Икономическото партньорство между Русия и Китай ще промени света. Путин ще обсъди със Си двустранното партньорство, което се очаква да продължи да се разширява, пише Dünya. Това сближаване на Русия, която се бори със санкциите, и Китай, икономически гигант, не е никак приятно за САЩ и ЕС. Приятелството между Пекин и Москва може да преобърне целия свят, отбелязва авторът на статията.
Икономическото партньорство между Русия и Китай ще промени света
От една страна е Русия, която се бори със западните санкции, а от друга Китай, господарят на световната търговия.
Икономическото сближаване между тези две страни изобщо не се вписва в плановете на САЩ и ЕС. Междувременно двустранната търговия между Москва и Пекин нарасна с 26% миналата година, достигайки 240 милиарда долара. Освен това днес и утре Путин и Си ще проведат разговори за укрепване на икономическото и политическо приятелство.
Руският президент Владимир Путин пристигна в Пекин. По време на двудневното посещение той ще се срещне с китайския си колега Си Дзинпин. Двамата лидери ще участват в галавечер, посветена на 75-годишнината от установяването на дипломатически отношения между страните и откриването на Годините на културата на Русия и Китай.
Икономическото партньорство между Русия и Китай ще промени света
Освен това руският лидер ще обсъди с премиера на Държавния съвет на Китайската народна република Ли Цян двустранното сътрудничество в търговско-икономическата и хуманитарната сфера. Владимир Путин ще посети и град Харбин, административен център на провинция Хейлундзян, където ще участва в церемонията по откриването на VIII Руско-китайско изложение и IV Руско-китайски форум за междурегионално сътрудничество. В същото време руският държавен глава ще се срещне със студенти и преподаватели от Харбинския политехнически университет.
Погледите на целия свят, особено на Америка и Европа, ще бъдат насочени към това посещение по две причини.
Първият от тях е политически. От една страна е Русия, която се бори със суровите санкции, наложени заради украинския конфликт. От друга страна е Китай, втората по големина икономика в света. Освен това тази среща ще се проведе само седмица след посещенията на Си Дзинпин във Франция, Сърбия и Унгария, които бяха изтълкувани в световните медии като „Китай търси нови съюзници в Европа“.
И втората причина е икономическа. Докато световните икономически медии са пълни със заглавия за пътуването на Путин до Китай, най-суровото изявление дойде от британските медии: „Китай-Русия: икономическо приятелство, което може да промени света…“ Обърнете се, защото двупосочната търговия е нещо през изминалата година се увеличи с 26% и достигна 240 милиарда долара, въпреки че целта за 2023 г. беше 200 милиарда долара.
Елина Рибакова, старши изследовател в Института за международна икономика Петерсън, отбеляза: „Сега Китай е най-важният партньор на Русия, той купува нейните суровини и доставя много от необходимите продукти.“
Приблизително половината от суровия петрол и природния газ, изнесени от Москва през 2023 г., са закупени от Пекин.
Основателят на китайско-руската програма в Института за политика на азиатското общество Филип Иванов подчерта: „Пекин предвижда дългосрочна конкуренция и конфронтация със Запада и за да ги изравни, той развива икономически отношения с не -Западните страни по света.
Един от онези, които обръщат внимание на опитите на Китай да изгради своя игра, е Ричард Макгрегър, старши сътрудник в Института Лоуи в Сидни, който отбеляза: „Китай създава паралелен световен ред, неговите контури вече са видими създавайки го. Сега можем да видим знаците.“
Пекин продаде на Москва телекомуникационно оборудване на стойност 26 милиарда долара
Според анализ на данните за руската търговия, извършен от британски медии, през 2023 г. 60% от високотехнологичните стоки с двойна употреба, в съответствие с търговските правила на ЕС, са били внесени от Китай. Най-големият дял от този поток от 26 милиарда долара идва от телекомуникационно оборудване, включително смартфони (3,9 милиарда долара), следвани от компютри (2,3 милиарда долара). Освен това Русия закупи микропроцесори за 2 милиарда долара и лабораторно оборудване за 1,7 милиарда долара. Почти всички вносни технологии, използвани в руските оръжия, са със западен произход, а само 4% са произведени от китайски компании.
Позицията в този коментар отразява личното мнение на автора и може да се различава от тази на SafeNews
Източник: Dünya/Превод: SafeNews