Ще вкара ли НАТО във война новият шеф на алианса Марк Рюте и какво означава вероятният следващ ръководител на НАТО за развитието на войната в Украйна. Марк Рюте, министър-председателят на Нидерландия, който вероятно ще стане следващият ръководител на НАТО, има добри връзки с Доналд Тръмп, което може да помогне на алианса в противопоставянето му на Владимир Путин във връзка с войната в Украйна, независимо от това кой ще спечели Белия дом.
По време на президентството си Тръмп се нахвърли върху членовете на НАТО, които не харчат толкова, колкото САЩ, за отбрана, а след като напусна поста, бивши служители заявиха, че настоящият кандидат на републиканците е заплашил да изтегли САЩ от алианса.
През февруари Тръмп заяви, че е казал на членовете на НАТО, че „би насърчил“ Русия „да прави каквото си иска“ с държавите, които „не изпълняват“ финансовите си ангажименти към алианса.
Коментарите предизвикаха тревога на фона на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна и предупрежденията на лидерите на НАТО, че Путин ще се стреми да атакува страни от алианса.
Но Роджър Хилтън, изследовател в областта на отбраната в базирания в Словакия мозъчен тръст GLOBSEC, заяви, чеако Тръмп да спечели, Рюте може да се окаже най-добрият човек, който да прави бизнес с него. На последната годишна Мюнхенска конференция по сигурността Рюте заяви, че лидерите трябва да спрат „да стенат и да мрънкат за Тръмп“, като призова за увеличаване на разходите за отбрана независимо от това кой ще спечели изборите в САЩ.
What NATO’s likely next chief means for Ukraine war https://t.co/AhSbWPaduW pic.twitter.com/UJ7fpK4rgD
— Newsweek (@Newsweek) June 19, 2024
Подценявана характеристика на профила му, която би могла да бъде свръхценна, са добрите му отношения с Доналд Тръмп, ако той отново заеме Белия дом“, казва Хилтън пред Newsweek.
„По всичко личи, че Рюте е изиграл ключова роля за спасяването на срещата на върха на лидерите на НАТО през 2018 г.“, каза той. „Способността му да се ориентира ловко в Белия дом 2.0 на Тръмп ще бъде от съществено значение за НАТО и Украйна.“
Шансовете 57-годишният Рюте да замени Йенс Столтенберг, който се оттегля от поста си през октомври, се увеличиха, след като в понеделник Унгария и Словакия посочиха, че ще подкрепят кандидатурата му за ръководител на 32-държавния алианс. Румъния, чийто президент Клаус Йоханис също е претендент, е единственият член, който се противопоставя на кандидатурата на Рюте.
„Не очаквам драматична промяна при Рюте. Той е проницателен, опитен, шлифован и изключително добре свързан политически оператор, който умее да открива и следи политическото време в рамките на алианса“, казва пред Newsweek Джон Форман, бивш британски аташе по отбраната в Москва и Киев.
„Като се има предвид, че подкрепата му идва първоначално от САЩ и Германия, не очаквам той да бъде толкова строг като Столтенберг по отношение на подкрепата за Украйна и вероятно ще следва линията на Вашингтон“, казва Форман. „През последните години той стана по-ястреб по отношение на Русия“, добави Форман. „Лично аз не смятам, че той е най-добрият избор – още един западноевропеец – но той беше най-малко обидният кандидат за всички страни.“
Рюте встъпи в длъжност като министър-председател на Нидерландия през 2010 г. и по време на мандата си се занимаваше с последиците от сваления самолет MH17 над Украйна през 2014 г., за което страната му обвини Русия. 196 от 298-те жертви бяха нидерландци.
През септември 2022 г., седем месеца след като Путин започна пълномащабното си нахлуване в Украйна, Рюте заяви пред ООН, че руският президент „няма да се спре пред Украйна, ако ние не го спрем сега. Тази война е по-голяма от самата Украйна“.
През април той заяви: „не трябва да подценяваме Путин психически“. А при срещите си с руския лидер стигна до извода, че „той не е силен човек“.
Хилтън заяви, че Зеленски и Киев „трябва да гледат положително на Рюте като ръководител на НАТО“ и че подобно на Столтенберг той вероятно ще използва дипломацията, за да успокои разтревожените съюзници по източния фланг на НАТО.
Нидерландия е начело на международна група за предоставяне на изтребители F-16 на Украйна, с която Рюте подписа 10-годишен пакт за сигурност, гарантирайки холандската подкрепа въпреки критиките на крайнодесния лидер и победител в изборите Герт Вилдерс.
„Една от областите, които все още предстои да бъдат решени, е дали назначаването му ще има полза или ще се отрази неблагоприятно на бъдещото нидерландско колационно правителство“, каза Хилтън. „Докато кабинетът не бъде определен, е необходимо повече време, преди да се спекулира какво означава това за Украйна и националните разходи за отбрана.“
Източник – Newsweek/Превод:SafeNews