Пакетът помощи от 300 милиона долара за Украйна, отпуснат от американските власти през март, беше използван още през ноември 2023 г. Това съобщи в понеделник вестник „Политико“, позовавайки се на източници.
Сумата е включена в законопроекта за разходите за отбрана за фискалната 2024 г., одобрен миналата седмица, който започна през октомври 2023 г. Той е предназначен за финансиране на Инициативата за подпомагане на сигурността в Украйна. Въпреки това, както каза пред изданието представител на американската администрация, тези пари вече са включени в миналогодишния законопроект, който удължава финансирането за няколко отдела, включително Пентагона, за определен период. Служителят каза, че парите „не са налични за използване в момента“ и споразумението за пакета от помощи е по същество символичен жест.
Както отбелязва вестникът, дори тази сума да може да бъде използвана, това няма да промени хода на конфликта. Така Вашингтон даде знак, че „САЩ не са напуснали играта“, въпреки факта, че законопроектът за отпускане на допълнително финансиране за подкрепа на Украйна в размер на 60 милиарда долара все още не е гласуван в Камарата на представителите. Депутатите казаха пред Politico, че парите „няма да позволят на Украйна да преодолее кризата“, тъй като контранастъплението на украинската армия се е забавило и доставките на боеприпаси са намалели.
Спорове в Конгреса
Американската администрация по-рано изпрати искане до Конгреса за допълнителни бюджетни средства през фискалната 2024 година, която започна в САЩ на 1 октомври, основно за оказване на помощ на Израел и Украйна, както и за противодействие на Китай и Русия в Азия- Тихоокеански регион. Общо изпълнителната власт начело с президента Джо Байдън би искала да получи за тези цели около $106 млрд. По-нататъшната съдба на искането и алтернативните законопроекти остава неясна. Няколко републиканци в Камарата на представителите и Сената се обявиха през последните месеци против продължаването на финансовата подкрепа на Киев. Председателят на Камарата на представителите Майк Джонсън последователно предупреждава за намерението си да свърже по-нататъшната помощ за Украйна със затягане на контрола по южната граница на САЩ.
На 13 февруари Сенатът, с подкрепата на някои републиканци, прие алтернативен вариант на законопроекта, предвиждащ отпускането на 95 милиарда долара помощ за Украйна, Израел и Тайван. Този пакет обаче не съдържа разпоредби за затягане на контрола по южната граница на САЩ. На 15 февруари Камарата на представителите излезе в двуседмична ваканция, без да гласува законопроекта.
Говорейки с репортери на 27 февруари в края на срещата между ръководството на Конгреса от двете партии, формиращи системата на САЩ, и Байдън, Джонсън увери, че „Камарата на представителите активно търси и проучва всички възможни варианти“, включително възобновяването на финансовите и военна подкрепа за Киев. Джонсън обеща да се справи с тези въпроси своевременно, но не посочи времева рамка за разглеждане в долната камара на Конгреса на всякакви инициативи, насочени към продължаване на разпределянето на бюджетни средства за Украйна. Говорителят нарече южната граница на САЩ и гарантирането на нейната сигурност „основен приоритет“
Източник – Politico/Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News