Две последователни години на екстремно затопляне в Алпите са заличили 10% от швейцарските ледници. Това е същото количество, загубено през трите десетилетия преди 1990 г., разкрива доклад, цитиран от АФП.
Проучването на Криосферната комисия (КК) на Швейцарската академия на науките показва драматично топене на ледниците и предупреждава, че ситуацията само ще се влошава.
„Швейцарските ледници се топят с бързо нарастващи темпове“, се казва в изявлението.
2022 г. бележи най-лошата година в историята на топенето на ледниците в Швейцарските Алпи. Загубени са 6% от общия обем на леда
Тази година са унищожени още 4% от обема на леда, „което представлява второто най-голямо намаление от началото на измерванията“.
„Ускорението е драматично, като само за две години е загубен толкова лед, колкото между 1960 и 1990 г.“, се казва в доклада.
„Всички ледници са се стопили много“, заяви пред АФП Матиас Хюс, ръководител на службата за наблюдение на ледниците в Швейцария (GLAMOS). „Но за малките ледници топенето е особено драматично, защото тези малки ледници наистина изчезват в момента“.
GLAMOS, която наблюдава 176 от около 1400-те ледника в Швейцария, наскоро спря измерванията на ледника Сейнт Анафирн в централния швейцарски кантон Ури. Той почти е изчезнал.
Огромната загуба на ледници в Швейцария е свързана до голяма степен със зимата с много малко количество сняг. Причина е и рязкото покачване на летните температури.
„Това е комбинация от изменението на климата, което прави такива екстремни събития по-вероятни, и лошата комбинация от метеорологични аномалии“, обяснява Хюс. „Ако продължаваме с тези темпове, всяка година ще виждаме такива лоши години“.
Учените предупредиха, че швейцарските ледници може почти да изчезнат до края на века. Те настояха да се предприемат повече действия за ограничаване на глобалното затопляне.
„През последните години станахме свидетели на толкова силни климатични промени, че наистина е възможно да си представим тази страна без никакви ледници“, казва Хюс.
Той подчерта необходимостта от „стабилизиране на климата чрез свеждане на емисиите на CO2 до нула възможно най-скоро“.
Но Хус признава, че дори ако светът успее да постигне целите за ограничаване на глобалното затопляне до 1,5 градуса по Целзий над прединдустриалните нива, ще бъде запазена само около една трета от обема на ледниците в Швейцария. Това означава, че „всички малки ледници така или иначе ще изчезнат. А големите ледници ще бъдат много по-малки“, каза той. Хус все пак подчертава, че поне „ще има лед в най-високите райони на Алпите и ледници, които ще можем да покажем на внуците си“.
Тазгодишното топене засегна ледниците в цяла Швейцария, като особено силно пострадаха тези в южната и източната част на страната
Средната загуба на дебелина на леда там е до три метра и е „значително по-висока от стойностите, регистрирани през горещото лято на 2003 г.“
Проучването показва, че дори при някои ледници на височина над 3200 метра, които доскоро са „запазили равновесието си“, са се стопили няколко метра лед.
Годината е белязана от почти никакви валежи през зимните месеци на 2022-23 г. Това означава много по-малка снежна покривка от обичайното, последвана от третото най-топло лято в Алпите от началото на измерванията. Толкова е топло, че в един момент точката на замръзване над планинската верига се покачва до 5298 метра. Това е много над най-високите върхове и далеч надминава рекорда за нулеви градуси.