финансовота министерство задържа бюджетния дефицит на 3% от БВП. Експертите прогнозират дефицит „около 6,1 млрд. лева“ в края на 2024 година, или 3 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт – цел, необходима за членството на България в еврозоната.
Неизпълнението на разчетите по приходите по КФП се дължи основно на получените по-ниски от планираните приходи от помощи и дарения по сметките за средства от ЕС. Приходите по националния бюджет са близки до плана за годината, като преизпълнението на разчетите при данъчните приходи компенсира в голяма степен неизпълнението на разчетите при неданъчните приходи.
Не е добре служебно правителство да внася бюджет
Вноската на България в бюджета на ЕС, изплатена към края на 2024 година възлиза на 1,6 млрд. лева.Окончателните данни ще са ясни в края на януари.
Източник: БНТ