Смърт зад решетките! Почина ексцентричния Георги Вълев от митичното дело „Килърите“.
Известният бивш и смятан за мнозина ексцентричен бизнесмен от Велико Търново Георги Вълев, който беше осъден по мегаделото „Килърите“ е починал в затвора в София.
Преди близо две години соченият за бос на „Килърите“ Вълев се появи на съдебно заседание със слънчеви очила, пура в устата и с тениска с надпис „Че Гевара“.
Той беше докаран под голям конвой и с белезници на поредното заседание по мегаделото „Килърите“. Виждаше се, че в ръцете си носи кожена чанта.
Освен спрямо него, Вълев имаше множество заведени дела срещу лица, държавни служители и различни институции.
Смъртта му се е случила в събота 11 януари или само два дни след рождения му ден на 9 януари. Кончината е настъпила след тежко боледуване.
Георги Вълев беше осъден на доживотен затвор по знаковото дело „Кълърите“ през 2017 г. Той се сдоби с най-тежкото наказание заради организирането на убийствата на адвокат Петър Лупов от старата столица и шуменския бизнесмен Румен Рачев.
Георги Вълев е родом от Чирпан. През 70-те години на миналия век пристига във Велико Търново, учи немска филология и скоро след това се замогва първо с игрални автомати, а след това влиза в ресторантьорския и хотелиерския бранш.
След влизато му зад решетките, Антикорупционната комисия поиска да му бъде конфискувано имущество в размер 3,6 млв. лв. Докато беше зад решетките, Вълев заведе множество съдебни дела с претенции срещу медии и държавни институции.
SafeNews припомня, че последната поява на Вълев пред камерите и фотоапаратите преди септември, 2024 година беше през февруари, 2023 година. Тогава осъденият на доживотен затвор Георги Вълев от „Килърите“ пак беше конвоиран от служители на Главна дирекция „Охрана“ до Административен съд София област за явяване в съдебно заседание.
Най-любопитното беше, че тогава той се появи с шапка, слънчеви очила, пура в устата и тениска с надпис „Че Гевара“.
През 2018 г. срещу него Комисията по антикорупция водеше дело за отнемане на придобито от престъпна дейност имущество на стойност 3,6 млн. лв., които предвид инфлацията оттогава бяха драматично по-мащабна сума отсега.
Делото обаче претърпя крах. Не завърши в полза на държавата, а на затворника.
Разглеждането на казуса трябваше да се състои в същата година в Окръжния съд във Велико Търново. Тогава се оказа обаче, че делото е прекратено месец по-рано, защото Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество /КПКОНПИ/ ,станала известна като „Антикорупция“, не била приключила въпросната си проверка в рамките на законовия 10-месечен срок.