До -53 градуса паднаха температурите в най-студения град в Китай. Това е най-ниската температура, регистрирана някога там.
Разположен в североизточната провинция Хейлундзян и сгушен до руския Сибир, Мохе е широко известен като „Северния полюс на Китай“ и е едно от малкото места в страната, където има субарктичен климат.
Температурата в 7 сутринта на 22 януари, първия ден от лунната Нова година, е била 53°C, според метеорологичното бюро на Хейлундзян.
Предишният рекорд е регистриран през 1969 г., казаха официални лица.
Китайските метеорологични власти прогнозират големи спадове на температурата в части от страната и издадоха синя студена вълна в понеделник.
В съседна Русия, Якутск, който се отличава с това, че е най-студеният град в света, отбеляза температури до минус 62,7°C – най-ниските от повече от две десетилетия.
Зимите в Мохе са дълги и започват в началото на октомври, като често продължават до май. Известно е, че средните температури през този период падат под нулата, казаха експерти.
През 2018 г. рядка „ледена мъгла“ – метеорологичен феномен, който се появява само в екстремно студен климат, когато водните капчици във въздуха остават в течна форма – обхвана жителите, което накара местните власти да издадат първото червено предупреждение в града за студено време.
Все още не са издадени предупреждения в Мохе, но местните метеоролози казват, че застудяването ще продължи и тази седмица. Очаква се и ледена мъгла, съобщиха оттам.
Постоянният студ в града привлича туристи през цялата година, които се тълпят към атракциите му с ледена тематика. През 2011 г. повече от 10 000 туристи се стекоха в града, за да наблюдават полярното сияние по време на годишния фестивал на полярното сияние.
Магистрала, свързваща отдалечения град със столицата Пекин, беше открита през декември 2019 г. с много шум.
Изменението на климата влоши честотата и интензивността на екстремните метеорологични явления.
Само преди месеци Китай видя най-тежката си гореща вълна от 1961 г. насам – което доведе до масивни прекъсвания на тока и дори до намаляване на реките до нива на суша. Екстремните горещини продължиха 70 дни и въздействието се усети надлъж и нашир в големи части от страната.
В югозападната провинция Съчуан, дом на 80 милиона души, електричеството затвори фабрики и потопи домове и офиси в постоянни прекъсвания на електрозахранването – също така уби хиляди птици и риби във ферми.