София отново ще се превърне в огромна жива класна стая под открито небе на 24 май. В Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, хиляди ученици, учители и директори ще изпълнят центъра на столицата в едно от най-мащабните празнични шествия през последните години.
Човечеството е измислило интернет, изкуствен интелект и ракети, но пак стигаме до истината, че всичко започва от буквите. Доста неудобно за хората, които цял живот не са отваряли книга.
В празничното шествие ще се включат деца и ученици от 78 училища и 6 детски градини
Организацията е подготвена съвместно от Регионалното управление на образованието – София-град и Столична община. Начело на колоната, която ще потегли в 10:30 часа от площада пред Президентството, традиционно ще бъде Гвардейският представителен духов оркестър. След него ще вървят официалните гости, директорите и училищните блокове.
Тази година има и нещо ново – за първи път в шествието ще бъдат включени 38 официални училищни знамена. За всяко училище и детска градина е изработен индивидуален транспарант с име, район и лого, но с единен стил и дизайн, така че празничната колона да изглежда подредена и внушителна. Учениците и учителите ще се движат в редици до десет души, а директорите на столичните училища ще бъдат обединени в общ блок непосредствено след официалните лица. В шествието ще участва и министърът на образованието и науката проф. Георги Вълчев.
Към шествието пред сградата на Българска академия на науките ще се присъединят представители на научната общност, а пред Софийски университет „Св. Климент Охридски“ към колоната ще се включат представители на академичния елит на България. Така празникът ще обедини всички – от най-малките деца в детските градини до учените и университетските преподаватели.
Рядък момент, в който обществото си спомня, че знанието не е просто украса за официални речи
От 12:00 часа пред храм-паметника Храм-паметник „Св. Александър Невски“ ще започне тържествен концерт. Заместник-министърът на образованието и науката д-р Таня Панчев, кметът на столицата Васил Терзиев и началникът на Регионалното управление на образованието – София-град д-р Елеонора Лилова ще открият официалната програма.
Именно тогава за първи път ще бъдат връчени отличията „Звездите на София“. С наградата ще бъдат удостоени 40 изявени столични ученици за постижения в образованието, науката, изкуствата и обществения живот.
В концертната програма ще участват ученици и младежи от 140. СУ „Иван Богоров“, 144. СУ „Народни будители“ и Националния дворец на децата. По-късно, от 13:30 часа, ще започне и концерт пред Народен театър „Иван Вазов“ с талантливи деца от детски градини и ученици от начален и прогимназиален етап.
Програма за 24 май:
• 09:30 ч. – Събиране на ученици, учители и директори пред Президентството
• 10:30 ч. – Официално начало на празничното шествие
• 12:00 ч. – Начало на тържествения концерт пред храм-паметника „Св. Александър Невски“ и връчване на наградите „Звездите на София“
• 13:30 ч. – Начало на концерт пред Народния театър с талантливи деца от детски градини и ученици от София
Източник: СО





