Въвличат България във война!? Генералният секретар на НАТО Марк Рюте идва за първи път у нас! Ето какви ще ги върши тук. Възможно ли е България да бъде въвлечена във война? Този въпрос си задават стотици хора в социалните мрежи и в разговори помежду си, след като стана ясно, че генералният секретар на НАТО Марк Рюте пристига на първото си посещение в България.
Притесненията са най-вече заради усложняващата се напоследък обстановка в Украйна.
От военното министерство съобщиха, че на учебен полигон „Ново село“ той ще се запознае с дейността на Многонационалната бойна група с рамкова държава Италия, на която нашата страна е домакин.
В рамките на посещението генералният секретар на НАТО ще проведе среща с министъра на отбраната Атанас Запрянов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов.
Ще бъдат обсъдени въпроси от актуалния дневен ред на Алианса. В срещата ще участва и министърът на външните работи Иван Кондов.
Посещението на Рюте в България и предизвикателствата
Агенция БГНЕС коментира, че след незаконното анексиране на Крим от Русия през 2014 г. НАТО осъществи най-мащабното укрепване на колективната отбрана от десетилетия насам. В отговор на пълномащабната руска инвазия в Украйна алиансът отново се активизира, включително с осем многонационални бойни групи от Балтийско до Черно море – по една в България, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния и Словакия.
„Тефлоновият Марк“, както е познат в Нидерландия, получава този прякор поради своята гъвкавост и прагматизъм, както и способността да направлява сложни политически конфигурации. Оглавявал е четири правителства в родната си страна.
Рюте пое ръководството на алианса от своя предшественик Йенс Столтенберг през октомври, 2024 г. след като изгуби премиерския пост в Нидерландия.
„Алиансът е и ще остане крайъгълен камък на нашата колективна сигурност“, бяха първите му думи на позицията генерален секретар.
Рюте, който е завършил история, стана министър-председател на Нидерландия за първи път през 2010 г., но подаде оставка през юли миналата година, след като четирипартийната му коалиция се разпадна. Той все пак остава най-дългогодишният министър-председател на Нидерландия и има огромен опит зад себе си.
57-годишният политик, който ходеше на работа с велосипед и живееше в същия квартал на Хага, където е израснал, е известен със своя самоконтрол и способност да постига компромиси – качества, които са ценени от съюзниците в ЕС и НАТО с оглед на тежката международна обстановка.
Рюте прояви тези умения при собственото си назначение в НАТО, на което се противопоставяше унгарският министър-председател Виктор Орбан заради някои възражения, включително подкрепата за Украйна.
Будапеща вдигна „ветото“ след писмо, изпратено от Рюте до Орбан, в което той успокоява унгарския премиер, че под негово ръководство НАТО няма да разполага военни сили на Будапеща или да харчи унгарски пари в подкрепа на Украйна.
Рюте подкрепя Украйна и правото ѝ да се защитава, откакто Русия нахлу в страната през февруари 2022 г. – всъщност това беше една от причините да поиска най-важната позиция във военния съюз на първо място, твърди самият той.
Под негово ръководство Нидерландия обеща военна техника на Киев, но не успя да изпълни целта на НАТО да изразходва 2% от своя БВП за отбрана.
Европейският съюз в частност е изправен пред критични предизвикателства по отношение на пропуските в отбранителните способности, които ще трябва да бъдат преодолени през следващите години, за да съответстват на нуждите на НАТО. Стратегията за повишаване на разходите за отбрана придобива още по-голямо значение, защото Доналд Тръмп се завръща в Белия дом след около месец. Смята се, че новоизбраният президент на САЩ уважава Рюте и го смята за силен лидер. Неслучайно другият прякор на нидерландеца е „шепнещият на Тръмп“.
Въпреки рекордните разходи на ЕС за отбрана в размер на 270 млрд. евро през 2023 г., блокът изостава значително в производството на военна техника и все още е силно зависим от американската военна индустрия.
Рюте често е говорил за необходимостта Европа да развие собствени отбранителни способности, но не беше толкова отворен към това да го направи без американците.
„Знам, че оставям НАТО в добри ръце“, каза Столтенберг, след като предаде властта на Рюте.
Пред него предстоят минимум четири тежки години, геополитически предизвикателства, невиждани от Студената война, конкуренцията на сили като Китай и Русия, липса на консенсус в НАТО и целеустремена администрация във Вашингтон. Всичко това предвещава сложен мандат за Рюте и цялостно преформитаране на ролята на Европа в световните дела, ако тя иска да определя собственото си бъдеще.
Източник: МО, БГНЕС