Нещо огромно в Китай забавя въртенето на Земята с 0,06 микросекунди. С такава новина гръмна НАСА и обясни какво е то.
НАСА откри, че китайският язовир „Три ждрела“, най-голямата водноелектрическа централа в света, е повлиял на въртенето на Земята. Налягането на водата в язовира е увеличило инерционния момент на планетата, като леко е забавило въртенето ѝ и е добавило 0,06 микросекунди към денонощието. Макар и незначителна, тази промяна оказва влияние върху измерванията в областта на астрофизиката и планетарната наука.
Язовирът е причинил и значителни екологични и геоложки смущения.
Не е изненадващо да знаем колко незначителни на пръв поглед малки промени могат да се разпространят в живота ни и да доведат до огромни вълни, които никога не сме очаквали. Точно както малка промяна в механизмите на деликатните зъбни колела на един часовник, вероятно незначителна като косъм, може да доведе до голяма промяна в правилното време на часовника. По същия начин в големия механизъм на нашата планета дори и най-малките промени могат да имат огромно въздействие.
Това се случва в светлината на някои нови открития на НАСА за това как огромният инженерен проект на Китай – язовир „Трите ждрела“ – е повлиял на въртенето на Земята, което е довело до почти незабележима, но значима от научна гледна точка промяна.
Язовир „Трите ждрела“ в Китай е едно от най-големите чудеса, строени някога в историята, и в момента е най-голямата водноелектрическа централа в света.
Построена на река Яндзъ, тази огромна структура е завършена през 2012 г., като резервоарът може да побере 39,3 кубични километра вода. Въпреки че основната цел на язовира е да генерира възобновяема енергия, изграждането му има неблагоприятни последици отвъд земната повърхност. Според НАСА нарастващото налягане на водата зад язовира увеличава и инерционния момент на Земята. Инерционният момент представлява общото съпротивление срещу всяко въртеливо движение. Увеличавайки това съпротивление, причинено от язовирната стена, тя намалява скоростта, с която Земята се върти снага. Това ще доведе до увеличаване на денонощието с 0,06 микросекунди.
Как се отразява промяната на микросекундата?
Микросекундата е една милионна част от секундата, така че промяна от 0,06 микросекунди може да се счита за нищо за повечето хора. Но в областта на астрофизиката и планетарната наука дори толкова малки промени наистина имат значение. Промените в скоростта на въртене на Земята водят до различни естествени промени, свързани с продължителността на деня и нощта. Те също така променят приливите и отливите и в голяма степен влияят върху стабилността на орбитите на спътниците. Ето защо тези промени трябва да бъдат известни и взети предвид за точни научни измервания и прогнози.
Изграждането на язовира оказва влияние и върху околната среда
Далеч от влиянието върху въртенето на Земята, язовирът „Три ждрела“ промени значително и екологичния сценарий. Изграждането на язовира е довело до преместването на домовете на повече от 1,2 милиона души и е наводнило обширни територии, включително природни местообитания и още много обекти от исторически интерес. Промяната в дебита на реката се е отразила на местните екосистеми поради промяната на рибните популации и качеството на водата. Освен това то допринася и за геоложки промени, като например повишена сеизмична активност в региона.
Как изграждането на язовира е пример за „ефекта на пеперудата“?
Въздействието на строителството на язовира „Три ждрела“ е пример за „ефекта на пеперудата“ , за въздействието върху въртенето на Земята. Това е концепция от теорията на хаоса, която предполага, че малки промени могат да имат големи, непредвидими последици. В този случай изграждането на един-единствен язовир е довело до измерима промяна в скоростта на въртене на планетата, което показва как всяка дейност на тази земя е взаимосвързана една с друга.
Когато използваме природните ресурси и променяме околната среда, е много важно да вземем предвид потенциалните дългосрочни последици от нашите действия. Въпреки това напредъкът може да е необходим, но също така и устойчивото използване на ресурсите на околната среда.
Източник – Times of India/Превод:SafeNews