Руски активист, който разкри подробности за погребенията на убитите в Украйна наемници от „Вагнер“, напусна Русия.
Виталий Вотановски, който започна да документира смъртта на руски войници в Украйна чрез наблюдение на гробища в родния си регион, избяга от страната на 4 април, след като получи множество смъртни заплахи. Той говори пред BBC от арменската столица Ереван.
Миналата година Виталий прекара 50-ия си рожден ден в затворническа килия. Активистът от южния руски регион Краснодар беше арестуван и хвърлен в затвора на 24 февруари 2022 г. – деня на руското нахлуване в Украйна.
Бившият офицер от руската армия беше излязъл да протестира този ден в дрехи, украсени с надпис „Не на Путин!“ и „Не на войната!“
Снимките на Виталий в неговото облекло са включени в официални съдебни документи, които Виталий показва на BBC.
„Заради това палто получих 20 дни затвор!“
В Краснодар Виталий е известен не с уличните протести, а с документирането на гробове. Той беше първият човек, който откри вече скандално известно гробище в малкото село Бакинская в Краснодарски край, известно оттогава като гробището на „Вагнер“.
Това е мястото, където прословутата брутална група наемници погребва много от своите мъртви от Украйна – мъже, които или нямат роднини, или чиито тела не са потърсени. То се е превърнало от малко селско гробище в огромно гробище с няколко нови зони, за да побере непрекъснато нарастващия брой мъртви. Сега охранители патрулират в обекта.
В четвъртък шефът на „Вагнер“ Евгений Пригожин посети гробището в село Бакинская и каза, че планира да го превърне в мемориал „за бъдещите поколения“. Шефът на наемническата група призна, че гробището се е разширило, добавяйки, че „такъв е животът„.
Виталий започна да пътува из Краснодарския край през май 2022 г., посещавайки всяко едно гробище, за да записва броя на загиналите.
„Трябваше да докажа на хората, че се случва катастрофа“, казва Виталий пред BBC, „Че хората умират тук, близо до тях.“
„Трябваше да покажа на хората, че войната ще засегне всички и всичко“
Той старателно записва имената и подробностите на всички гробове, които намира.
По времето, когато той бяга от Русия по-рано този месец, неговата база данни съдържаше над 1300 имена – които включват мъртвите само от Краснодарския край.
Виталий идентифицира гробовете на мъжете, загинали във войната – за разлика от обикновените, цивилни смъртни случаи – като разпитва местните хора, както и като изучава венците и снимките върху гробовете.
През декември 2022 г. активистът отива в Бакинская, за да снима гробове на редовни войници. Но докато са били там, работниците на гробището казали на Виталий и колегата му, че погребват наемници на „Вагнер“, убити в битка.
„Когато бяхме там, вече имаше 48 гроба на войници от „Вагнер“. Следващия път, когато отидохме, няколко дни по-късно, имаше 95 гроба. След това 164. След това около 270“, разказва той. Виталий продължава да се връща, за да документира броя и имената на загиналите.
„Те са вербувани от затворите. Журналистите се вгледаха в имената и разбраха за какво са влезли в затвора“, споделя той.
Но Виталий документира не само загиналите бойци на „Вагнер“ на Бакинското гробище
Той продължи да наблюдава всички загинали военни на всички гробища в Краснодарския край. И това, което намери, го шокира.
„Факт е, че от декември 2022 г. загубите на бойното поле на Русия се умножиха няколко пъти“, казва Виталий, цитирайки статистиката, която е събрал в Краснодар „Смъртните случаи просто скочиха до небето. А напоследък на гробищата гробовете бяха изцяло на мобилизирани войници и момчета от „Вагнер“. Имаше много малко (професионални войници)“.
Няколко западни разузнавателни агенции твърдят, че руската армия изпитва недостиг на хора. Миналата година президентът Путин обяви „частична мобилизация“ в Русия – стотици хиляди мъже бяха призвани във въоръжените сили и изпратени на фронтовата линия в Украйна.
Последният официален брой на загиналите, предоставен от руската армия, беше през септември 2022 г., когато министърът на отбраната Сергей Шойгу каза, че 5937 войници са загинали в Украйна. Оценките за общите загуби варират, но повечето американски и европейски служители определят броя на руските жертви на над 60 000 души.
Виталий започнал да получава заплахи преди много месеци.
„Веднага след като направих първия си пост за гробовете, започнаха заплахите. Баражи от тях. Започнах, като ги спасих всички, но те получиха толкова много, че спрях. „Ще те убием, ще те задушим.“ През януари някой ми се обади и ми предложи „място на гробището“, обяснява Виталий. „Имаше три такива обаждания – аз получих две, а шофьорът ми Виктор получи едно.“
BBC преглежда копия от заплахите за убийство и запис на телефонния разговор. В него неидентифициран мъж прикрива заплахата си като студено обаждане от компания, продаваща гробищни парцели и ковчези. Той смразяващо настоява, че: „Сега е моментът, в който трябва да мислите за края на живота си.“
Активистът казва, че последната капка е дошла миналата седмица.
„Минавах покрай полицейски участък в Краснодар и един полицай ме разпозна. Той каза „Пригответе се. Идва.“ Той имаше предвид реакцията на държавата на… интервютата, които давах. Те вече имаха достатъчно, за да образуват сериозно наказателно дело срещу мен.“
Виталий бяга в Армения и сега планира да поиска политическо убежище в Германия. Попитан защо властите не искат хора като него да публикуват информация за Вагнер и за руските жертви във войната, той отговаря: „За нашата държава това са ужасяващи статистики, а руският народ просто не знае истинските цифри. Исках да покажа на хората истинския мащаб на бедствието Ако хората открият истинския брой на загубите на бойното поле, те ще да полудеят.“