Москва ще предприеме мерки за противодействие на агресивните решения на Хелзинки и НАТО. Финландският посланик в Русия Анти Хелантера беше извикан в руското външно министерство във вторник, след като Вашингтон и Хелзинки сключиха споразумение за сътрудничество в областта на отбраната. Това се казва в коментар на официалния представител на руското дипломатическо ведомство Мария Захарова, съобщава ТАСС.
Тя подчерта, че Москва ще предприеме мерки за противодействие на агресивните решения на Хелзинки и НАТО.
„На 19 декември в руското външно министерство беше извикан посланикът на Финландия в Москва. Беше му заявено, че руската страна няма да остави без отговор натрупването на военен потенциал на НАТО на нашата граница. Което застрашава сигурността на Руската федерация. И ще предприеме необходимите мерки за противодействие на агресивните решения на Финландия и нейните съюзници от НАТО. Отговорността за превръщането на зоната на добросъседство в този регион в зона на възможна конфронтация е изцяло на сегашните финландски власти“.
Това се казва в коментар, разпространен от руския външен министър.
Захарова отбеляза, че споразумението урежда количествените параметри, въпросите за транспортирането и разполагането на американски военни. А също и използването им на военни бази и съхранението на оръжия на финландска територия.
„Заслужава да се отбележи, че разпоредбите на споразумението не съдържат никакви ограничения за техните оръжия, включително ядрени оръжия, които ще бъдат използвани за целите на неговото изпълнение. А също така фактически премахват американския военен контингент, разположен в Финландия извън финландската правна рамка“, посочи дипломатът.
Пресслужбата на финландското правителство по-рано съобщи, че планира да подпише споразумение със САЩ за сътрудничество в областта на отбраната на 18 декември. Вестник Helsingin Sanomat също съобщи, че Финландия, като част от бъдещо споразумение за сътрудничество в областта на отбраната, ще предостави на американските военни достъп до 15 бази на своя територия. Разпоредбите на документа засягат основно статута на войските на НАТО. Няколко други държави от алианса, включително Латвия, Литва, Норвегия и Естония, имат съответните двустранни споразумения със Съединените щати. Дания и Швеция водят преговори с Вашингтон по този въпрос.
Още новини четете в секция Свят.