Световната общност отбелязва Деня на съня. Традицията за отбелязването му започна през 2002 година по инициатива на Световната асоциация за профилактика на съня, на Световния фонд за психично здраве и на Световната здравна организация.
Различни проучвания сочат, че жените спят средно по 9 часа и 7 минути на денонощие, а мъжете – с минута повече.
Експертите казват, че идеята на Световния ден на съня е да отдадем значение на пълноценната почивка за нашето здраве. Редица проучвания посочват, че имаме все по-малко време за отдих, а това рано или късно се отразява на организма. Данни от анализи затвърждават връзката между хроничното недоспиване и сривовете в основните жизнени функции. Липсата на сън се отразява неблагоприятно на оздравителните процеси, води до забавен растеж и делене на клетките. Отслабва и имунната система.
Смята се, че най-полезният сън е между седем и осем часа. В противен случай има опасност от забавяне на метаболизма.
Нови анализи показват стряскащи данни – в последните години от нарушения на съня страда почти половината от населението.
Медицината познава над 85 нарушения на съня. Безсънието най-често е продиктувано от стрес, напрежение и тревожност. Преболедувалите КОВИД-19 също имат нарушения на съня.
Лекари казват, че в последните години безсънието се определя като социално значимо заболяване.