Зеленски явно е отчаян: Набира от Колумбия борещи се с картели войници, за да се бият с Путин. Професионални войници от Колумбия подсилват редиците на доброволците от цял свят, които са се отзовавали на призива на украинския президент Володимир Зеленски за присъединяване на чуждестранни бойци към войната на страната му с Русия.
В продължение на десетилетия колумбийската армия се бори с картели за трафик на наркотици и бунтовнически групировки. Което прави нейните войници едни от най-опитните в света. Със своите 250 000 военнослужещи Колумбия има втората по големина армия в Латинска Америка след тази на Бразилия. Повече от 10 000 души преминават в запаса всяка година. И стотици от тях отиват да се сражават в Украйна. Където мнозина получават четири пъти повече, отколкото опитните подофицери вземат в Колумбия, или дори още повече.
🇨🇴🇺🇦‼️🚨Professional soldiers from Colombia come as volunteers to fight in Ukraine with the Russian Federation in order to earn money, says the Associated Press.
Colombia has the second largest army in Latin America after Brazil, with 250,000 troops. More than 10 thousand people… pic.twitter.com/5Ok7WaR5nV
— Lord Bebo (@MyLordBebo) February 8, 2024
„Колумбия има голяма армия с висококвалифициран персонал, но заплащането не е високо, ако го сравним с други армии“, каза Андрес Масиас от Университета Екстернадо в Богота, който изследва дейността на колумбийците за военните контрактори по света.
Преминали в запаса колумбийски войници започват да заминават за чужбина в началото на 2000 г.
За да работят за американски военни контрактори, които защитават инфраструктурни обекти, включително петролни кладенци в Ирак. Запасняци от колумбийската армия са наемани и като инструктори в ОАЕ. И са се включвали в битката на Йемен срещу подкрепяните от Иран бунтовници хуси.
Ролята на Колумбия като място за набиране на кадри за световната индустрия в областта на сигурността има и своите по-мрачни, свързани с наемничество сфери.
Двама колумбийци бяха убити, а 18 – арестувани, след като бяха обвинени в участие в убийството на бившия президент на Хаити Жовенел Моиз.
С предстоящото навършване на две години от началото на войната украинските сили са в патова ситуация с руските войски. В момента Украйна разширява своята система, позволяваща на хора от цял свят да се присъединят към армията. Това каза Олександър Шахури, служител от отдела за координация на чужденците във въоръжените сили на Украйна.
В началото на 2022 г. украинските власти съобщиха, че в Украйна има 20 000 души от 52 държави. Сега, в съответствие със запазването в тайна на всякакви военни данни, властите не посочват колко от тях са на бойното поле. Но съобщават, че профилът на военнослужещите се е променил.
Първите вълни от доброволци идваха предимно от бивши съветски републики или англоговорящи страни.
Владеенето на руски или английски език улеснява тяхното интегриране в украинската армия, отбеляза Шахури. Миналата година украинската армия създаде инфраструктура от испаноговорящи вербовчици, инструктори и младши оперативни офицери, добави той.
Ектор Бернал, бивш военен медик от запаса, който ръководи тактически медицински център край Богота, каза, че през последните осем месеца е обучил повече от 20 колумбийци, които са отишли да се сражават в Украйна.
„Те са като латиноамериканските имигранти, които отиват в САЩ да търсят по-добро бъдеще“, каза Бернал. „Това не са доброволци, които искат да се бият под знамето на друга държава. Те просто са мотивирани от икономическа нужда“, добави той.
Докато колумбийските генерали получават около 6000 долара месечна заплата и бонуси, равни на тези на министър в правителството, редниците и ефрейторите се издържат с много по-скромни доходи. Колумбийските ефрейтори получават основна заплата от около 400 долара месечно. А опитните строеви сержанти могат да печелят до 900 долара. В момента минималната месечна заплата в Колумбия е 330 долара.
В Украйна всеки служещ във въоръжените сили, независимо от неговото гражданство, има право на месечна заплата в размер до 3300 долара в зависимост от ранга и вида на службата.
Те имат право да получат и до 28 660 долара, ако бъдат ранени. В зависимост от сериозността на нараняванията. Ако бъдат убити в бой, на семействата им се полага обезщетение в размер на 400 000 долара.
В Колумбия информацията за набиране на войници в украинската армия се разпространява най-вече чрез социалните мрежи. Някои от доброволците, които вече се сражават в Украйна, споделят информация за процеса по набирането в украинската армия в социални платформи като „Тикток“ или „Уотсап“. Но когато нещо се обърка, за роднините е трудно да получат информация за своите близки.
„Ситуацията тук е тежка“, казва един от колумбийските войници пред АП. „Подложени сме на постоянен обстрел, но ще продължим да се сражаваме“.
Източник:The Associated Press/Превод:SafeNews
За още актуални новини: Последвайте ни в Google News
Още новини четете в секция Свят