В центъра на руския град Ефремов има стена, покрита с картини от войната. Гигантски снимки на маскирани руски войници с пушки и големи букви Z и V – символи на така наречената „специална военна операция“ на страната в Украйна.
На стената има и едно стихотворение:
Добрият трябва да има юмруци.
Доброто се нуждае от желязна ръка
Да дереш кожата от тях
Които го заплашват.
Това е официалната, патриотична картина на руската инвазия в Украйна
Но в този град, на 320 км южно от Москва, ще откриете и друг образ на войната в Украйна. Много различен.
Градският съветник Олга Подолская показва пред BBC снимка на мобилния си телефон на детска рисунка. Вляво се вижда украинско знаме с надпис „Слава на Украйна“, а вдясно руският трикольор и надпис „Не на войната!“. Докато ракети летят откъм Русия, майка и детето й застават предизвикателно на пътя им.
Картината е нарисувана през април 2022 г. от тогава 12-годишната Маша Москалева. Баща й Алексей, самотен родител, се е свързал с общинския съветник за съвет. Той й казал, че след като видели рисунката на Маша, нейното училище се обадило в полицията.
„Полицията започна да разследва социалните медии на Алексей“, казва Олга. „Те му казаха, че възпитава дъщеря си по лош начин.“
Последваха обвинения. За антивоенен пост в социалните медии Алексей беше глобен с 32 000 рубли (около $415) за дискредитиране на руските въоръжени сили. Преди няколко седмици срещу него беше образувано наказателно дело. Отново антивоенните публикации формират основата за обвинения в дискредитация.
Този път Алексей е изправен пред евентуална присъда затвор
В момента Алексей е под домашен арест в Ефремов. Дъщеря му Маша засега е изпратена в дом за деца. На Алексей дори не е позволено да говори с нея по телефона.
„Никой не е виждал Маша от 1 март“, казва Олга Подолская. „Въпреки опитите ни да получим достъп до дома за деца и да разберем как е тя.“
„Руските власти искат всички да спазват линията на разщаза. На никого не е позволено да има собствено мнение. Ако не сте съгласни с това, което някой мисли, тогава не четете публикациите му в социалните медии. Но не поставяйте този човек под домашен арест и детето им в дом за деца“, допълва тя.
Екипът на BBC отива пред дома на Алексей, който се показва от прозореца си. Журналистите нямат право да общуват с него. Според правилата на домашния арест на Алексей му е разрешен контакт само с адвоката, следователя и пенитенциарната служба.
Адвокатът Владимир Билиенко също пристига. Той носи достави храна и напитки, които местни активисти са купили за Алексей.
„Той е много притеснен, защото дъщеря му не е с него“, разказва Владимир след посещение при Алексей Москалев. „Всичко в апартамента му напомня за нея. Той се тревожи какво може да се случи с нея.“
„Ако имаха истински въпроси към бащата, трябваше да го поканят да даде изявление. Трябваше да поканят и Маша и да говорят с нея“, казва Владимир в отговор на въпроса защо властите са отвели детето.
„Нищо от това не беше направено. Просто решиха да я изпратят в дома за деца. Според мен, ако не бяха административните и наказателни обвинения, които Алексей получи, това нямаше да се случи“, допълва той.
„Социалните служби изглеждат обсебени от това семейство. Мисля, че е чисто по политически причини. Проблемите на семейството започнаха едва след като момичето нарисува тази картина“
Но какво мислят съседите на Алексей за ситуацията.
„Тя е добро момиче и никога не съм имала проблеми с бащата“, казва пенсионерката Ангелина Ивановна. „Но ме е страх да кажа каквото и да било. Страх ме е.“
„Може би бихме могли да съберем подписи в подкрепа на Алексей“, предлага по-млада жена. Но попитана за мнението й за случващото се, тя отговаря: „Съжалявам, не мога да ви кажа“.
Тя признава, че се страхува от последствията.
BBC не получава достъп до училището, в което е учила Маша. Но учебно заведение № 9 може да бъде разгледано онлайн. Изображенията там напомнят за патриотичната стена, която BBC вижда в центъра на града.
Началната страница включва Героите на специалната военна операция – две дузини портрети на руски войници, воювали в Украйна. Има и патриотични лозунги: „Всичко за Победата. Да подкрепим нашите момчета на първа линия!“
Войници, завърнали се от Украйна, посетиха училище № 9 миналия октомври. В реч през този ден директорът на училището Лариса Трофимова заяви
„Ние вярваме в себе си и в нашата Родина, която никога не греши“
Поддръжници на семейство Москалеви и журналисти от целия град обаче смело се събират пред местния съд, докато Комисията по делата на непълнолетните Ефремов предприема правни действия за официално ограничаване на родителските права на Алексей.
Това е първоначално изслушване, известно като „разговор“ със съдията. Адвокат Владимир Билиенко казва, че Алексей е искал да бъде тук лично. Въпреки това не му е позволено да прекъсне домашния си арест, за да дойде в съда, въпреки че залогът е достъпът до детето му.
В коридора на съда активист разпъва плакат: „Върнете Маша на баща й!“ то заявява. Един полицай й казва да го свали.
Една от поддръжниците на Алексей, Наталия Филатова, вярва, че историята на семейство Москалеви отразява репресиите срещу инакомислието в Русия.
„Нашата конституция провъзгласява свобода на словото, свобода на съвестта, пълна свобода на гражданите да изразяват мнението си“, казва Наталия. „Но сега ни е забранено да го правим.“