Над 2000 души са погребани живи в демонично свлачище в Папуа Нова Гвинея. Правителството на Папуа Нова Гвинея съобщи, че повече от 2000 души са погребани живи в свлачище в южната част на островната държава в Тихия океан, след като стената на планина се срутила в ранните часове, когато село Ямбали е спяло.
More than 2,000 people were buried alive in a massive landslide in Papua New Guinea . pic.twitter.com/avgy49mEPg
— Baba Banaras™ (@RealBababanaras) May 27, 2024
Селището се намира в неспокоен и отдалечен район във вътрешността на бедната, селска държава край северното крайбрежие на Австралия, което прави усилията за търсене и спасяване сложни и опасни.
Броят на загиналите според правителствените данни е приблизително три пъти по-голям от оценката на ООН за 670 убити. Досега са открити останките само на шестима души.
В писмо до постоянния координатор на ООН с дата неделя, видяно от Асошиейтед прес, изпълняващият длъжността директор на Националния център за бедствия на Папуа Нова Гвинея Лусета Ласо Мана заяви, че свлачището „погребало живи повече от 2000 души“ и причинило „големи разрушения“ в село Ямбали в провинция Енга.
At least 2,000 feared dead in Papua New Guinea landslide. These are some challenges rescuers face https://t.co/1sJmKqQCTl
— The Associated Press (@AP) May 27, 2024
ТРУДЕН ДОСТЪП, НЕСПОКОЙНО НАСЕЛЕНИЕ
Селото, в което живеят най-малко 4000 души, но се смята, че е значително по-голямо, се намира в планинската и гориста част на провинция Енга в Папуа Нова Гвинея. Разположено е покрай криволичеща магистрала към град Поргера и мина, в която е добито злато за милиарди долари, но чийто персонал по сигурността е обвиняван от правозащитни групи в злоупотреби.
Магистралата е била затрупана от свлачището, което на практика е откъснало Поргера и другите села покрай Ямбали от столицата на провинцията Уабаг, на около 60 км от мястото на бедствието.
Служителите на службите за спешна помощ са доставили помощ от Уабаг, но се е наложило да изминат последните 200 метра от пътя пеша по покритата с отломки магистрала.
Authorities in Papua New Guinea fear a second landslide could occur because of the water streams and bodies trapped beneath tonnes of debrishttps://t.co/Co1PQMJIpY pic.twitter.com/conLjGevWP
— Sky News (@SkyNews) May 28, 2024
Повече от два дни отломките на дълбочина от 6 до 8 метра, покриващи площ с размерите на три-четири футболни игрища, се разчистваха изключително на ръка с лопати и кирки,
докато в неделя не пристигна багер, дарен от местен строител.
Военни инженери с допълнително тежко оборудване се транспортират до мястото на бедствието на 400 км от град Лае на източното крайбрежие и се очаква да пристигнат във вторник или сряда.
At least 2,000 feared dead in Papua New Guinea landslide. These are some challenges rescuers face https://t.co/ldw8HFv3Tg
— WKBN 27 First News (@WKBN) May 28, 2024
СМЪРТОНОСНИ МЕСТНИ ВРАЖДИ УСЛОЖНЯВАТ РЕАКЦИЯТА
Дългогодишните племенни войни в провинция Енга не стихват въпреки бедствието, което означава, че войниците трябва да осигурят охрана на конвоите с помощи, които се насочват към Ямбали.
Най-малко 26 души бяха убити при засада през февруари, а в събота още осем загинаха при сблъсък между два съперничещи си клана в дългогодишен спор, който не е свързан със свлачището. По данни на официални лица при сраженията са били опожарени около 30 къщи и пет търговски обекта.
Поради рисковете за сигурността конвоите могат да пътуват само през деня, а при двучасово пътуване в двете посоки времето им на място е сериозно ограничено, каза Актопрак в телефонно интервю от столицата на страната Порт Морсби.
Приблизително 25 души от ООН, други агенции и военни са пътували ежедневно. В понеделник те съобщиха, че са видели горящи къщи и мъже, въоръжени с мачете по пътя, каза Актопрак.
Thousands of residents were ordered to evacuate from the path of a still-active landslide in Papua New Guinea. More than 2,000 people were buried in the landslide on Friday, according to the government, and officials say odds of finding survivors are slim https://t.co/mxlQcoUJQr pic.twitter.com/9QN642qtcl
— Reuters (@Reuters) May 28, 2024
Спасителните екипи са изправени и пред заплахата от продължаващо природно бедствие, тъй като земята продължава да се размества в зоната на бедствието.
Отломките все повече се подмокрят от трите потока, обхванати от свлачището, което ги прави опасни за работа и увеличава вероятността да се свличат още по-надолу по склона. Общините, които се намират под него, вече са евакуирани, каза Актопрак.
„Имаме ситуация, която с всеки изминал момент става все по-лоша“, каза той.
КАКВО ПРЕДСТОИ
Тъй като бедствието продължава, а спасителните дейности са все още в начален стадий, е трудно да се разбере какво точно ще последва.
Но след като всички малки ферми и хранителни градини, които поддържат натуралното население на селото, както и голяма част от добитъка, са унищожени, е ясно, че оцелелите в Ямбали ще имат нужда от помощ още известно време.
Селото се намира близо до река, но жителите са разчитали на трите поточета, затрупани от свлачището, за питейната си вода.
Джъстин Макмахон, директор на хуманитарната агенция CARE International, заяви, че преместването на оцелелите на по-стабилен терен е непосредствен приоритет, както и осигуряването на храна, вода и подслон. Тези усилия се ръководят от военните.
Освен хората, които са били евакуирани от селища, разположени по-ниско от Ямбали, Актопрак заяви, че досега бедствието е засегнало около 6000 души.
Ако оцелелите в крайна сметка се преместят в градските райони, „това ще предизвика допълнителни икономически и социални проблеми“.
Поргера и други градове след Ямбали по магистралата сега са откъснати и до тях се стига само с хеликоптер и не беше ясно веднага от каква помощ могат да се нуждаят и хората, живеещи в тези райони.
В понеделник правителството на Папуа Нова Гвинея официално поиска повече международна помощ.
Съединените щати и Австралия, близка съседка и най-щедър доставчик на чуждестранна помощ за Папуа Нова Гвинея, са сред правителствата, които публично заявиха готовността си да направят повече.
Папуа Нова Гвинея представлява източната половина на остров Нова Гвинея, а западната половина принадлежи на Индонезия.
Той се намира в така наречения „Огнен пръстен“ на Тихия океан, пояс от активни вулкани и чести земетресения.
Населението на страната официално е около 10 милиона души, но ООН твърди, че от години не е провеждано цялостно преброяване и реалната цифра може да е по-близо до 17 милиона.
Източник – Associated Press /Превод:SafeNews