Журналистът на свободна практика Мир Али Кочер се намира на близо 300 км от епицентъра, когато Турция беше ударена от смъртоносно земетресение на 6 февруари. Грабвайки камерата и микрофона си, той веднага се спуска към засегнатия регион, за да интервюира оцелели.
Разказите на оцелелите той споделя в Twitter. А сега е разследван по подозрение за разпространение на „фалшиви новини“ и може да получи до три години затвор.
Мир Али Кочер е един от най-малко четиримата журналисти, разследвани за репортаж или коментар за земетресението
Групи за свобода на печата казват, че десетки други са били задържани, тормозени или възпрепятствани да информират.
Най-малко 50 000 души бяха убити, когато земетресенията удариха Турция и Сирия.
Турските власти не са коментирали задържанията.
„Не можах да сдържа сълзите си“
В нощта на земетресението Кочер, който е кюрд и участва в проопозиционни новинарски сайтове като Bianet и Duvar, пушеше на балкона си в югоизточния град Диарбекир, когато двете му кучета изведнъж започнаха да лаят.
По-късно си спомни как са лаели точно така през 2020 г., секунди преди по-слабо земетресение да удари Източна Турция.
„Усетих, че треперя. Усетих как къщата се тресе, усетих как телевизорът се тресе“, разказва Кочер пред BBC. Той се скрива под масата за вечеря с кучетата, а след това се втурва навън. По-късно се отправя от Диарбекир към Газиантеп, където остава шокиран от сцените на разрушения и жертвите при минусови температури в градове близо до самия епицентър на труса.
Най-малко 3000 от жертвите на земетресението загинаха в Газиантеп.
„Когато държах микрофона, зад или пред камерата, не можех да сдържа сълзите си“, спомня си Кочер.
„Провокатори“
Кочер беше трогнат от притока на доброволци и спасителни екипи, идващи от Западна Турция. Затова той сподели техните истории в Twitter. Някои от оцелелите му казаха, че не са получавали помощ с дни. Подобни оплаквания бяха цитирани в проопозиционни медии.
Посещавайки засегнатите от земетресението райони, президентът Реджеп Тайип Ердоган каза на хората, че ще възстанови градовете им. Но също така предупреди, че тези, които разпространяват „фалшиви новини“ и „предизвикват социален хаос“, ще бъдат преследвани, като ги нарече „провокатори“.
Кочер казва, че докато е правел репортаж от региона, засегнат от земетресението, полицията в Диарбекир е оставила бележка в апартамента му, инструктирайки го да посети полицейския участък и да даде показания. Там му казват, че е разследван по наскоро въведен закон за дезинформация. По думите му полицията го е разпитвала за репортажите му от епицентъра на земетресението и го е обвинила в разпространение на невярна информация.
Новият закон на Турция беше приет през октомври. Той криминализира публичното разпространение на дезинформация и даде на държавата много по-широки правомощия да контролира новинарските сайтове и социалните медии.
Венецианската комисия, правен наблюдател на Съвета на Европа, заяви, че законът ще наруши свободата на изразяване. Опозиционните партии го наричат „закон за цензурата“.
„Те не обичат критиката“
Кочер настоява, че е бил педантичен в работата си и е интервюирал всички страни, от оцелелите до полицията, жандармерията и спасителите. „Не съм споделял информация без задълбочено проучване и анализ“, казва той пред BBC.
Репортери без граници (RSF) нарекоха разследването срещу Кочер „абсурдно“ и призоваха властите да го прекратят.
Според Комитета за защита на журналистите (CPJ), застъпническа група, поне още трима журналисти са изправени пред наказателни обвинения.
Мердан Янардъг и Енвер Айсевер са видни базирани в Истанбул политически коментатори с много последователи в социалните медии. И двамата критикуваха спасителните усилия на правителството. И двамата са разследвани заедно с Мехмет Гюлеш, който, подобно на Кочер, е базиран в Диарбекир. Той беше задържан по подозрение за „подбуждане на омраза“ за интервюиране на доброволец, критикуващ спасителните усилия на правителството, и по-късно освободен, според RSF.
Не е ясен броят на другите разследвани журналисти
Във вторник полицията съобщи, че е задържала 134 души заради „провокативни публикации“ и е арестувала 25 от тях, но самоличността им не е разкрита. Някои от задържаните вероятно са разпространявали лъжи, включително тази, че афганистански мигранти са тършували в разрушени квартали.
Но критиците казват, че ограничаването е надхвърлило разпространението на вредна дезинформация.
„Правителството се опитва да потисне информацията, идваща от зоната на земетресението“, казва експертът по кибер правата Яман Акдениз, който преподава в Истанбулския университет Билги.
Арестите дойдоха, след като директорът по комуникациите на президента на Турция предупреди срещу „смъртоносна дезинформация“, застрашаваща спасителните усилия. Пуснано бе и приложение за смартфон, наречено „Услуга за докладване на дезинформация“, което насърчава хората да съобщават за манипулативни публикации за земетресението.
„Всеки път, когато турските служители и правителството бъдат критикувани, това не им харесва“, казва Арзу Гейбула, журналист в Истанбул, отразяващ цифровия авторитаризъм и цензура. „Но този път те са може би по-гласовити.“