Върнете твърдо инфлацията към целта, за да възстановите макроикономическата стабилност. Думите са на управляващия директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристалина Георгиева в социалната мрежа X. А повод за поста й е проучване на 100 инфлационни шока от 70-те години на миналия век.
SafeNews публикува поста й без редакторска намеса:
Проучване на 100 инфлационни шока от 70-те години на миналия век предоставя ценни насоки за политиците днес.
Борбата с инфлацията е маратон, а не спринт. Върнете твърдо инфлацията към целта, за да възстановите макроикономическата стабилност и по-силен растеж.
A study of 100 inflation shocks since the 1970s provides valuable pointers for policymakers today.
Fighting inflation is a marathon, not a sprint. Return inflation firmly to target to restore macroeconomic stability and stronger growth. https://t.co/a8FDFM5175 pic.twitter.com/FiOhPnbabi
— Kristalina Georgieva (@KGeorgieva) December 26, 2023
Проучването отбелязва, че в началото на 70-те години конфликтът в Близкия изток, е предизвикал скок в цените на петрола, който е накарал централните банки по света да се борят да контролират инфлацията. След около година цените на петрола са се стабилизирали и инфлацията е започнала да намалява.
„Много държави вярваха, че са възстановили ценовата стабилност и разхлабиха политиката си, за да съживят своите засегнати от рецесия икономики само за да видят възстановяване на инфлацията.
Изследването обръща внимание, че световната инфлация достигна исторически върхове
през 2022 г., след като нахлуването на Русия в Украйна, предизвика шок в условията на търговия, подобен на този от 70-те години на миналия век. Прекъсванията на руските доставки на петрол и газ допринесоха за проблемите във веригата за доставки на COVID, за да повишат цените. В развитите икономики цените се повишиха с най-бързия темп от 1984 г. насам.
В нововъзникващите пазари и развиващите се икономики увеличението на цените беше най-голямото от 90-те години на миналия век, пише още в проучването.
За какво трябва да се внимава?
Скорошното проучване и предлага две причини за предпазливост
Първо, историята ни учи, че инфлацията е постоянна. Необходими са години, за да се „разреши“ инфлацията, като се намали до темпа, който преобладаваше преди първоначалния шок.
Четиридесет процента от страните в нашето проучване не успяха да преодолеят инфлационните шокове дори след пет години. На останалите 60 процента бяха необходими средно три години, за да върнат инфлацията до нивата отпреди шока. Второ, в миналото страните са празнували победа над инфлацията. И са разхлабвали политиката преждевременно в отговор на първоначалния спад на ценовия натиск. Това беше грешка, защото инфлацията скоро се върна. Дания, Франция, Гърция и Съединените щати бяха сред близо 30 страни в нашата извадка, които разхлабиха политиката си преждевременно след шока от цената на петрола през 1973 г. Всъщност почти всички държави в анализа (90 процента), които не успяха да се справят с инфлацията, отбелязаха рязко забавяне на растежа на цените през първите няколко години след първоначалния шок. Само за да се ускорят отново или да останат в по-бързо темпо.
Още новини четете в категория Свят.