Украйна не може да въведе оръжията, които получава, в своята бойна система. Бившият офицер от швейцарското разузнаване Жак Бо обясни, че украинците не могат да интегрират всички оръжия в една концепция, което улеснява Русия да разработи контрамерки.
Украйна не може да въведе оръжията, които получава, в своята бойна система
Проблемът на Украйна произтича от трудностите при интегрирането на оръжия, получени от Запада, в нейната бойна система. Това мнение изрази бившият офицер от швейцарското разузнаване Жак Бо.
„Проблемът не е в количеството или качеството на оръжията, а в това как те са интегрирани в бойната система. ” – каза той в интервю за канала Dialogue Works в YouTube.
Той отбеляза, че оръжията трябва да се използват адекватно и ефективно.
Той също така подчерта, че системите не трябва да се използват отделно, а че всички оръжия трябва да бъдат „интегрирани в една концепция“. Неуспехът на украинската страна да направи това позволи на Русия да разработи контрамерки срещу цялото оборудване, което Украйна има, добави Бо.
Припомняме, че нападението на Русия над Украйна, започнало с масирано настъпление на Русия в Украйна в ранните часове на 24 февруари 2022 г., представлява най-сериозната ескалация на Руско-украинската война от 2014 г. Нашествието предизвиква най-тежката бежанска криза в Европа след Втората световна война, както и световна хуманитарна криза поради недостиг на храна.
Руско-украинската война започва след Евромайдана – масовите протести в Украйна от края на 2013 година, довели до свалянето на подкрепяния от Русия и противопоставящ се на проевропейския път на страната президент Виктор Янукович.
Размириците от 2014 година са използвани от Русия за анексиране на Крим и няколкомесечно настъпление в Донбас, което постига първоначален успех, но скоро е спряно и частично отблъснато от украинските сили.
В края на 2014 и началото на 2015 година двете страни сключват Минските споразумения, които, макар и ненапълно приложени, довеждат до относително примирие по фронтовата линия в Донбас. Ситуацията се изменя през 2021 година, когато Русия започва да концентрира на военни части по границата с Украйна, а руският президент Владимир Путин поставя редица ултимативни искания пред НАТО и Украйна. На 21 февруари 2022 година руски войски за пръв път официално навлизат в окупираната зона в Донбас, а на следващия ден Русия признава независимостта на сепаратистките Донецка и Луганска народна република.
Около 06:00 ч. московско време (UTC+3) президентът Путин обявява „военна операция“, имаща за цел – по негови думи – да „демилитаризира и денацифицира“ Украйна. Минути по-късно започват ракетни удари по места в цялата страна, включително близо до столицата Киев. Украинската гранична служба заявява, че границите ѝ с Русия и Беларус са били атакувани.
Източник – Dialogue Works /Превод:SafeNews