Арестуваният председател на Селскостопанската академия проф. Мартин Банов и заместник-директорката на Института по гратехнологии и защита на растенията „Никола Пушкаров“ Венета Кръстева са прибрали близо 3 млн. лева през последните две години за издействане на разрешителни за строеф на фотоволтаици. Случаят разкриват запознати с разследването на престъпната схема, която са ръководили професора и дясната му ръка в Селскостопанската академия, пише svobodnoslovo.eu.
В следственият арест за срок от 72 часа бяха задържани в началото на седмицата професор Банов и заместничката му Венета Кръстева
Обвинения за длъжностни престъпления и за оформяне на документи с невярно съдържание бяха повдигнати срещу двамата. Според неофициална информация, полицията е открила сумата от 200 000 лева при обиск в дома на Венета Кръстева. Парите са били укрити в гардероб.
Когато била задържана зам.-шефката на Института по почвознание направила опит да симулира припадък. Полицай участвал в акцията по ареста й разкрива, че се е наложило да бъде извикана и линейка.
Още преди 3 месеца е започнало разследването срещу Мартин Банов и Венета Кръстева. Тогава бил подаден сигнал от измамен от тях собственик на земи в Старозагорско. Преди около година земеделецът подкупил двамаат професори с 40 000 лева. Те успели да го убедят, че много по-изгодно за него ще е да промени категорията на земеделската си зема, която била 4-та степен, което ще спомогне за изграждането на терена на соларен парк. В закона е указано, че единствено върху земя със статут 7-а категория – тоест камениста и неплодородна могат да бъдат изградени фотоволтаици.
Той обаче не останал доволен от печалбата, които му носели фотоволтаиците и решил да подаде сигнал за схемата на двамата професори. В показанията си посочва, че те са го потърсили чрез общ познат, като са предложили да променят статута на земята му.
„Десетки хиляди декари плодородни земи бяха заграбени и обявени за неставащи за земеделска дейност с подписите на професорите Мартин Банов и Венета Кръстева, които са оторизирани да извършват замерванията на почвите и промяната на статута на площите. Срещу подкупи те са организирали подмяна на почвените проби и така е оформяна документация с невярно съдържание, че земята е от ниска категория – неплодородна и негодна за земеделска дейност. Иззехме огромен брой документи от офисите на двамата обвиняеми, както и документи, с които по тази схема е прекатегоризирана земя в Бяла, Варненско и Сливен, край който има много фотоволтаични паркове, както и Кърджали, където има издадени разрешителни за изграждане на соларни паркове върху плодородна земя“.
Близо 3 млн. лв. подкупи за подменяне с фалшиви експертизи статута на земеделските земи са прибрали двамата професори, показват предварителните данни от разследването. Това разкрива обвинител от Софийската градска прокуратура.
В разследването на схемата с фотоволтаиците са се включили и инспектори от КПКОНПИ. Твърди се, че Мартин Банов и Венета Кръстева са инвестирали част от усвоените от подкупи пари в имоти във Варна, София и Стара Загора.