Пирамидата BETL се срина. 50 000 българи, направили трансакции на стойност между 1200 и 9600 лева изгърмяха.
Стотици потребители, вложили парите си в BETL, се оплакаха в петък, че компанията е спряла изплащането на дневни дивиденти и изглежда е приключила дейността си.
Според съобщения във Facebook групите и Telegram каналите на компанията, която се брандира като фирма за отдаване под наем на външни батерии за телефон, потребителите са останали без достъп до системата.
От компанията твърдят, че върви процес на „верификация“ и изтриване на фалшиви профили, затова всеки потребител трябва да потвърди самоличността си, като изпрати 99 долара на компанията чрез личния си Revolut. Уточнението в един от Telegram каналите е, че „сумата не може да бъде разделена, трябва да бъде преведена изцяло и точно 99 USDT (криптовалута със стойност, равна на долара – бел. авт.), не повече, не по-малко.“
Въпрос с отворен отговор е дали хората, които са работели на местно ниво, са били наясно с края на пирамидата. Към началото на деня в петък някои от организаторите от българска страна все още са работели по промоционално коледно събитие, което трябва да се състои на 19 декември в мол Paradise в София. Възможно е местните лица да не са били наясно с плановете на главните организатори, които не се намират в страната и поне за няколко от тях е съмнително дали наистина съществуват.
Случващото се прилича на класическо „дърпане на килима“ от страна на компанията, която по начало носи всички белези на финансова пирамида. За това писа SafeNews:
Гръмна нова финансова пирамида, над 50 000 българи изгоряха! (ВИДЕО)
BETL събираше пари с обещание, че ще изплаща дневни дивиденти, които да покрият началната инвестиция в рамките на по-малко от месец. Доскоро компанията, регистрирана във Великобритания от лице на име Музафар Ахмед Риаз, имаше немалко свои защитници – ранни инвеститори, които са успели да излязат на печалба чрез пренасочването на нови пари към тях.
BETL не се различава по нищо съществено от OneCoin. Някои потребители дори твърдят, че платформата е просто обикновен уебсайт, който предлага илюзии за бързо забогатяване. Единственото условие за участие е да се направи превод в размер от 1200 до 9600 лева, според предлаганите пакети, и да се включите в мрежов маркетинг за привличане на нови потребители. На сайта www.betl.bg се описват инвестиционни и развойни дейности, които на практика не притежават никаква икономическа стойност. След регистрация потребителите бяха инструктирани да закупят криптовалута (обикновено Tether) през платформи като Revolut или Baybit и да я изпратят на посочен крипто портфейл. Целта е да се укрие финансовата информация и да се прикрият трансакциите.
Проверка на SafeNews показва, че нито едно от публикуваните преди видеа в официалния сайт на платформата вече не е достъпно.
50 000 души в България са направили трансакции на стойност между 1200 и 9600 лева през последните 90 дни.
Друга информация твърди, че зад името на сайта стои физическото лице Стефан Стоянов, собственик на името BETL.bg.
В интернет в момента се разпространяват публикации, гравитиращи от подигравки с „инвеститорите“, през предупреждения да не се вкарват нови пари в схемата, до видеа, в които промоционално оборудване на компанията бива чупено от недоволни.
Сриването на BETL идва след като в първите дни на декември компанията обяви „промоция“ – всеки инвестирал в дадено ниво, получава дивиденти от по-високо ниво. Подобен подход е класическа стратегия за изход на хората, които са най-високо по пирамидата, защото дава възможност за бързо набиране на капитал от тези, на които след това няма да бъде изплатено нищо. Краят на BETL личи и от движенията в някои от крипто портфейлите, свързани с пирамидата. Там първо бяха набрани сериозни суми в рамките на кратко време в първите дни на декември, а след това бяха разпратени към други портфейли – вероятно борси, от които да бъдат изтеглени.
„Капитал“ прогнозира бързия край на BETL в края на ноември, заради особено стръмната архитектура на финансовата пирамида и успешния мултилевел маркетинг, който успя да убеди хиляди български граждани да инвестират в рамките на седмици.
Източбник – Капитал