7 -ми май 2000 година – Владимир Путин е избран за президент на Русия. 23 години по-късно той все още заема този пост, а благодарение на нов закон, той се готви да управлява иззад дебелите стени на Кремъл до края на живота си.
Войната в Украйна обаче обърка част от плановете на Путин. Вместо да превземе Киев за три дни и да добави към „героичния“ си образ още едно постижение – началото на възстановяването на Велика Русия, повече от година армията му, смятана някога за една от най-силните в света, едва едва печели територии.
Днес изглежда така, сякаш оцеляването на Украйна е много по-сигурно от това на Путин
Ако Русия, някогашната суперсила, наистина загуби войната си в Украйна, това ще сложи ли край на властта на Путин? Или договорът му за живот? С други думи, ще оцелее ли Путин след инвазията си в Украйна?
Има няколко начина, по които войната на Путин може да съсипе Русия – тя вече „превръща Русия в провалена държава, с неконтролирани граници, частни военни формирования, бягащо население, морален разпад и възможност за граждански конфликт“, пише Аркадий Островски за The Economist.
Но всъщност има само три начина, по които може да свали самия Путин: той може да умре, да подаде оставка или да бъде пенсиониран неволно.
Животът на Путин
През всичките тези години Владимир Путин е представен като изключително физически здрав. Той тренира хокей и джудо, често ловува дивеч, а от време на време язди кон без риза. Но след като излезе от екстремната изолация, причинена от COVID-19, дойдоха и първите слухове – Путин страда от Паркинсон. Путин е болен от рак. Путин умира.
Валерий Соловей, руски политически анализатор и критик на Кремъл, твърди през 2020 г., че Путин е болен от рак и болестта на Паркинсон и е претърпял спешна операция някъде през същата година. Списание New Lines съобщи през май 2022 г., че „все по-голяма група от хора, близки до Путин или от вътрешния му кръг в Кремъл“, роптаят заради лошото му здраве, а неидентифициран „олигарх, близък до Кремъл“ тайно бе записан да описва Путин като „много болен от рак на кръвта“.
„Доказателството за преобладаването на различни, ако не и противоречиви твърдения за предстоящата смърт на Путин е самият Путин“, пише Майкъл Вайс в New Lines. „Той определено изглежда зле. Изражението, походката, нервното поведение по време на телевизионни събития.“
Путин „наистина не се чувства много добре“, особено след военните поражения на Русия, каза Соловей пред украинската информационна агенция УНИАН през ноември 2022 г. „Той има проблеми, стомашни болки и така нататък. Най-вероятно му е трудно да се контролира“.
Кирило Буданов, ръководителят на военното разузнаване на Украйна, каза пред ABC News през януари, че „Путин е неизлечимо болен, ще умре преди края на войната, а властта ще бъде предадена“. Въз основа свои източници той казва, че най-вероятно става дума за рак.
„Има два начина да се обясни защо има толкова много слухове, които циркулират около здравето на Путин“, казва Аркадий Островски от The Economist през юни 2022 г. „Единият, разбира се, е политически. Толкова много хора около Путин сега осъзнават, че той направи грешка, която вкара Русия в тази катастрофална война. Има много хора, които виждат и желаят най-добрия изход, който е Путин да умре на поста си.“
„Другото, разбира се, е възможността той да е много, много сериозно болен“, въпреки че „не можем да потвърдим това“, добавя Аркадий. „Фактът, че тези слухове се разпространяват, обаче, е политически значим. Това е доказателство за това колко крехък е този режим и колко бързо може да се разпадне, колко много се държи заедно от Путин и колко хора искат смъртта му.“
Разбира се, Кремъл отрича всеки един слух, свързан със здравето на Путин, като съвсем наскоро Дмитрий Песков заяви, че президентът е в отлично здраве и всеки може да му завиди относно това.
Властта на Путин
„Почти веднага след като Путин започна инвазията си в Украйна през февруари 2022 г. и със сигурност откакто тя започна да върви зле, започнаха дебатите за това колко дълго Путин ще остане на власт, както и за хипотетичната му смърт в резултат на влошено здраве или вътрешнополитическо отстраняване“, пише Шон Кокран във „Войната на скалите“.
Разбира се, не липсват хора, които биха се радвали да заемат мястото на Путин.
Бившият автор на речи за Путин, Абас Галямов, каза пред Khodorkovsky Live през януари, че вътрешният кръг на Путин вече не вижда „Путин като гарант за стабилност“. Лично той се страхува от възхода на основателя на „Вагнер“ Евгений Пригожин. Вместо да рискува да бъде насилствено свален, като либийския Муамар Кадафи, или да загуби следващите избори, Путин може и да назначи „доверен подчинен“ за следващ президент, като така „ще получи възможността да завърши дните си спокойно“ в своя дворец за милиарди долари на Задното море , обясни Галямов.
„Мисля, че има шансове Путин да бъде принуден да напусне поста“, заяви бившият руски дипломат Борис Бондарев, който напусна мисията на Русия в ООН през май заради войната, пред британския Daily Mail през декември 2022 г. „Но първо той трябва да бъде видян от собствените си хората като губещ, като някой, който е излъгал и ги е направил на глупаци, а това ще се случи само ако той бъде наистина победен в Украйна“.
Ако това се случи, Бондарев е на мнение, че елитът „може да го принуди да заспи и никога да не се събуди“.
Руските националисти и провоенните военни блогъри имаха остри критики срещу войната в Украйна към руското министерство на отбраната и военни генерали, а не към Путин. Но един бивш командир на руската милиция, Игор Гиркин, намекна през януари, че ще подкрепи отстраняването на Путин от поста, дори ако подобно изявление има „самоубийствени“ последици, съобщи мозъчният тръст „Институт за изследване на войната“.
Самият Путин „разбира, че това е бъркотия“, но „не мисля, че той е приел факта, че е победен, защото същността на това да бъдеш Путин е никога да не приемеш, че си победен“, казва военният учен Фред Каган пред CBS News .
„Ако Путин напусне поста (доброволно или не) на фона на продължаващата война в Украйна, неговият приемник може да избере да се откаже от битката, но решението няма да бъде лесно или безрисково и това важи независимо от това кой ще замени Путин“, пише Кокран.
Перспективите на Путин
Може ли Путин да оцелее? „По някои показатели Русия вече е загубила тази война във военно и политическо отношение“, оценяват Иван Гомза и Греъм Робъртсън във The Washington Post, и „изследванията показват, че воденето на една страна до поражение във война струва политически скъпо“. Но „силно персоналистичните“ диктатори като Путин „са много по-малко уязвими от загуба на поста след поражение във война“, отколкото демократично избраните лидери и „докато Путин продължава да предоставя значителни лични облаги на близките си съюзници, те вероятно ще останат зад него, от страх да не останат сами.“
Все пак Русия има история на смяна на режима след неуспешни войни, от болшевишката революция, през Руско-японската война и Първата световна война, до разпадането на Съветския съюз след поражението му в Афганистан, Лиана Фикс и Майкъл Киммадж.
„Путин е изложен на риск“, добавят Фикс и Кимадж. „Войната на Путин в Украйна трябваше да бъде неговото коронно постижение, демонстрация на това колко далеч е стигнала Русия след разпадането на съветската империя през 1991 г. Но той ръководи зле тази войната, а сега икономиката на страната е в беда. Пред лицето на тези мрачни тенденции Путин удвои грешките си, като през цялото време настояваше, че войната върви по план“.
Икономическите загуби на Русия и загубите на бойното поле предизвикват някои спекулации, че властта на Путин отслабва, но той е „по-сигурен, отколкото повечето хора вярват“, пише Мария Снеговая в Journal of Democracy през април 2022 г. „Предишните руски военни поражения доведоха до социални и политически промяна, но не всички. Пред лицето на поражението, както при неуспеха на Йосиф Сталин да завладее Финландия през 1939-40 г., покорените елити на Русия може да не са чак толкова голямо предизвикателство за Путин“.
А „отслабналият Путин“ не е една от най-големите слабости на Русия, твърди Асколд Лозински в Kyiv Post, цитиран от The Week. По-големият й проблем е, че тя е затвор за около 100 пленени нации, че икономиката й не е продуктивна, а военната й мощ е силно преувеличена“. Путин е „зъл“, но той „не се заблуждава“, добавя Лозински. „Той е наясно с вътрешния смут в една империя, която поддържа със сила и репресии.“
Ако стане ясно, че Украйна няма да бъде победена, „най-вероятният“ сценарий е Путин да напусне поста и да започне „ожесточена борба за власт“ между различни фракции – провоенни десни националисти, търсещи сметка, авторитарни консерватори, отдадени на статуквото и „полудемократичните“ реформатори, възразява Александър Дж. Мотил във Foreign Policy. „Не знаем кой ще спечели, но можем уверено да прогнозираме, че борбата за власт ще отслаби режима и ще отвлече вниманието на Русия от това, което е останало от нейните военни усилия.“