Премиерът Димитър Главчев официално поиска от парламента мандат да подпише договора с Украйна, който създаде вълна от недоволство сред политици и общественици.
Служебният премиер изпрати писмо чрез председателя на Народното събрание Наталия Киселова до всички парламентарни групи относно подписването на Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността между България и Украйна, съобщиха от Министерския съвет.
„С оглед предвидената дългосрочна рамка (10-годишен срок на действие) в духа на парламентарното управление, в изпълнение на Конституцията и практиката на Конституционния съд, призовавам Народното събрание да даде нарочен мандат на служебното правителство за подписване на Споразумението за сътрудничество в областта на сигурността между Република България и Украйна”, пише министър-председателят.
В писмото се посочва, че в чл. 105, ал. 1 от Конституцията на Република България е регламентирана общата компетентност на Министерския съвет да ръководи и осъществява вътрешната и външната политика на страната.
Съгласно Решение № 20 от 23.12.1992 г. по конституционно дело № 30/1992 г. служебното правителство в рамките на тази обща компетентност, предоставена на Министерския съвет, е оправомощено да решава текущите въпроси на вътрешната и външната политика. Конституционните съдии в мотивите на цитираното решение стигат до извода: При положение, че в България е установено „парламентарно управление” (чл. 1, ал. 1 от Конституцията), същностен белег на което е [..] необходимостта от доверие на Народното събрание към правителството, обстоятелството, че служебното правителство е назначено от президента, дава основание да се счита, че функциите му са ограничени.
В писмото премиерът изтъква, че споразумението не попада в обхвата на Виенската конвенция за правото на договорите (1969 г.) и предвижда политически ангажименти в съответствие с взетите решения от Народното събрание. От 27 държави членове в Европейския съюз само 6 страни (Австрия, България, Кипър, Малта, Словакия и Унгария) не са подписали подобен акт, уточняват от Министерския съвет.
Днес стана ясно, че Главчев и Зеленски подписват спорния договор за военна помощ между България и Украйна на заседанието на Европейския съвет на 19 декември в Брюксел
Служебното правителство подготвя да подпише тайно 10-годишен договор, който предвижда страната ни да продължава да предоставя военна помощ на Украйна и да обучава украински военни на своя територия, предупреди депутатът от БСП Борислав Гуцанов, твърдейки, че актът е бил подготвян да бъде извършен без знанието на партийните групи.
„Един служебен премиер си позволява да планира подобна стъпка зад гърба на парламента и да уведоми народните представители едва два дни преди планираното подписване. С това намерение този назначен, а не избран състав на Министерски съвет, показва пълна неадекватност“, коментира депутатът от БСП Борислав Гуцанов, съобщил пръв новината.
Скандалът гърми!: Кога и как подписват договора за военна помощ Главчев и Зеленски
Източник – NOVA