Когато класацията на Forbes 400 на най-богатите хора в Америка дебютира през 1982 г., само двама попадат в нея, защото “забавляват”: Йоко Оно и Боб Хоуп. Тогава е било необходимо нетно състояние от “едва” 150 млн. долара. През следващите две десетилетия в класацията попадат само още шестима. Само трима от първите осем са станали милиардери: Джордж Лукас, Стивън Спилбърг и Опра Уинфри.
След това настъпи бум на богатството на знаменитостите: през последните осем години още 11 звезди достигнаха статут на милиардери (макар че две от тях – Кайли Дженър и Кание Уест – след това загубиха част от богатството си). Това включва осем от 2021 г. насам и трима нови само през тази година: Джими Бъфет, Леброн Джеймс и Тайгър Уудс.
Тези личности са добавили още корпоративни титли към автобиографиите си, ставайки инвеститори, главни изпълнителни директори и участници в сделки, в допълнение към същинската си работа.
Тези начинания не са просто странични занимания: те често са по-доходоносни от това, което първоначално е направило звездата известна. Повече от половината от нетното състояние на Майкъл Джордан, например, се дължи на собствеността му на отбора Шарлът Хорнетс от НБА. Състоянието на Джей Зи се е увеличило повече от два пъти за четири години благодарение на две инвестиции, които е направил във фирми за производство на алкохол. По-голямата част от нетното състояние на Риана се дължи на нейния 50% дял във Fenty Beauty. И Ким Кардашиян е натрупала голяма част от богатството си от линията си за оформяне и облекло SKIMs. “Осъзнах, че това наистина ще бъде следващият цикъл на моята кариера и това е нещото, върху което искам да се съсредоточа”, каза тя пред Forbes през 2016 г., когато обсъждаше някои от най-ранните си предприемачески начинания.
От телевизионни продуценти от старата школа до ново поколение инфлуенсъри в социалните мрежи – ето една разходка по собствената холивудска Алея на славата на Forbes.
Йоко Оно
Близо две години след убийството на Джон Ленън Оно се появява в първата класация на Forbes 400. Делът на покойния й съпруг от хонорарите за музиката на “Бийтълс”, която тя наследява, съставлява по-голямата част от състоянието й от 150 млн. долара. Освен това тя притежавала 250 крави в щата Ню Йорк на стойност около 7,5 млн. долара, което било свързано с изгодни данъчни облекчения.
Боб Хоуп
“Ако имуществото ми е на стойност над 50 млн. долара, ще ви сритам задника”, заплашва Хоуп през 1983 г., след като се появява в класацията Forbes 400 с нетно състояние от 200 млн. долара. Предизвикателството било прието: Forbes наели човек, който да оцени най-големия източник на богатството му – имотите му в Калифорния. Оказва се, че състоянието му било друго. Богатството му, което включвало също акции на RCA и малки петролни интереси в Тексас (първия си милион спечелил, инвестирайки в петрол заедно с Бинг Кросби десетилетия по-рано), било по-близо до 115 млн. долара, което го отстранило от списъка през 1984 г. заради изискването състоянието му да е минимум 150 млн. долара.
Дик Кларк
“Аз не правя култура, аз я продавам”, казва Кларк пред Forbes през 1996 г., почти десетилетие след последната си поява в класацията Forbes 400. Въпреки че през 1989 г. спира да води American Bandstand след повече от 30 години в ефир, той все още е един от най-високоплатените артисти в Америка, печелейки пари от повторения на епизодите. Кларк притежавал над 5 милиона акции на тогавашната си публично търгувана развлекателна компания Dick Clark Productions, които по това време стрували около 70 млн. долара.
Стивън Спилбърг
“Аз съм комарджия”, казва Спилбърг пред Forbes през 1994 г., годината, в която става първият милиардер в развлекателната индустрия. “Не съм вземал заплата от почти десетилетие.” Вместо това убеждава филмовите студия да плащат за филмите му в замяна на част от брутните продажби. Изчислихме, че приходите му от блокбъстъра “Джурасик парк” през 1993 г. са рекордните за онова време 250 млн. долара. Оттогава филмите на трикратния носител на “Оскар” са събрали над 10 млрд. долара, а благодарение на хитове като поредицата Индиана Джоунс получава част от парите от всеки продаден билет в тематичните паркове на Universal.
Мърв Грифин
Империята на Грифин включваше все още излъчвани хитове като “Jeopardy!” и “Колелото на късмета”, а синдикирането на “Merv Griffin Show” му носи стотици милиони долари. През 1987 г. купува Beverly Hilton Hotel за 100 млн. долара, който притежава до 2003 г., когато го продава за 130 млн. По-слаб успех има с компанията за казина Resorts International, която купува от Доналд Тръмп през 1988 г. Компанията подава два пъти молба за обявяване в несъстоятелност по глава 11 – през 1989 г. и 1994 г.
Бил Козби
През 1987 г. – дълго преди да бъде обвинен от десетки жени в сексуални посегателства и осъден (и по-късно освободен) по обвинения в непристойно поведение с утежняващи вината обстоятелства – Козби печели над 100 млн. долара, почти пет пъти повече от най-добре платения ръководител в страната по това време, изпълнителния директор на Chrysler Лий Йокока. Пет години по-късно нетното състояние на Козби достига 300 млн. долара, което му осигурява място в класацията “Forbes 400”. По онова време “Шоуто на Козби” събира 63 милиона зрители седмично – число, нечувано в днешно време (най-гледаното телевизионно предаване през 2022 г., “Йелоустоун”, има около 13 милиона зрители). Козби получава дял от синдикалните печалби на сериала, както и тези на неговия спин-оф “Различен свят”.
Опра Уинфри
Токшоу водещата дебютира в класацията “Forbes 400” през 1995 г., заменяйки Козби като единствения афроамериканец в списъка. През 2003 г. тя разбива още един стъклен таван, като става първата чернокожа жена милиардер. Нейният собствен успех в предаването – както и стартирането на дългогодишните телевизионни кариери на д-р Фил, Рейчъл Рей и д-р Оз – спомагат за ранното й забогатяване.
Джордж Лукас
С филма “Междузвездни войни” от 1977 г. той създава вселена – и траен франчайз, който носи на начинаещия режисьор и сценарист около 25 млн. долара от самия филм и още стотици милиони от продажбата на билети и стоки през следващите десетилетия. Но джедаите и светлинните мечове не са единствените неща, които Лукас е създал: Той помага за създаването на някои от първите цифрови филмови студия чрез своята компания LucasFilm. През 2012 г. Disney купува продуцентската къща за над 4 млрд. долара.
Дж. К. Роулинг
Авторката на “Хари Потър” вече беше станала милиардер при написани пет от седем романа от фентъзи франчайза (всичко, освен “Нечистокръвния принц” и “Даровете на смъртта”) и само три от седемте филмови адаптации бяха излезнали. По това време тя е един от най-продаваните (и най-високоплатени) автори в света, като се съревновава с Джеймс Патерсън. След това се появява първият тематичен парк “Магьосническият свят на Хари Потър”, който отваря врати през 2010 г. Две години по-късно Роулинг изпада от класацията на милиардерите на Forbes заради високите данъци във Великобритания и дарение на 160 млн. долара за благотворителност.
Майкъл Джордан
Баскетболната легенда стана първият спортист милиардер през 2014 г. Той получава над 90 млн. долара, играейки 15 години в НБА – но е спечелил много повече извън терена: 1,8 млрд. долара преди данъчно облагане от партньорствата си с Nike и други. Най-голямата му печалба идва от закупуването на Шарлът Хорнетс. Той закупи мажоритарен дял от франчайза в НБА през 2010 г., когато той се оценяваше на 175 млн. долара; сега отборът се оценява на 1,7 млрд. долара.
Кайли Дженър
На 21-годишна възраст Forbes обявява Дженър за най-младия самостоятелно създаден милиардер в историята – титла, която изглежда потвърдена, когато през януари 2020 г. продава 51% от Kylie Cosmetics на козметичния гигант Coty при оценка от 1,2 млрд. долара. Но публични документи от сделката разкриха мрежа от лъжи, които помогнаха тя да бъде изхвърлена от списъка на милиардерите. Оказва се, че Крис Дженър вероятно е притежавала дял – а марката е била много по-малка и далеч по-малко печеливша, отколкото Дженър са накарали Forbes и други да вярват.
Джей Зи
Първият хип-хоп милиардер е увеличил състоянието си повече от два пъти само за четири години благодарение на дялове в Uber и Block (в чийто борд е член), както и на произведения на изкуството на Жан-Мишел Баския. Най-големият му източник на богатство са двете му линии за алкохол. През 2021 г. LVMH закупи 50% дял в неговата марка шампанско Armand de Brignac, а през януари тази година Bacardi закупи по-голямата част от дела му в компанията за коняк D’usse.
Ким Кардашиян
Риалити звездата, превърнала се в бизнес мениджър, стартира KKW Beauty през 2019 г. и продаде 20% от компанията за козметика на Coty за 200 млн. долара. Оттогава марката е закрита и е заменена от SKKN by Kim – луксозна колекция за грижа за кожата. По-голямата част от сегашното нетно състояние на Кардашиян идва от линията й за оформяне на облекло SKIMS, която през 2022 г. беше оценена на 3,2 млрд. долара от инвеститори като милиардерите Стивън Мандел и Джош Къшнер.
Тайлър Пери
Пери е участвал в повече от 1000 телевизионни епизода, както и в около четири дузини филми и пиеси. Между 2005 г. и 2021 г. печели поне 1,4 млрд. долара приходи преди данъци от продукции, развлекателната компания Tyler Perry Studios и договор за съдържание с ViacomCBS, който му носи 150 млн. долара годишно. Притежава два самолета и недвижими имоти в Атланта, Ню Йорк, Уайоминг и Лос Анджелис – известен е с това, че предостави едно от жилищата си там на принц Хари и Меган Маркъл, когато те се оттеглиха като членове на британското кралско семейство.
Кание Уест
Състоянието му до голяма степен е изградено на базата на сделка за 1,5 млрд. долара с Adidas, с която си партнира за производството и разпространението на своята линия маратонки и мода Yeezy. Всичко това се срина през октомври миналата година, когато Уест направи многократни антисемитски коментари и предизвика Adidas да се откаже от него. Гигантът в производството на спортни облекла направи точно това, като прекрати съвместното им начинание и последва подобни стъпки от страна на партньорите на Уест – Gap и Balenciaga. Без Адидас и други, Уест, който се представя с името Йе, отпадна от клуба на милиардерите.
Риана
Риана има два бранда за милиарди: козметичната компания Fenty Beauty и марката за бельо Savage X Fenty. Популярен бранд за грим, Fenty Beauty, е нейна съвместна колаборация с гиганта за луксозни стоки LVMH, който заяви, че приходите на марката са се удвоили през 2022 г. Forbes изчислява, че Риана има 30% дял в Savage x Fenty, която беше оценена на 3 млрд. долара, когато се съобщаваше, че се обмисля IPO преди повече от година.
Питър Джаксън
Режисьорът, който стои зад франчайзите “Властелинът на пръстените” и “Хобит”, печели милиони от своите филми. Но той не преминава десетцифрената граница до миналата година, когато компанията за визуални ефекти на Джаксън Weta Digital продава част от активите си на производителя на игри Unity Software. Джаксън и неговият партньор притежават 60% от компанията; сделката на стойност 1,6 млрд. долара му донесе 600 млн. долара в брой и 375 млн. долара в акции на публичната компания.
Джими Бъфет
Магнатът от Margaritaville е натрупал състояние благодарение на десетилетия турнета и музикални хонорари. Друга част идва от глобалната лицензионна дейност на Бъфет – Margaritaville Holdings, която поставя марката Бъфет на стотици ресторанти, курорти, казина и маркови продукти, включително облекла и комплекти за пикълбол.
Леброн Джеймс
Един от най-високоплатените спортисти в света, Джеймс е спечелил стотици милиони на игрището – и още повече извън него. Той е спечелил милиони от партньорства с марки като Nike, AT&T, PepsiCo и Walmart. Също така е придобил дялово участие в компании като разрастващата се верига Blaze Pizza и Fenway Sports Group, собственик на Бостън Ред Сокс и Ливърпул. След това следва и Spring Hill Company, която управлява маркетингова агенция, компания за развлечения и платформа за спортисти – достатъчно, за да бъде зает милиардерът , когато – или ако – някога реши да се оттегли от спорта.
Тайгър Уудс
Уудс, единственият друг спортист (освен Джеймс), станал милиардер, докато все още играе, е спечелил около 1,7 млрд. долара за три десетилетия от печалби от турнири по голф и партньорски договори. Миналата година беше 15-ият най-добре платен спортист, като получи 68 млн. долара. Инвестициите му включват къщи във Флорида, компания за проектиране