Активна регистрация и преброителни центрове за изборите – това част от петте приети днес в парламента промени в Изборния кодекс.
Създаване на преброителни центрове и въвеждане на активна регистрация, реши на първо четене мнозинството в Народното събрание с гласувани промени в Изборния кодекс.
На първо четене беше дадена зелена светлина на внесените промени в изборното законодателство поотделно от „Продължаваме промяната“, от „Демократична България“, „Възраждане“, „БСП – Обединена левица“ и „Има такъв народ“.
От мнозинството бяха подкрепени законопроектите на ДБ, БСП и ИТН, в които се предвижда преброяването на резултатите от гласуването да става в преброителни центрове, които да заместят секционните комисии. Предвижда се там да се събират хартиените бюлетини и тези от машинното гласуване от определен брой секции.
Преброителната комисия ще е за общини с до 20 000 избиратели, а когато броят им е по-голям, ще се създадат преброителни участъци с отделна преброителна комисия, гласуваха на първо четене депутатите с подкрепените текстове, внесени от „Демократична България“.
На първо четене се подкрепи и законопроектът на „Продължаваме промяната“ за отпадане на ръчното броене, да има оптични сканиращи машини, с които да се отчита вотът от хартиените бюлетини.
Беше подкрепено и друго предложение на ПП – съставът на ЦИК да се сменя след всеки избор, както и предложението на „Възраждане“ съставът на Централната избирателна комисия да се увеличи до 25-ма членове, но с по-кратък – четиригодишен мандат, да отпаднат хартиените бюлетини и номерата в бюлетините.
И законопроектът на ИТН беше подкрепен на първо четене с включените предложения за премахване на „мъртвите души“ от избирателните списъци, въвеждане на сканиращи машини за гласуване и отлагане на влизането сила на изборен район „Чужбина“.
„ДПС – Ново начало“ подкрепи само законопроектите на БСП и ИТН, а групата „Демокрация, права и свободи – ДПС“ около Ахмед Доган не дадоха подкрепа за нито един от законопроектите.
Депутатът Ремзи Осман се обоснова така: „Избирателната активност няма как да се вдигне с промени в закона, ако поведението на политиците не се промени“.
Политическите сили дадоха заявка да бъде създадена работна група, в която текстовете да бъдат прецизирани между двете четения на законопроектите.
Депутатът от ПП-ДБ Стою Стоев заяви: „Да излезем с едни синхронизирани текстове, които да подобрят в крайна сметка законодателния процес и да имаме един качествен акт, който да защитава гласовете на българските граждани“ .
На първо четене депутатите приеха и трите законопроекта в Закона за съдебната власт.
Те бяха по инициатива на „Продължаваме Промяната – Демократична България”, „Възраждане” и „Има такъв народ”. Днес парламентът работи с удължено работно време.
Припомняме, че ПП-ДБ настояваше да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор и председател на Върховния административен съд, както и временно да бъдат назначени нови лица на тези постове. Коалицията предложи и нови правила за номинация и избор на обвинител номер 1, сред които и изслушване в пленарната зала.
Източник – БНР, NOVA