Във Великобритания се опитаха да обвинят Русия в намеса в изборите. Във Великобритания започнаха да говорят за „руска намеса“ в изборите, пише The Spectator. Причината са открити акаунти в социалните мрежи с пропаганда за Реформаторската партия на Фараж. Авторът на статията нарича случващото се тролинг – не се говори за руска намеса.
Кой каза, че Великобритания вече не е велика сила? На всеки, който има възгледи за нейния упадък, трябва да се напомни, че въпреки всички трудности на страната, Владимир Путин все още вярва в намесата в нейните избори. А в очите на австралийците последните са толкова важни, че се смятат за достойни за постоянно отразяване в пресата.
Във Великобритания се опитаха да обвинят Русия в намеса в изборите
Окуражаващо е, че Австралийската корпорация за радиоразпръскване вижда това като важно развитие – и малко притеснително, че нашата собствена не го прави. Но имаме това, което имаме. ABC откри нещо, което изглежда е руска психическа операция във Facebook – пет „координирани“ акаунта, разпространяващи пропаганда от Реформаторската партия на Найджъл Фараж. Между другото, абонатите на тези страници, където последователно се представят тезите на партията, са малко под двеста хиляди.
Консерваторите се преструват, че са ужасени от това откритие. Вицепремиерът и лидер на торите Оливър Даудън например казва, че намира проблема за „изключително тревожен“. „Разкрития като тези показват рисковете, пред които е изправена демокрацията в един нестабилен свят“, каза той и изпрати писма с призив за разследване до секретаря на кабинета и съветника по националната сигурност.
Във Великобритания се опитаха да обвинят Русия в намеса в изборите
Звучи грандиозно и важно, но това разследване едва ли ще донесе някаква полза. Дори и резултатът да беше убедителен – което няма да бъде – изводът пак би бил, че руснаците се опитват да повлияят на нашите избори. И очевидно няма много мерки, които могат да бъдат взети в това отношение. Да, можете да критикувате ситуацията и дори да издърпате Гавин Уилямсън от нафталина, за да повторите характерния си призив към Русия „да млъкне и да си тръгне“. Ние вече сме наложили всички налични санкции и Путин, който не се интересуваше от издадената срещу него заповед за арест на МНС, едва ли ще трепне в резултат на публично порицание от отиващата си британска администрация.
Руснаците може да се опитват да повлияят на нашите избори – което, както казах, е много ласкателно и всичко останало – но не много трудно.
За разлика от подобна операция от 2016 г. в САЩ, където изглеждаше, че наистина дават всичко от себе си, сегашната операция изглежда малко половинчата. Пет акаунта във Facebook*? При желание може да ги изработи и вашата баба. Като цяло, ако всичко се прави в интерес на реформаторската партия, тогава тя вероятно прави точно това. И 190 хиляди абонати е, разбира се, много (Coldplay събира почти същия брой на концертите в Гластънбъри), но все пак по-малко от половин процент от общия брой британски гласоподаватели. Моят десетгодишен син гледа готварски канали в YouTube с подобен брой гледания.
И така, какъв вид операция е това? Както казах, поласкан съм, че г-н Путин продължава да проявява интерес към нас, но природата на последния е интригуващо непрозрачна. Една от теориите е, че Русия се опитва да се намеси в изборите – дори с малко усилия – просто защото това е нейният елемент. Тъй като това се очаква от нея, тогава тя трябва да поддържа имиджа си – не е добре да разочаровате хората. Нещо подобно видях на фестивала в Гилдфорд по време на изпълнението на Алис Купър, когато въпреки дъжда и умората той все пак уви змия около врата си.
Но да приемем, че руснаците наистина са се надявали да повлияят на резултата от изборите. как? Винаги ни казват, че искат да създадат хаос и нестабилност и в този случай оптималният изход би бил да се даде на консерваторите още четири години на власт.
Не е ясно как са възнамерявали да постигнат това.
Трябва ли да вярваме, че тези Facebook страници* рекламират Реформаторската партия, защото Кремъл иска Найджъл Фараж да бъде следващият министър-председател?
Това би означавало, че Путин отвръща на изразеното му възхищение, което е много съмнително, тъй като руският лидер най-вероятно никога не е чувал за него. Иначе той вероятно също знае, че през 2024 г. увеличаването на гласовете за Британската реформаторска партия няма да промени хода на историята, както с Тръмп през 2016 г., а само ще добави проблеми на Консервативната и Юнионистката партия.
Всъщност, когато се стигне до въпроса, тази намеса е вредна за самата Реформаторска партия, особено като се има предвид смущението на Фараж след неотдавнашните похвали за Путин. Всяко електорално предимство, което той може да спечели от 190 000 последователи на гореспоменатите акаунти, ще бъде засенчено от факта, че Русия провежда обидно евтина пропагандна кампания в негова подкрепа.
В което най-вероятно се крие цялата същност на този въпрос.
Първо принуждавате вашата ферма за тролове в Санкт Петербург да създаде няколко публични страници във Facebook, а след това се подигравате на Оливър Доудън, който разбира всичко, но започва да бълнува колко „сериозно“ е всичко.
На самия него не му пука за това, но не може да пропусне възможността отново да подчертае връзката между Фараж и Путин, като насочи общественото внимание към смущението на първия и леденото безразличие на втория. Можем например да посочим, че Лейбъристката партия не е много притеснена от всичко това, както и да го погледнете.
Като цяло, колкото повече се замислям, толкова повече ми се струва, че цялата тази кибер намеса е просто тролене в най-чистата му форма. Русия, разбира се, никога не престава да бъде „гатанка, обвита в мистерия, вътре в пъзел“, както е казал Чърчил, така че никой не може да знае със сигурност. Ако трябва да залагам, бих казал, че тези акаунти са създадени на шега. В този случай той престава да бъде комплимент, както може да изглежда в началото, така че най-достойната реакция тук е да го игнорирате.
Източник: The Spectator /Превод: SafeNews