1900 лв. заплата и почивни дни на спасителите, кадри липсват. Въпреки, че заплащането на водните спасители е сравнително високо, недостигът на кадри за сезона продължава.
„Държавата натоварва с допълнителни изисквания през новата наредба, приета преди два месеца. След разговори между концесионери и Министерството на туризма бе решено промените в документа да изчакат следващия летен сезон и да не бъдат налагани сега. Отложени бяха новите изисквания, свързани с медицинските пунктове и допълнителния медицински персонал, уточни Димитров“, каза концесионерът на плажа в Крайморие Николай Димитров.
По думите му, никъде в света няма дори медицински пунктове, с каквито страната разполага.
„На големите плажове имаме и по няколко линейки с допълнителни екипи. А те искаха да утежнят плаж като този с още един медицински екип. Нашите спасители са подготвени на най-високо ниво с най-добро оборудване. Критериите към тях са изключително високи. Ние имаме, на определена дължина на ивицата, най-много спасители, съобразно другите страни. За моя плаж на 700 м, аз трябва да имам 11 спасители, а в Испания на плаж от 1 км има 6 спасители. Държавата трябва най-накрая да чуе хората, професионалистите като нас, които работим на терен“, допълни още Димитров.
Той даде пример с периода преди 1989 година, когато е имало как човек да работи по своя професия и едновременно да бъде спасител.
„Закон, при който обучен спасител, работещ в алуминиев цех, при желание, да може да е воден спасител през лятото. Неговият работодател да не го спира, а да го задържи на работа.“
Концесионерът коментира й, наредбата, касаеща работното време на спасителите, която беше отложена.
„При мен хората идват да плажуват след 17:00 часа. Нека да има възможност концесионерите сами да определят работното време по плажовете си. На този етап работното време на спасителите остава от 8:00 до 18:00 часа, както до сега“, каза той.
Според него, по-голям брой хора, загинали в морето, има след 18:00 часа и рано сутринта, когато по плажовете няма водни спасители.
Заплатата на водните спасители е сравнително висока, но продължава да има отлив на кадри.
„Първият фактор е сезонността на работата. Второто е завишените изисквания водят след себе си възможност ние да предлагаме по-ограничени условия на труд. Високи са заплатите, макар и не толкова атрактивни, колкото в съседни държави. Аз лично давам 1 900 лева с осигуровки и почивни дни“, допълни той.
В Гърция, 80% от плажовете нямат спасители, докато при нас само 20-30% са неохраняемите, като това е предпоставка за по-ниското заплащане, отколкото в южната си съседка.
Концесионерът увери, че цените на чадърите и шезлонгите няма да поскъпнат.
„Може би на 4-5 плажа в държавата цените са се повишили, само защото на всички останали таванът, до който можеш да вдигнеш цената, отдавна е достигнат, както в Слънчев бряг е 10 лева, но там от години се задържа тази цена. Аз не съм достигнал тавана, тази година повиших цената с левче. Гледам да го правя минимално, за да покрия заплати, почистване, оборудване“, каза още Николай Димитров.
Източник: БНР