Русия се разглежда като противник от повече от три четвърти от британците и от две трети от европейците, това сочи ново проучване в десет държави от Европейския съвет за външни отношения (ECFR), базиран в Берлин мозъчен тръст.
Въпреки по-силната подкрепа за Киев и нарастващия антагонизъм към Русия, големите европейски играчи като Германия, Франция и Италия остават рязко разделени относно това дали украинската победа трябва да дойде с цената на по-дълга война.
В голям обрат от проучванията преди две години, 66% от европейците – в сравнение със 77% от британците – сега виждат Русия като съперник или противник, спрямо 35% преди началото на руската инвазия.
Проучването установява, че президентът Путин не е успял да подкопае единството на Запада, но показа, че разделенията около конфликта все още са важен политически фактор.
Европейското единство срещу Москва и за Киев не трябва да се приема за даденост и ще се определя от напредъка на Украйна в отблъскването на Русия, докато конфликтът се засилва тази пролет, твърди мозъчният тръст.
„Ако възможността за украинска победа е допринесла за подкрепата на европейците Украйна да си върне цялата територия, е напълно възможно промяната да е мека, а не трайна“, предупреди Марк Леонард, директор на ECFR. „Военните неуспехи могат да подкопаят подкрепата за Украйна и да доведат до увеличаване на предпочитанията войната да приключи възможно най-скоро.“
Друг фактор, който може да „взриви“ подкрепата за Украйна, са нарастващите страхове, че конфликтът води до криза на разходите за живот.
44% процента от британците, най-голямата група, вярват, че Украйна трябва да „възвърне цялата си територия“, дори ако това означава „по-дълга война или повече украинци да бъдат убити и разселени“.
Тази подкрепа пада до 26% в Италия, 33% в Германия, 35% във Франция и 22% в Румъния, разкривайки политическата мекота на подкрепата за Украйна във важни страни от НАТО.
Сред германците 39% подкрепят мирно споразумение „възможно най-скоро, дори ако това означава, че Украйна ще даде контрол върху зони на Русия“, цифра, която нараства до 41% в Италия.
Подкрепата за териториалната цялост на Украйна се е увеличила навсякъде с повече от 15 процентни пункта – удвоявайки се във Великобритания – вдъхновена от украинската съпротива срещу Русия, но европейските разделения все още са очевидни.
В Полша 52% подкрепят Украйна, за да си върне територията, цифра, която пада до 22% в Румъния или малко над 30% в Германия.
Повече от 80% от естонците и поляците, страни, които граничат с Русия, се противопоставят на незабавното прекратяване на войната, докато най-големите лагери на мнение в Германия, Испания, Италия, Португалия и Румъния искат мир сега, дори ако Украйна остане окупирана.
Анализът на ECFR на социологическите проучвания идентифицира подкрепата за Украйна като обединяване на „либералните“ поддръжници на ЕС с националисти, често евроскептични или десни.
„Резултатът е заличаване на разделението между ляво и дясно в Европа по геополитически въпроси – и движение към сливане на национализъм и космополитизъм“, се казва в анализа на мозъчния тръст. „Това обединяване на либерали и националисти позволи европейското единство и насърчи подкрепата за Украйна да си върне територията.“
Въпреки че конфликтът разсее популистките или националистическите предизвикателства зад подкрепата за Украйна, европейците гледат на САЩ и НАТО като на проверка на Русия или Китай, а не на ЕС.
„Амбицията на ЕС като автономен глобален играч изглежда е била поне временно оттеглена в резултат на войната“, каза ECFR. „Европейците гледат навътре и разчитат дори повече от преди на САЩ.“
Анкети за ECFR бяха проведени през януари във Великобритания, Дания, Естония, Франция, Германия, Италия, Полша, Португалия, Румъния и Испания.