Путин вдига залога с ядрени заплахи. Руският президент Владимир Путин отправи завоалирана заплаха да използва ядрено оръжие срещу западните държави по време на честването на победата на Русия във Втората световна война в Москва в четвъртък.
„Русия ще направи всичко, за да предотврати глобален сблъсък“, каза Путин. „Но в същото време няма да позволим на никого да ни заплашва.
„Нашите стратегически сили винаги са в състояние на бойна готовност“, добави руският лидер, споменавайки най-мощните ядрени оръжия на страната си. Коментарите дойдоха само дни след като Русия обяви, че ще проведе военни учения, за да се подготви за използването на „тактически“ ядрени оръжия, които са предназначени за атаки срещу войници, а не срещу населени места.
Съобщението предизвика тревога във Вашингтон, който се опитва внимателно да избегне ескалация до пряка война между НАТО и Русия. Държавният департамент нарече този ход „безразсъден“, но успокои, като каза, че САЩ не предвиждат краткосрочно използване на ядрени оръжия в Украйна.
Последните ходове на Путин все пак са част от забележимото нарастване на руската войнственост към Запада през изминалата седмица, което Москва твърди, че е отговор на усилията на Запада да изпрати бързо оръжия в Украйна.
Путин вдига залога с ядрени заплахи
Ситуацията все повече заприличва на спирала на ескалация, термин за международни отношения, когато двете страни се доближават до директна война чрез постепенни ходове, насочени към възпиране на другата страна. Докато войната се проточи, ястребовите елементи на Запад и Русия успяха да притиснат своите лидери да предприемат стъпки, които някога се смятаха за вероятно да доведат до по-нататъшна ескалация.
Страхувайки се от потенциално украинско поражение, Западна Европа и САЩ все повече сигнализират, че пословичните ръкавици са свалени. Наскоро Великобритания обяви, че няма проблем с това Украйна да използва британски оръжия, за да удари руска територия.
„Точно както Русия нанася удари вътре в Украйна, можете напълно да разберете защо Украйна изпитва необходимост да се увери, че се защитава“, каза британският външен министър Дейвид Камерън миналата седмица.
И Камерън е прав в тесен морален смисъл. Но практическата мъдрост на тази зелена светлина е неясна, като се има предвид предвидимият отговор на Русия, който беше да заплаши с отмъщение срещу военни цели на Обединеното кралство, ако британски оръжия наистина ударят руска територия.
Дори ако Великобритания нямаше намерение да бъде въвлечена във войната, заплахата на Русия измести изцяло британските възгледи от картината. Сега зависи от Украйна – страна, изправена пред големи шансове в отчаяна, отбранителна война – да реши дали може да понесе риска от по-нататъшна ескалация.
Путин вдига залога с ядрени заплахи
САЩ са по-склонни към рисковете, присъщи на подхода на Великобритания. Докато Вашингтон тихомълком даде на Киев ракети с голям обсег, администрацията на Байдън също даде ясно да се разбере , че оръжията могат да се използват само срещу цели на украинска територия, ограничение, целящо да вкара иглата между червените линии на Русия и нуждите на Украйна.
Френският президент Еманюел Макрон не беше толкова внимателен. Макрон отговори на борбите на бойното поле на Украйна, като предложи Франция да изпрати свои войски в битката, повишавайки призрака на пряка война между две ядрени държави.
В този случай Русия отвърна на Макрон, като обеща да атакува всички френски войски, които се появят на фронтовата линия.
„Ако французите се появят в зоната на конфликта, те неизбежно ще станат цели за руските въоръжени сили“, каза говорител на руското външно министерство в сряда.
От гледна точка на Русия, всички тези скорошни ходове вероятно са за възстановяване на възпирането. Но това не ги прави по-малко ужасяващи за нас на Запад. И Русия се чувства по същия начин, когато отговорим на този страх със собствените си усилия да възстановим възпирането.
Всичко това трябва да служи като напомняне, че потенциалът за по-широка война между Русия и НАТО никога не е изчезнал . Просто сме свикнали да живеем във време на голяма опасност. На практика шансът за катастрофална грешка става все по-вероятен с всеки изминал ден.
Източник: ResponsibleStatecraft/Превод:SafeNews