Главчев и Зеленски подписват спорния договор за военна помощ между България и Украйна на заседанието на Европейския съвет на 19 декември в Брюксел, съобщиха от правителствената пресслужба.
Срещата на лидерите на държавите членки ще бъде ръководена за първи път от новия председател на Европейския съвет Антониу Коща, като в нея ще участва и президентът на Украйна Володимир Зеленски.
Ситуацията в Украйна ще бъде централна тема в дискусиите на държавните и правителствени ръководители.
В рамките на заседанието на Европейския съвет Димитър Главчев и украинският президент Володимир Зеленски ще подпишат Споразумение за сътрудничество в областта на сигурността.
Проектът на Споразумението бе изпратен в началото на тази седмица в Народното събрание, допълниха от пресцентъра на правителството.
Вчера стана ясно, че служебното правителство подготвя да подпише тайно 10-годишен договор, който предвижда страната ни да продължава да предоставя военна помощ на Украйна и да обучава украински военни на своя територия.
„Един служебен премиер си позволява да планира подобна стъпка зад гърба на парламента и да уведоми народните представители едва два дни преди планираното подписване. С това намерение този назначен, а не избран състав на Министерски съвет, показва пълна неадекватност“, коментира депутатът от БСП Борислав Гуцанов, съобщил пръв новината.
Вижте за скандалния акт на првителството в публикацията на SafeNews:
СТРАШНА БОМБА от кабинета „Главчев“!: Подписваме тайно унищожителен 10-годишен договор с Украйна
Останалите въпроси, които ще обсъдят лидерите в белгийската столица, са положението в Близкия изток, миграцията, разширяването на Съюза, предотвратяване и управление на кризи, отношенията Европейски съюз – САЩ.
Заседанието на Европейския съвет ще бъде предшествано от Среща на върха ЕС – Западни Балкани, която ще се състои днес. България приветства регулярното провеждане на срещите в този формат, които са продължение на Срещата на върха в София от 2018 г., информираха от Министерския съвет. Страната ни подкрепя европейската перспектива на всички шест държави от Западните Балкани, както и успоредното взаимноизгодно задълбочаване на секторното сътрудничество с региона. Принципът на собствените заслуги остава най-силната гаранция, че политиката на разширяване ще запази своята трансформираща сила в интерес на гражданите, допълват от служебния кабинет. България поставя особен акцент върху добросъседството сред критериите за присъединяване към ЕС. Също толкова важно е реалното гарантиране на правата на лицата, принадлежащи към малцинства и общности, се допълва в съобщението.
Източник – БТА