Илон Мъск помогна на Тръмп да спечели и сега гледа към Европа. Много политици там, и особено в ЕС, са разтревожени от този факти и от действията, които той предприема, за да реши съдбата на цели страни в Блока. Неслучайно Европейският съюз започна процедура срешу Х, неговата социална платформа.
След като вложи парите и енергията си, за да помогне на Доналд Тръмп да спечели преизбирането си, Илон Мъск насочи поглед към Европа, предизвиквайки тревога сред политиците на целия континент.
Главният изпълнителен директор на Tesla и SpaceX подкрепи крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“, поиска освобождаването на хвърления в затвора британски антиислямски екстремист Томи Робинсън и нарече британския министър-председател Киър Стармър зъл тиранин, който трябва да бъде в затвора.
Много европейски политици са обезпокоени от това внимание към Европа. Каналът на Мъск в социалната му мрежа X е осеян с обидни изрази – нарича политиците „глупави кретени“ и „подли страхливци“ – както и с ретуитове на крайно десни и антиимигрантски акаунти.
Андрю Чадуик, професор по политическа комуникация в университета в Лафбъро, заяви, че Мъск използва X „малко като вестникарски магнат от стария стил“, за да пропагандира политическите си възгледи.
„Видяхме, че Мъск започна да се присъединява много по-очевидно към международното движение на крайната десница“, каза Чадуик. „Ако погледнете видовете хора, които самият Мъск подкрепя в платформата си … той все повече започна да събира група от различни десни инфлуенсъри, много от тях с големи последователи, и да представя техните доказателства като основа за намесата си в европейската политика.“
Мъск се намеси в политиката на Германия, която отива на избори на 23 февруари, след като крехкото трипартийно коалиционно правителство на лявоцентристкия канцлер Олаф Шолц се разпадна.
На 20 декември Мъск написа в X: „Само AfD може да спаси Германия“ – препратка към партията „Алтернатива за Германия“, която е наблюдавана от агенцията за вътрешно разузнаване заради подозрения в екстремизъм. Той удвои подкрепата си за AfD в статия за вестник Welt am Sonntag, като заяви, че Германия е „на ръба на икономически и културен колапс“. По-късно тази седмица Мъск трябва да проведе чат на живо в X със съпредседателя на AfD Алис Вайдел.
Реакцията на Шолц въплъщава дилемата, пред която са изправени европейските политици – дали да игнорират и да оставят коментарите на Мъск без последствия, или да се ангажират и да рискуват да ги засилят?
Шолц заяви, че е важно да се „запази хладнокръвие“ по отношение на личните нападки, но нарече участието на Мъск в германската политика тревожно. В новогодишно послание Шолц остро отбеляза, че пътят напред на Германия „няма да бъде решен от собствениците на социални медийни канали“, а от германските избиратели.
Френският президент Еманюел Макрон предупреди в понеделник за рисковете, които крие безконтролната власт в ръцете на технологични милиардери, и за дестабилизиращото въздействие, което те биха могли да окажат върху демократичните институции.
„Кой би могъл да си представи преди 10 години, че собственикът на една от най-големите социални мрежи в света ще се намесва пряко в избори, включително в Германия?“, каза той.
Гръцкият министър на здравеопазването Адонис Георгиадис заяви, че поведението на Мъск е „обезпокоително и далеч не е забавно“.
„Някой не може просто да използва своята платформа, богатство и връзки, за да се опитва да диктува как се формират правителствата във всяка страна“, каза той пред радио „Параполитика“. „Това става все по-опасно.“
Мъск все повече се фокусира върху британската политика, откакто лявоцентристката Лейбъристка партия беше избрана през юли, като нарече Стармър „зъл“ лидер, ръководещ „тиранична полицейска държава“.
Напоследък Мъск се фокусира върху сексуалните посегателства над деца, особено върху поредицата от случаи, разтърсили градове в Северна Англия преди няколко години, при които групи мъже, предимно от пакистански произход, бяха съдени за набеждаване и злоупотреба с десетки предимно бели момичета. Случаите бяха използвани от крайно десни активисти, за да свържат малтретирането на деца с имиграцията и исляма.
Мъск обвини Стармър, че не е успял да изправи извършителите пред правосъдието, когато е бил директор на прокуратурата в Англия между 2008 и 2013 г. – обвинение, което Стармър категорично отрича.
„Стармър трябва да си отиде и да му бъдат повдигнати обвинения за съучастието му в най-тежкото масово престъпление в историята на Великобритания“, написа Мъск в Туитър.
Чадуик заяви, че „има колебание от страна на политическия елит в Обединеното кралство да се ангажира“ с „невероятно подстрекателските забележки“ на Мъск. В понеделник обаче Стармър смени тактиката, като осъди „лъжите и дезинформацията“ и обвини консервативните политици от Обединеното кралство, които повториха някои от тезите на Мъск, че „засилват това, което казват крайно десните“.
„Наслаждавам се на политиката, на силния дебат, който трябва да водим, но той трябва да се основава на факти и истина, а не на лъжи“, каза министър-председателят.
Стармър е изправен пред призиви за затягане на британските закони за чуждестранна намеса, а правителствата по света са подложени на натиск да напуснат X.
Правителствата на Великобритания и Германия твърдят, че не планират да се откажат от платформата. X на Мъск е обект на разследване от страна на европейските власти, които се опитват да ограничат омразата, дезинформацията и друго токсично съдържание в социалните медии.
Европейският съюз започна процедура срешу Х за нарушение на Закона за цифровите услуги на блока, а говорителят на ЕС Томас Рение заяви, че ще разгледа дали интервюто на Мъск на живо в четвъртък с Вайдел от AfD дава неуместно „преференциално третиране“ на партията в предизборен период.
Мъск, самопровъзгласил се за защитник на свободата на словото, се отнася критично към усилията за регулиране на социалните медии.
Той сравнява британските опити за премахване на онлайн дезинформацията чрез Закона за онлайн безопасност с цензурата в Съветския съюз. Мъск очевидно обича да подстрекава основните политици в социалните медии, но според Чадуик „предстои да видим“ дали публикациите му променят обществените нагласи или помагат на каузите, които той защитава.
А политическите намеси носят риск за него.
Коментарите му се следят внимателно от инвеститорите на Tesla за признаци, че може да отблъсне купувачите на автомобили, които не са съгласни с политиката му. Tesla вече изпитва затруднения в Европа, където новите регистрации на електронните автомобили на Мъск са намалели с 13% през първите девет месеца на 2023 г., по данни на автомобилния изследовател Jato Dynamics. В Германия регистрациите на Tesla са спаднали с 44%. Старши анализаторът на Jato Фелипе Муньос заяви, че откровеността на Мъск е рядка и рискована за собственик на публична компания – макар че в крайна сметка може да се отплати.
„Европа отива вдясно“, каза той, посочвайки политици, сред които френската Марин Льо Пен и италианската премиерка Джорджия Мелони. „Вижте какво се случи в САЩ. Залогът му за Тръмп проработи. Той играе същата игра в Европа.“
Източник – PBS News/Превод:SafeNews