Две години след началото на руската инвазия в Украйна, руският президент Владимир Путин „няма намерение да спре войната“, заяви в понеделник върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел , според EFE.
Владимир Путин “ не възнамерява да търси деескалация на конфликта „, но „мисли за по-благоприятен политически сценарий“ на международно ниво, особено с оглед на евентуална изборна победа на Доналд Тръмп в САЩ , каза Борел по време на конференция, организирана от Next International Business School в Мадрид.
„Путин няма намерение да спира войната, да започва примирие.
Той чака резултата от президентските избори в САЩ, чака по-благоприятен сценарий от политическа гледна точка , но още преди изборите вече вижда, че вътрешната политика на САЩ забавя военната и политическата помощ за Украйна. Той вярва, че времето е на негова страна и според мен няма намерение да търси успокоение“, каза Борел.
Изправена пред такава ситуация, “ Украйна трябва да се защити и се нуждае от европейска военна помощ „, подчерта ръководителят на дипломацията на ЕС.Русия го прави все по-бързо. Когато инвазията започна, на украинската граница имаше 150 000 руски войници“. и „сега, според разузнавателните служби, има над 400 000“, твърди той.
„Огневата мощ на руската армия в момента превъзхожда тази на Украйна, която оказва съпротива, но има ясна необходимост да удвоим нашата подкрепа“, подчерта той.
Борел се позова и на възприемането на конфликта от европейското население
и оцени, че тази война се преживява много по-различно, ако си в географски близка страна, като балтийските страни, или в по-далечна, като Испания или Португалия.
„Страните, които са по-близо до конфликта, се страхуват повече от тези, които са по-далеч, не виждате нещата по същия начин, ако живеете във Фаро (Португалия) или Вилнюс“, каза Жозеп Борел.
Ръководителят на външната политика на ЕС каза, че има „широкопроникващо чувство на страх за бъдещето“ поради различни открити конфликти в света, с „война в Украйна, друга в Газа“ и „много силна нестабилност“ в съседство на Европа.
„От Гибралтар до Кавказ и до Украйна има пръстен от нестабилност, а под него е регионът на юг от Сахара, който също е много нестабилен“, добави той.
Източник: Agerpres.ro /Превод: SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в категория Свят