Мощен наркотик – инструментът на Асад за натиск, е виновен за падането му от власт. Той е ключовият фактор, изиграл своята роля в последните съдбоносни събития в Сирия. Това е магичният синтетичен стимулант, който донесе милиарди на режима на Асад в Сирия.
Режимът на Асад в Сирия се срина светкавично, след като бунтовническите сили проведоха няколкодневна офанзива в цялата страна и превзеха столицата Дамаск, а президентът Башар Асад в крайна сметка избяга в Русия.
Как стана толкова бързо?
Някои сирийски анализатори, както и администрацията на Байдън, посочиха, че основните поддръжници на Асад – Иран, Русия и Хизбула – са били „отслабени и разсеяни“ през последните месеци. Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви през септември, че убийството на лидера на Хизбула Хасан Насрала е „историческа повратна точка“.
Други близки наблюдатели на Сирия посочиха друг ключов фактор: малко бяло хапче с двойка преплетени полумесеци от едната страна – синтетичен и амфетамин, който е изключително популярен в Близкия изток, известен като каптагон.
Експертите твърдят, че търговията с наркотици от Сирия, която е най-големият доставчик на каптагон в света, е помогнала да се ускори падането на Асад, тъй като съседните държави, желаейки да ограничат потока от хапчета, са го изоставили.
Таблетката е синтетичният стимулант фенетилин или фенетилин, известен под търговското наименование каптагон, който завладя Близкия изток като популярен наркотик. Според миналогодишния Световен доклад за наркотиците на Службата на Организацията на обединените нации по наркотиците и престъпността „основният район за пратките с „каптагон“ продължават да бъдат Сирия и Ливан, а „ако се приеме, че всички конфискации на амфетамин, за които се съобщава в субрегиона, са на „каптагон“, конфискациите се удвояват от 2020 г., достигайки рекордните 86 тона през 2021 г.“ Каролин Роуз, която изучава търговията с каптагон във вашингтонския мозъчен тръст New Lines Institute, заяви пред ABC News, че наркотикът има „законна“ история и неправилно се възприема като неопасен, поради което не си навлича стигмата на парти наркотиците като кокаин или екстази. Освен това е популярен в мюсюлманските страни, където алкохолът е забранен от Корана, каза тя.
Our international correspondent @DiMagnaySky explains how Assad used addictive drug Captagon to stay in power in Syria.
Read more: https://t.co/6iU0QUyObT pic.twitter.com/p1udMPUwkm
— Sky News (@SkyNews) December 17, 2024
„Той те кара да се чувстваш непобедим“, казва Роуз. „Той предотвратява глада и ви помага да не спите до късно през нощта и имате таксиметрови шофьори, студенти, бедни хора на опашка за хляб, богати хора, които искат да отслабнат – имате бойци, които го използват, защото ги държи будни до късно, дава им енергия и могат да оцелеят с една порция готова храна на ден.“
Световният лидер в търговията с каптагон е Сирия, която генерира приблизително 10 млрд. долара за страната – и около 2,4 млрд. долара годишно директно за режима на Асад.
Това показва проучване от 2023 г., проведено от Наблюдателя на политическите и икономическите мрежи – организация с нестопанска цел, която провежда изследвания на организираната престъпност и корупцията в Сирия.
Един от хората, които през последните години наблюдават много внимателно търговията с каптагон от Сирия, е републиканецът Френч Хил (Р-Арк), един от десетките законодатели, които са съавтори на двупартийния Закон за защита на цивилното население на Сирия от 2019 г., в който се предлага да се наложат тежки санкции на Асад и неговите най-близки съюзници. В крайна сметка законопроектът беше приет като част от Закона за оторизация на националната отбрана за 2020 г. Впоследствие през 2021 г. Хил представи Закона за каптагона, който, както заяви пред изданието The New Arab през 2022 г., има за цел да „прекъсне и ликвидира производството и трафика на смъртоносното наркотично вещество на режима на Асад“.
„Според мен превръщането на режима на Асад в основен източник на приходи от производството на наркотици е знак, че светът, който третира Асад като парий, работи“, казва Хил пред ABC News. „След събитията от миналата седмица е ясно, че гниенето в армията и финансите на Асад е дълбоко.“
Според Роуз процъфтяващата търговия с каптагон е „зомби икономика“, породена от строгите санкции, наложени на Сирия от Съединените щати и Европа – и също така пълни джобовете на режима на Асад.
„Ако някога е имало идеален случай за наркодържава, мисля, че това е Сирия, защото имахте държавен апарат за сигурност и политически апарат, който защитаваше производството на каптагон и пускаше в публичното пространство разказ, че няма каптагон, но след това използваше брата на президента, целия си апарат за сигурност и Четвърта бронирана дивизия, които участваха в осъществяването на търговията“, каза Роуз.
Според неотдавнашен доклад на фондация „Карнеги“ Турция и Саудитска арабия са се разочаровали от усилията си да нормализират отношенията си с Асад и границите им са били наводнени с наркотика. Според Роуз в последните усилия за нормализиране на преговорите Асад се е опитал да използва властта, която има над търговията с каптагон, като лост за въздействие върху тях и това се е обърнало срещу него.
„В много от разговорите ми с високопоставени служители в страните от Персийския залив те казаха, че режимът на Асад е използвал търговията с каптагон като инструмент за оказване на натиск за нормализиране на отношенията и че режимът често изрично е признавал връзката си с търговията с каптагон“, каза Роуз. „Това беше стратегия за постигане на транзакционна сделка между държавите от Персийския залив и Дамаск, която да ги стимулира да плащат на режима в замяна на намаляване на потоците от каптагон. И това разочарова държавите от Персийския залив, защото наистина не беше начинът, по който те искаха да започнат дискусиите за нормализиране на ситуацията. Те вярваха, че след като са изолирали режима, наложили са му санкции и са прекъснали дипломатическите отношения, режимът трябва да е този, който приема техните искания, а не обратното“, добави тя.
Матю Цвайг, експерт по санкциите в лобисткото звено на мозъчния тръст „Фондация за защита на демокрациите“, посочи още един въпрос, свързан с каптагона, който в крайна сметка също може да е допринесъл за падането на Асад.
„Въпросът е дали Асад изобщо е можел да контролира търговията“, каза Цвайг пред ABC News. „Или търговията е контролирала него? Същият въпрос може да се приложи и към преходното правителство. Могат ли те да контролират търговията или търговията ще контролира тях? Там има много пари.“
Източник – ABC News/Превод:SafeNews