Енергийният министър на ГЕРБ Жечо Станков заяви в интервю пред Медиапул, че държавната компания „Булгаргаз“ е във фактическа несъстоятелност заради резервирания капацитет в Турция.
По думите му единственият начин да се подобри състоянието е да се осигурят доставки на евтин природен газ от производител и дружеството да възвърне значителна част от загубения си пазарен дял у нас, категоричен беше Жечо Станков.
Параграф 22 в страната на 41
„Като в параграф 22 се сме с този договор, който „Боташ“ не може да промени лесно, защото и там си имат прокуратура и съд и шефът на компанията ще трябва да обяснява защо е развалил толкова изгодна сделка“, обяснява Жечо Станков сложността на казуса в страната на числото 41.
„Това че не ползваме капацитета означава финансова тежест за „Булгаргаз“ от 177 млн. долара годишно и загуба за 2024 г. от 280 млн. лв. Без да искам да звучи политически, но докато ГЕРБ управляваше, дружеството беше стабилно с печалба между 30 и 64 млн. лв.
Но това, което се случи по време на колегите от „Продължаваме промяната“ е, че загубата днес надхвърля 280 млн. лв.“, каза още енергийният министър.
Той обясни и каква е връзката между договора с „Боташ“ и партията на Кирил Петков и Асен Василев. Следствие на тяхната политика, реално се стигна до подписването на споразумението.
„Защото колегите от „Промяната“, след неизпълнението от руска страна на доставките по договор и след като „Булгаргаз“ имаше договорени други доставки, те ги блокираха и създадоха предпоставка да се действа панически. И служебното правителство – не знам в паника или друго, подписаха договор, който обрича „Булгаргаз“ на финансов колапс“, посочи Жечо Станков.
„Турската страна по никакъв начин не трябва да бъде упреквана за това, което се е случило назад във времето. Българската страна е тази, която е подписала неизгоден за нея договор. Защото имаме договор за 1 млрд. кубика от Азербайджан, още 1 млрд. куб. м капацитет на терминала в Александруполис и изведнъж още 1.8 млрд. куб. м през „Боташ“.
Общо 3.8 млрд. куб. м при консумация в страната от 2.8 млрд. куб. м и пазарен дял на „Булгаргаз“ от 50-60% от тези общи количества.
С други думи, „Булгаргаз“ има три пъти повече капацитет, отколкото въобще му трябва, а това е разход“, казва още енергийният министър.
Както Safenews писа миналата седмица депутатите привикаха на изслушване Жечо Станков, Владимир Малинов, министъра в кабинета на Гълъб Донев, подписал договора – Росен Христов, и бившия директор на „Булгаргаз“ Деница Златева.
Последните двама обаче се оказа, че не могат да присъстват в парламента и изслушването бе отложено за неопределена дата.
Ръководителят на програма “Енергетика и климат” в Центъра за изследване на демокрацията Мартин Владимиров, в специално интервю за SafeNews обясни възможностите за минимизирането на загубите от договора с „Боташ“.
Само да имаше кой да го чуе!