10-те ключови съвета на Уорън Бъфет за успех в живота са нещо, което ви съветваме в никакъв случай да не подминавате.
Уорън Бъфет е известен с две неща: печелене на пари и даване на съвети. В миналогодишното си писмо до акционерите на Berkshire Hathaway Бъфет пише, че успехът му през 58-те години бизнес се дължи главно на „около десетина наистина добри решения – това е едно на всеки пет години.
Той изброява само няколко от тези решения, но тъй като е писано много за Бъфет, можете да използвате добре документирания му живот като рамка, за да се вдъхновите кои са наистина добрите решения,които трябва да вземате.
Ето 10-те житейски решения, които водят до успех, по примера на Бъфет:
1. Решението да подхранваме любопитството си
Нека започнем с едно, което започва рано – в началото на живота и в началото на пътя към успеха. В случая на Бъфет можем да посочим две преживявания, и двете случили се преди да навърши 10 години, които според него са предизвикали истински интерес. Първото е, че е взел от обществената библиотека в Омаха книгата „Хиляда начина да спечелиш 1000 долара“ и я е чел отново и отново. Второто е, че след като е започнал да проявява интерес към финансите и фондовата борса, баща му го е завел на обиколка на Нюйоркската фондова борса.
2. Решението да започнем нещо
Любопитството е чудесно, но следващата стъпка е свързана с експериментирането и изпълнението. Бъфет е разказвал много за първите бизнеси, които е основал – като разнасяне на хартия, ремонт на автомобили, купуване на каси с кока-кола от магазина за хранителни стоки на дядо му и продаване на отделните бутилки с надценка.
Дори и на 93-годишна възраст Бъфет си спомня много от тези ранни начинания в детайли – и има много необичайно предимство. Накратко, Бъфет съобщава, че е запазил копие от всяка федерална данъчна декларация, която някога е подавал, датираща от 1944 г.
3. Решението да намериш ментори
Никой не прави нищо полезно сам. Повечето от нас, простосмъртните, се нуждаят от наставници, които да ни покажат пътя. Бъфет е разказвал подробно за първия си и най-важен ментор в бизнеса: Бенджамин Греъм, човекът, когото определя като своя „инвестиционен герой“ и който умира през 1976 г. на 82-годишна възраст. Всъщност една от причините, поради които Бъфет решава да учи в бизнес училището на Колумбийския университет, е, че Греъм е бил негов професор.
4. Решението да бъдеш смел
Казват, че късметът обича смелите. Всъщност това са го казали още римляните. Вероятно най-добрата ранна история за смелостта на Бъфет е свързана с това, което той решава да направи през един януарски уикенд през 1951 г. След като научава, че Греъм, неговият герой и професор по инвестиране, е председател на застрахователната компания Government Employees Insurance Company, или Geico, която за Бъфет по онова време е „непозната компания в непозната индустрия“, той решава да вземе влака до Вашингтон, да се появи в компанията и да попита за нея: Лоримър Дейвидсън, който по-късно става главен изпълнителен директор на „Гайко“, дава на Бъфет четиричасово обяснение и обиколка на застрахователната индустрия. След няколко години Berkshire Hathway на Бъфет се оказва собственик на Geico.
Warren Buffett’s 10 „Secret Rules“ To Get Rich.
– Thread – pic.twitter.com/TJ34XxgcEz
— Ninja Wisdom | Self Improvement (@Ninja__Wisdom) November 25, 2023
5. Решението да бъдеш здрав
„Имаш само един ум и едно тяло. И то трябва да издържи цял живот“, казва Бъфет пред група студенти. „Но ако не се грижите за този ум и това тяло, след 40 години те ще бъдат развалини. Именно това, което правите сега, днес, определя как ще функционират умът и тялото ви след 10, 20 и 30 години.“
Иронията тук е, че Бъфет никога не се е славил с особени физически упражнения или здравословни навици и казва, че има „храненето на 6-годишно дете“. Всъщност няма как да позволим на нашето дете да консумира толкова бонбони, червено месо и кутия след кутия кока-кола, колкото Бъфет – но от друга страна, той е доживял до 93 години.
6. Решението да се грижим за взаимоотношенията
Едно от решенията на Бъфет, изброени в писмото до акционерите, което предизвика цялото това упражнение, е решението му да работи с Чарли Мънгър, който почина миналата година, но беше партньор на Бъфет в продължение на десетилетия. Но Бъфет говори и за много други ключови партньори и взаимоотношения, сред които Томас Мърфи, който беше председател и главен изпълнителен директор на Capital Cities / ABC Inc., и Чък Фини, милиардер, превърнал се в намерения бивш милиардер.
7. Решението да намалиш загубите
Толкова много хора никога не научават този урок и, както някой веднъж се изрази, в крайна сметка прекарват целия си живот в грешната стая, вместо да признаят, че може би са избрали грешна врата. В случая на Бъфет един от големите примери и решения включва признанието му, след години опити, че текстилният бизнес – ядрото на бизнеса на Berkshire Hathaway за повече от първите 100 години – вече не е жизнеспособен в Съединените щати.
„Read 500 pages every week. That’s how knowledge works. It builds up, like compound interest. All of you can do it, but I guarantee not many of you will.“
— Warren Buffett pic.twitter.com/xNLWwnfGpt
— Investment Wisdom (@InvestingCanons) August 23, 2024
8. Решението да се смееш
Животът е по-щастлив, когато се смееш повече. И макар Berkshire Hathaway да е сериозен бизнес, какво по-сериозно има от парите, инвестициите и бъдещето на хората? Поразително е колко често писмата, речите и интервютата на Бъфет са изпъстрени с вицове. Той е пристрастен към баналните вицове, а също и към неприличните, които, ако сте чули дядо си да ги разказва, щяхте да се колебаете дали да се смеете, или да се разплачете.
Ето една от писмото на акционерите от 2011 г: „Добрият застраховател се нуждае от независим начин на мислене, подобен на този на пенсионера, който получава обаждане от съпругата си, докато се прибира вкъщи. „Алберт, внимавай – предупреждава тя, – току-що чух по радиото, че по междущатската магистрала има кола, която се движи в обратна посока.“ „Мейбъл, те не знаят и половината от истината“, отговаря Алберт. „Това не е само една кола, има стотици такива.“
9. Решението да не правиш нищо
Това е важно: освен ограничения брой много добри решения, които Бъфет казва, че е взел, другият ключ към успеха е просто да не правиш нищо, когато не виждаш никакъв добър вариант. Вместо старата поговорка: „Не стой там, а направи нещо“, Бъфет предлага обратното: Всъщност, нека използваме точния му цитат: „Трикът е – когато няма какво да правиш, не прави нищо.“
10. Решението да се раздаваш
Тук се връщаме към Чък Фини от точка № 6 от този списък. Именно примерът на Фини вдъхновил Бъфет да се обедини с Бил Гейтс, за да стартират инициативата Giving Pledge и да накарат повече от 200 други милиардери също да я подпишат.
Богатството му, съветите му, 10-те му ключови решения – това са нещата, с които Бъфет ще бъде запомнен най-добре.
Източник – Inc.com/Превод:SafeNews