Митрофанова забърка СКАНДАЛ на Коледа: Обяви БГ партиите, „проводници“ на „ЗДРАВИЯ РАЗУМ“! Посланичката на Руската федерация в България Елеонора Митрофанова забърка нов скандал, след като изброи партии в България, които, както тя твърди са „готови“ да работят с Русия. С изброявенето им тя потвърди напрактика официално проруския им профил.
В България има политици, които, въпреки курса на управляващото мнозинство към Брюксел, са готови да работят с Русия. Това заяви руският посланик в България Елеонора Митрофанова в интервю за ТАСС, публикувано в 11:27 минути местно време.
„Повечето български политици и правителството следват курса на Брюксел и не са заинтересовани от възстановяване на отношенията с Русия, но има партия „Възраждане“, българските социалисти, партия „Алтернатива за българско възраждане“ и други политически и обществени сдружения, които са проводници на здравия разум.
Заедно с тях ние празнуваме празниците на нашата обща история. Да се надяваме, че заедно с тях ще отбележим тук с чест и 80-годишнината от победата във Великата отечествена война, макар че вероятно много ще зависи от развитието на ситуацията на фронта на СВО и действията за по-нататъшното уреждане на конфликта.
Но във всеки случай ние със сигурност ще отбележим празника 9 май тук. Със сигурност ще отидем до паметниците на съветските воини, издигнати в различни градове на България. Със сигурност ще отидем в Пловдив, където обществеността традиционно се събира на паметника на Алеша. Изобщо всичко това ще бъде много тържествено, ще продължим тази добра традиция“, заяви висшият дипломат.
Без официални контакти
Митрофанова заяви, че въпреки годишнината на двустранните отношения, България и Русия са преживели една натоварена 2024 г. без официални контакти.
„Отиващата си 2024 г. беше много наситена със събития. Едно от основните събития беше 145-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Русия.
Ние не отбелязахме тази дата на официално ниво, но благодарение на обществени организации бяха подготвени и проведени две много добри научни конференции в София и в Москва с участието на учени, политици и общественици.
Юбилеят беше повод да се анализира изминатият път и да се определят задачите за бъдещето. След резултатите от конференциите ще бъдат издадени брошури с изказванията на участниците“, каза Митрофанова.
Дипломатът отбеляза със задоволство, че български политици и бизнесмени са взели участие в редица важни събития в Русия. „През тази година традиционно се проведоха големи икономически форуми в Санкт Петербург и Владивосток, много събития в различни руски градове бяха проведени във връзка с председателството на страната ни в БРИКС. И с голямо удоволствие отбелязвам, че на повечето от тях присъстваха представители на българския бизнес и български политици, което дава някои положителни импулси за бъдещо сътрудничество“, каза тя.
Митрофанова обяви, че бизнес отношенията между България и Русия са замразени на официално ниво.
„Ще кажа съвсем откровено: на официално ниво практически няма никакви отношения между нашите страни. Няма никакви контакти нито чрез правителството, нито чрез парламента, единственото, което е запазено, е някакво сътрудничество чрез правоохранителните органи, което се изразява в екстрадиране на престъпници. Това е всичко“, каза посланикът.
В същото време Митрофанова говори за значими контакти с отделни политици, неправителствени организации и граждани.
„Имаме контакти с редица български политици. Обменяме мнения по актуални въпроси. Български политици ходят на някои събития в Руската федерация, защото не искат да губят контакти с руските си колеги. Имаме най-забележителните отношения с нашите граждани, с нашите сънародници, с неправителствените организации, които са работили и продължават да работят в областта на българо-съветските, а след това и на руско-българските отношения. Във всеки град, където и да дойда, срещаме огромен брой хора, просто на улицата те се приближават до мен, изразяват своята солидарност с нас и ни пожелават успех“.
Съдбата на паметниците
Продължавайки темата за сътрудничеството с български обществени организации, Митрофанова отбеляза, че много от тях са поели доброволната мисия да опазват паметници от общата история на двете страни.
„Ако говорим най-общо за паметниците в България, има много паметници, посветени на Руско-турската война от 1877-1878 г., около 580 паметника. Има и 180 паметника, посветени на освобождението на България от Червената армия заедно с българското опълчение в края на Втората световна война. Трябва да се отбележи, че като цяло паметниците се поддържат в добро състояние, като това се прави от местната общност. Но, разбира се, никой не е защитен и от вандали. След нападението над масовия гроб на съветски войници в софийския квартал „Лозенец“ през октомври имаше бърза реакция от страна на обществеността и в рамките на няколко дни всички следи от нападението бяха премахнати“.
Посланикът говори със съжаление за съдбата на паметника на Съветската армия, който е бил нарязан на парчета и свален от постамента си под претекст за реставрационни работи.
„Местните власти действаха доста хитро, те казаха, че не събарят този паметник, а ще го възстановяват, защото имало ръжда, конструкцията била корозирала и т.н. Но ние прекрасно разбираме, че за тази цел не е било необходимо да се премахва скулптурната група, още повече да се реже на парчета, както са направили българските власти. Сега тези фрагменти се намират на съхранение в село Лозен, където лежат на открито. И по принцип засега не се виждат други действия по този въпрос. Да се надяваме, че все пак ще има някакво решение по тази тема. Виждате, че на първо място това е въпрос на самите българи“.
SafeNews публикува оригиналния текст на руски език от интервюто на Елеонора Митрофанова за ТАСС без редакторска намеса:
Посол РФ заявила, что в Болгарии есть готовые работать с Россией политики
„Большинство болгарских политиков и правительство следуют курсу Брюсселя и не заинтересованы в восстановлении отношений с Россией, но есть партия „Возрождение“, болгарские социалисты, партия „Альтернатива болгарского возрождения“ и другие политические и общественные объединения, которые являются проводниками здравого смысла. Вместе с ними мы отмечаем праздники нашей совместной истории. Будем надеяться, что вместе с ними мы достойно отметим здесь и 80-летие победы в Великой Отечественной войне, хотя вероятно, что многое будет зависеть от развития ситуации на фронте СВО и действий по дальнейшему урегулированию конфликта. Но в любом случае мы будем здесь обязательно отмечать праздник 9 мая. Обязательно мы будем выезжать к памятникам советским воинам, установленным в разных городах Болгарии. Обязательно поедем в Пловдив, где у памятника „Алеша“ обычно традиционно собирается общественность. В общем, все это будет очень торжественно, мы продолжим эту хорошую традицию“, – рассказала дипломат.
Без официальных контактов
Митрофанова сообщила, что, несмотря на юбилейную дату двусторонних отношений, насыщенный 2024 год Болгария и Россия пережили без официальных контактов.
„Уходящий 2024 год был очень насыщенным. Одним из главных событий была 145-я годовщина установления дипломатических отношений между Болгарией и Россией. Эту дату на официальном уровне мы не отмечали, но благодаря общественным организациям были подготовлены и проведены две очень хорошие научные конференции в Софии и в Москве с участием ученых, политиков и общественных деятелей. Юбилей дал возможность проанализировать пройденный путь и определить задачи на будущее. По итогам работы конференций будут изданы брошюры с выступлениями ее участников“, – отметила Митрофанова.
Дипломат с удовлетворением отметила, что болгарские политики и бизнесмены принимали участие в ряде важнейших событий в России. „В этом году традиционно проводились большие экономические форумы в Санкт-Петербурге и Владивостоке, множество мероприятий в разных городах России проходило в связи с председательством нашей страны в БРИКС. И мне очень приятно отметить, что в большей части из них принимали участие представители болгарского бизнеса и болгарские политики, что дает некие позитивные импульсы на будущее сотрудничество“, – сказала она.
Митрофанова подчеркнула, что на официальном уровне деловые отношения между Болгарией и Россией заморожены. „Скажу очень прямо: на официальном уровне практически никаких отношений между нашими странами нет. Нет контактов ни по линии правительства, ни по линии парламента, единственное, что сохраняется, – это некое сотрудничество по линии правоохранительных органов, которое выражается в экстрадиции преступников. На этом все“, – сообщила посол.
В то же время Митрофанова рассказала о содержательных контактах с отдельными политиками, неправительственными организациями и гражданами. „С рядом болгарских политиков контакты есть. Мы обмениваемся мнениями по текущим вопросам. Болгарские политики ездят на какие-то мероприятия в Российскую Федерацию, поскольку не хотят терять контактов со своими российскими коллегами. У нас самые что ни на есть замечательные отношения с гражданами, с нашими соотечественниками, с неправительственными организациями, которые работали и продолжают работать на ниве болгаро-советских, а потом российско-болгарских отношений. В любом городе, куда бы я ни приезжала, мы встречаем огромное количество людей, просто на улице они ко мне подходят, выражают свою солидарность с нами и желают успеха“.
Судьба памятников
Продолжая тему сотрудничества с болгарскими общественными организациями, Митрофанова отметила, что многие из них взяли на себя добровольную миссию сохранения памятников общей истории двух стран. „Если говорить в целом про памятники Болгарии, то здесь очень много памятников, посвященных Русско-турецкой войне 1877-1878 годов, порядка 580 монументов. Также установлено 180 памятников, посвященных освобождению Болгарии Красной армией совместно с болгарским ополчением в конце Второй мировой войны. Надо отметить, что в целом памятники содержатся в хорошем состоянии, это делает местная общественность. Но, конечно, и от вандалов никто не защищен. После нападения в октябре на братскую могилу советских воинов в софийском районе Лозенец последовала быстрая реакция общественности, и в течение нескольких дней все следы нападения были удалены“.
О судьбе памятника Советской армии, разрезанного на части и снятого с постамента под предлогом проведения работ по реставрации, посол говорила с сожалением. „Местная власть поступила достаточно хитро, они сказали, что не сносят этот памятник, а собираются его реставрировать, поскольку там ржавчина, конструкция проржавела и так далее. Но мы прекрасно понимаем, что для этого совершенно не обязательно было снимать скульптурную группу, особенно ее разрезать на части, как сделали болгарские власти. Сейчас эти фрагменты находятся на хранении в селе Лозен, где лежат на открытом воздухе. И, в принципе, пока никаких других действий по этому поводу не видно. Будем надеяться, что какое-то решение по этой теме будет. Понимаете, в первую очередь это вопрос самих болгар“.