51–вият парламент стартира така, както завърши, 50-тият. С много екшън и драма. Днес обаче, в центъра на София, „сърцето на нашата мила родина“ буквално вреше и кипеше. Бяха организирани общо 7 протеста.
На 11 ноември в София бяха съгласувани следните протести:
– От 08.30 ч. до 17.00 ч. на площад „Независимост“ (Ларгото) от страната на бул.“Кн.Ал.Дондуков“ 1, организатор физически лица, с места за престой на автобуси на участниците в мероприятието на бул. „Тодор Александров“ между бул. „Христо Ботев“ и бул. „Княгиня Мария Луиза“; по бул. „Княз Александър Дондуков“ между ул. „Георги С. Раковски“ и бул. „Васил Левски“, без да се засяга велосипедната алея; по бул. „Княгиня Мария Луиза“ в участъка между ул. „Екзарх Йосиф“ и бул. „Тодор Александров“.
-От 8:30 ч. до 12.00 ч. на пилоните на НДК, с организатор физически лица;
– От 10.00 ч. до 12.00 ч. на пл. „Атанас Буров“, с организатор политическа партия;
– От 08.30 ч. до 20.00 ч. на площадното пространство пред Българската народна банка от политическа партия, като са осигурени места за престой и паркиране на автобуси за участниците на ул. „Ген. Й. В. Гурко“ между бул. „Евлоги и Христо Георгиеви“ и бул. „Васил Левски“;
-От 08.30 ч. до 10.00 ч. на тротоарното пространство пред Съдебната палата, сдружение;
-От 08.00 ч. до 14.00 ч. на площад Народно събрание от западната страна на Паметника на Цар Освободител, флашмоб, организиран от гражданско сдружение;
– От 09.00 ч. до 12.00 ч. на територията на Градската градина, с организатор физически лица.
Най-напред да си припомним как завърши 50-тият парламент.
Датата е 26 септември 2024 г. Часът е точно 21.00. Всичко се случва, след като три пъти Рая Назарян проверява кворума. Когато бе даден старт на гласуването, Павела Митова излезе на трибуната и след нея пое цялата група на ИТН. Според Митова, Рая Назарян е нарушила процедурата по ръководене на парламента. В 21:00 часа вечерта в последния си работен ден 50-то Народно събрание успя да събере кворум, за да продължи заседанието си. Регистрираха се 123 народни представители, като за разлика от предишните проверки на кворума в залата влязоха и депутати от „Има такъв народ“ и „Възраждане“.
Бе отхвърлено предложението на Павела Митова от ИТН заседанието да се излъчва на живо по БНТ и БНР, предложението на Росен Желязков за отпадане на т.13 от дневния ред – гласуване на Законопроекти за насърчаване на доброволчеството не бе прието, и на Хамид Хамид за отпадане на измененията за индустриалните паркове.
Днес София осъмна под полицейска блокада. Така започна историческият 11 ноември 2024 година. И докато от СДВР гръмко огласяваха какви мерки са взели, то гражданите прииждаха на протестите.
„Относно мерките за сигурност и безопасност са обособени с полицейски парапети, служители и техника местата на, които се очаква да се разделят групите от протестиращи, така, че да нямат физически контакт“, каза инспектор Иван Георгиев от СДВР.
Точно в 10.00 часа най-възрастният народен представител в 51-вия парламент Силви Кирилов би звънеца, за да започне истинският цирк! Вече с дръпнати завеси и с постановка, излъчваща се в реално време. Такава, на която дори самият Джон Малкович би завидял. Е, трябва да му се признае на г-н Кирилов, че за възрастта си определено знае как да държи реч в София пред цялото 51-во НС. Какво обаче влезе в главите на онези, които го слушат, е друг въпрос.
Депутатите положиха клетва. Прозвучаха химните на България и ЕС.
„Заклевам се в името на Република България. Да спазвам Конституцията и законите на страната и във всичките си действия да се ръководя от интересите на народа! Заклех се!
Непосредствено след клетвата всяка политическа сила в София имаше възможност за изявление.
Станислав Балабанов от ИТН отправи люта закана, че „това е само началото“.
Изключително силно е усещането за пълна липса на справедливост“, изтъкна депутатът на ИТН.
Той посочи, че изминалите 7-ми, поредни избори, са показали, че на онзи „връх на копието“, вместо да стои свободният и независим избор, трайно се е настанил поредният опит за овладяване на държавата.
„И това е на всяка цена“, допълни Балабанов.
Костадин Костадинов от „Възраждане“ пък се зарече, че ще се борят със съби и нокти да се промени статуквото.
„35 години стигат, ние сме тук, за да се борим“, заяви той.
Асен Василев от ПП-ДБ продължи да се инати, че, докато ГЕРБ – СДС не подпишат декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски, правителство няма да има. Същото, общо взето, каза и Денков.
След това предстоеше изборът на председател на НС.
Който също, както се очакваше претърпя не само фалстарт, но и преиграване на мача. Пет бяха кандидатурите за шеф на Народното събрание. А именно: Андрей Цеков от ПП-ДБ, доц. Наталия Киселова от БСП, доц. Николина Кузманова от ИТН, Рая Назарян от ГЕРБ и Петър Петров от „Възраждане“.
След гласуване и няколко прегласувания председател на НС не беше избран. Тошко Йорданов от ИТН излезе за процедура и предложи временно да бъде избран най-възрастният депутат, да се очертае законовата рамка и пътят, по който ще вървят народните представители и чак след това да се гласува.
В крайна сметка, след постигнат консенсус в София, Силви Кирилов обяви председател на Народното събрание да се избира в сряда от 11:00 часа.