Няма да тестват депутатите за дрога и алкохол. Кирил Петков и сие, както и останалите депутати, няма да се подлагат на кръвни тестове за употреба на алкохол и наркотици. Това реши парламентът, като отхвърли предложението със само 61 гласа за, 62 против и 86 въздържали се. Въпреки че във Временната комисия, изготвяща правилника, това предложение беше прието от всички, с изключение на ПП-ДБ, в залата то беше отхвърлено без дебати.
За гласуваха от „Възраждане“, ИТН, МЕЧ и 1 депутат от ГЕРБ-СДС.
Един от вносителите – председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов, изрази разочарование от промяната в позициите на народните представители:
„Какво се е случило от вчера до днес, да не сте ходили да похапнете някоя пица, че така си сменихте мнението. Колеги, не разбирам защо и какъв е тоя страх да се подложим два пъти годишно на тест за наркотици и алкохол при положение, че всеки български гражданин, ако бъде хванат с тест за наркотици, ще му разкажат играта. Тука депутатите са по-важни от обикновените български граждани ли? Какъв е проблемът? Още повече, че е написано адски точно за кръвен тест. Не може, нали, някой да пие нурофен и да му излезе, че е употребил субстанция“.
Само от ИТН и „Възраждане“ всички присъстващи гласуваха „за“, а изцяло „против“ бяха от „ДПС – Ново начало“.
„Против“ гласуваха и 8 от ГЕРБ-СДС, 21 от ПП-ДБ и 5 от „БСП-Обединена левица“, а „въздържал се“ – 53 от ГЕРБ-СДС, 13 от ПП-ДБ, 4 от БСП-ОЛ и 16 от „Демокрация, права и свободи“ – ДПС.
Какво е това разколебаване, попита Тошко Йорданов от ИТН. Значи ние можем да си идваме дрогирани и фиркани и това е абсолютно законно, посочи той.
Никой не му отговори.
Предложенията, които бяха приети от комисията за изработване на правилник за организацията и дейността на Народното събрание, бяха на Павела Митова и Александър Рашев от ИТН и гласяха следното:
„Чл. 135. (1) Народният представител е длъжен да направи медицинско кръвно изследване за употреба на алкохол и наркотични вещества:
1. в началото на всяка парламентарна сесия;
2. по разпореждане на Председателя на Народното събрание или по инициатива на една трета от народните представители – когато от поведението на народния представител може да се направи обосновано предположение, че е употребил алкохол или наркотично вещество. Предложението се приема с мнозинство от повече от половината от присъстващите народни представители.
(2) Медицинското изследване се извършва в специализирана лаборатория по преценка на Председателя на Народното събрание. Резултатите се представят по служебен път на Председателя на Народното събрание, който ги съобщава на последващото заседание на народните представители.
В чл. 159 се правят следните изменения и допълнения:
2. Създава се ал. 2:
„(2) В случаите по чл. 135 Председателят отстранява от едно заседание народен представител, който отказва да даде проба за употреба на алкохол или наркотични вещества.”
В чл. 160 се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 2:
„(2) В случаите по чл. 135 Председателят отстранява от три заседания народен представител, който има положителен резултат от кръвно медицинско изследване за употреба на алкохол или наркотични вещества.”