Украйна готви армия от наземни роботи за включване във войната. Ще промени ли това всичко за Путин? Тази седмица украинската компания United24 обяви в Twitter/X, че няколко вида военни наземни роботи влизат в масово производство. Организацията, създадена от правителството с цел набиране на средства за подпомагане на Украйна, заяви, че след дълга процедура за подбор ще закупи стотици специализирани роботи за различни роли. Между тях са бойни, логистични, миночистачни и разминиращи задачи. Подобни роботи досега бяха наблюдавани само в малък мащаб.
Това е сигнал за голяма промяна.
Украйна наложи темпото във войната с безпилотни летателни апарати, използвайки системи без екипаж като ефективна и евтина алтернатива на традиционните платформи с екипаж. Украйна може и да не разполага с офанзивна въздушна мощ, но нейните еднопосочни атакуващи дронове нанасят поражения на руските петролни и газови съоръжения. Украйна разполага с малка конвенционална военноморска мощ. Но нейният флот от безпилотни лодки потопи множество руски военни кораби и проби морската блокада на черноморските пристанища. Украинските безпилотни летателни апарати камикадзе променят формата на бойното поле. Наземната роботика е по-трудна от въздушните дронове, но украинските инженери намират творчески решения.
Военните роботи, които неизменно се управляват чрез дистанционно управление, са известни като невъоръжени наземни превозни средства или UGVs (Uncrewed Ground Vehicles).
Типът има по-дълга история, отколкото си мислите, още от руските телетанкове, участвали в инвазията във Финландия през 1939-40 г. Телетанковете са остарели леки танкове, снабдени с груба система за радиоуправление. Няма камера, така че операторът трябва да е в полезрението на танка. Въоръжени са предимно с огнехвъргачки. Като идеята е, че телетанковете могат да атакуват укрепления, които са твърде опасни за приближаване по друг начин. Те са ненадеждни в действие и експериментът е прекратен след няколко месеца.
Uncrewed ground vehicles or UGVs have only played a minor role in this conflict, but that may be changing Ukraine aims to use robots to replace humans on the front line, my take for Forbes – Ukraine Prepares To Roll Out An Army Of Ground Robots @forbes https://t.co/kAroWnb6sV
— David Hambling (@David_Hambling) March 14, 2024
През Втората световна война германците пускат на въоръжение „гъсеничната мина“ „Голиат“ – миниатюрен танк, който носи 60 кг експлозив за атака като камикадзе. Германците се опасяват от радиосмущенията и проблемите със загубата на сигнал, които засягат телетанковете. Така че „Голиат“ тегли дълга жица за дистанционно управление. Построени са няколко хиляди. Но отново не е ефективен, тъй като е бавен, склонен е да затъва, а кабелите за управление често се късат, оставяйки машината в безпомощно състояние.
В продължение на десетилетия американската армия експериментира с въоръжени БГВ, но никога не ги използва в действие.
Роботът SWORDS/Talon е изпратен в Ирак през 2008 г., но така и не е използван. През 2018 г. руснаците изпратиха в Сирия бойни роботи Уран-9, но те се представиха слабо. Отново комуникацията беше голямо предизвикателство.
Докато въздушните безпилотни летателни апарати са повсеместно разпространени на бойното поле, наземните роботи отбелязват бавен напредък.
Предизвикателствата пред автономното придвижване дори по добре маркиран път са значителни в сравнение с начертаването на траекторията на полета. Докато повечето безпилотни самолети могат да летят и дори да избягват препятствия на автопилот, самоуправляващите се автомобили не са на същото ниво и безопасността на автоматизираното шофиране все още е голям проблем.
Но технологията се развива бързо.
Преди нахлуването през 2022 г. Украйна беше център за високотехнологични стартиращи предприятия и има значителен опит в областта на роботиката и автоматизацията.
Brave 1
Роботите излязоха от украинския клъстер Brave1 – технологичен инкубатор, който насърчава сътрудничеството между промишлеността и отбранителния сектор. Brave1 набира нови идеи и ги свързва с потенциални инвеститори и потребители. За Brave1 са разгледани около 140 концепции за UGV, от които 50 са били тествани в реални бойни условия. От тях 14 са били одобрени.
„Основната ни цел е да сведем до минимум участието на хора на бойното поле“, казва Наталия Кушнерска, главен оперативен директор на Brave1 по-рано този месец. „Това ще запази живота и здравето на украинските войници. Наземните роботизирани системи ще се превърнат в следващия фактор, който ще промени играта в тази война. Това е нашият асиметричен отговор на численото превъзходство на врага“.
Малко подробности бяха разкрити за това какви роботи се произвеждат и каква ще бъде тяхната роля. Но няколко предишни публикации дават представа. А видеоклипове в социалните медии показват и вече разгърнатите възможности. Сред тях е и един, на който камикадзе UGV унищожава мост с разрушителен заряд. В друго видео UGV влачи дълга верига от свързани противотанкови мини TM-62, за да ги разположи на пътя на руското настъпление, без да е необходимо сапьорите да се излагат на вражески огън.
Ukraine Prepares To Roll Out An Army Of Ground Robots – This week, Ukraine’s government-affiliated United24 announced plans for mass production of various military ground robots, marking a significant advancement in the country’s defense capabilities.
· United24 will purchase… pic.twitter.com/q9ia7nLi1z
— Last24Report (@Last24Report) March 14, 2024
Нова армия от роботи
През януари Михайло Федоров, министър на цифровата трансформация и върховен представител на безпилотните самолети, представи D-21-11 от Brave1. Това е здрава четириколесна платформа с кула, монтираща картечница, описана като подходяща за разузнавателни, отбранителни и настъпателни операции. Без кула тя може да изпълнява функцията на превозвач на товари.
Ratel S, видян за първи път през октомври миналата година, е по-малък колесен робот, който може да поставя противотанкови мини или да действа като камикадзе.
Той има безшумен електрически двигател и обхват от повече от три мили при скорост до 15 мили в час и полезен товар до 35 килограма. Ratel S е използван успешно в бойни действия и се твърди, че през октомври са били в експлоатация поне 50 броя.
По-големият Ratel M е товарен транспортьор с капацитет от 250 кг, който също вече се използва за доставка на материали до фронтовите позиции.
Видеоклипове показват тестове на този тип превозни средства за евакуация на пострадали.
Не всички участващи системи са роботи в традиционния смисъл на думата.
Едно от устройствата, показани в изявлението на United24, е дистанционно управляема картечница.
Най-малко две такива устройства са били наблюдавани и преди – Sabre, видян във видеоклип от май миналата година, където операторът използва контролер за игра, и Tarantula, видян през ноември миналата година, който видя успешно действие. Новите оръжия изглеждат като значително подобрение, с нещо, което прилича на брониран корпус за картечницата и компактни, регулируеми сгъваеми крака.
Израелският Smash Hopper е търговска версия на тази технология, но смисълът на United24 е да се разработят евтини домашни решения.
Да бъдат опростени
Руският боен робот „Уран-9“, който по принцип е десеттонен танк с размерите на джип, не се е появил в този конфликт. Руският боен автомобил Marker UGV, тритонен автомобил, често описван като притежаващ усъвършенстван бордови изкуствен интелект и въоръжен с противотанкови ракети, многократно е показван в новинарски кадри как се готви да бъде използван в Украйна. Но подобно на SWORDS/Talon в Ирак, никога не е преминавал стартовата линия.
За сравнение, простите, но ефективни UGV на Украйна вече са в действие, макар и в малък мащаб.
Тези машини вероятно не са много по-сложни от радиоуправляеми играчки. Дистанционно управляемата картечница е най-малко усъвършенстваната от всички. Пряк наследник на импровизираните дистанционно управляеми оръдия от Втората световна война, които са се насочвали и изстрелвали с дълги въжета. Но простите оръжия, които работят и които могат да държат числено превъзхождащите ги украински войски далеч от фронтовата линия, са точно това, от което Украйна се нуждае.
Няколкостотин робота няма да обърнат хода на събитията. Но проектите, които работят най-добре, ще бъдат последвани от още хиляди.
Както при украинския флот от дронове, който от малък се превърна в милионна сила, техните бойни безпилотни апарати могат да определят темпото на бъдещите войни.
Източник – Forbes/Превод:SafeNews
Oще новини четете в категория Свят
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News